کد خبر: 54814 A

سومین مجموعه از ماجراهای بیل و تد هرگز همانند یک روایت تکراری دیده نمی‌شود، بلکه داستان جدیدی است که تنها با حضور بیل و تد مسن‌ معنا پیدا می‌کند، دو کاراکتری که درست همانند دو فیلم قبل، آنقدر دوست‌داشتنی هستند که اصلا نمی‌شود با آن‌ها همراه نشد.

ایران آرت: 30نما نوشت: "بیل و تد با موسیقی مواجه می‌شوند"به کارگردانی دین پاریسو، دنباله‌ سوم یک مجموعه به همین نام است. قسمت اول این فیلم در سال ۱۹۸۹ و قسمت دوم آن در سال ۱۹۹۱ ساخته شد و در آن زمان تماشای چنین کمدی پر شوری که از عناصر علمی_تخیلی نیز بهره می‌برد، برای تعداد زیادی از مخاطبین تجربه‌ای شیرین و لذت‌بخش بود.

حال پس از گذشت ۲۹ سال بیل پرستون (الکس وینتر) و تد لوگان (کیانو ریوز) دوباره کنار هم قرار گرفته‌اند تا بتوانند به هدفشان که اتحاد و نجات جهان از راه موسیقی است برسند. پروژه‌ نجات دادن دنیا با موسیقی در دوران میانسالی این دو دوست، این بار با ماجرایی بزرگ همراه می‌شود چرا که باید بزرگ‌ترین آهنگ را برای اتحاد تمام جهان بنویسند و چنین ماموریتی آن‌ها را دچار تردید می‌کند چرا که در تمام عمر هزاران آهنگ نوشته‌اند، ولی هنوز در این عرصه به آن‌چه که می‌خواستند نرسیده‌اند؛ چه برسد به بزرگ‌ترین آهنگی که باید خلق شود.

با آمدن مسافری از آینده به زمان حال که به قهرمانان اخطار می‌دهد تا ساعت ۷:۱۷ عصر فرصت دارند تا با موسیقی‌شان نجات دنیا را رقم بزنند، اوضاع سخت می‌شود و بیل و تد که در برابر چنین موضوعی، هیچ شانسی ندارند و گمان می‌کنند که تمام ایده‌هایشان به پایان رسیده است، تصمیم می‌گیرند که در زمان سفر کنند تا بتوانند آهنگی را پیدا کنند که دنیا را از فروپاشی و خاموشی نجات دهد و هارمونی را به جهان برگرداند. بیل و تد در این ماموریت اما به کمک دخترانشان، یک سری شخصیت‌های تاریخی جدید و قدیمی اثر گذار در موسیقی چین، آفریقای باستان و همچنین وین و نیواورلئان همچون جیمی هندریکس، لویی آرمسترانگ، ولفگانگ آمادئوس موتزارت، لینگ لون و گروم و… را برای نجات دنیا با خود همراه می‌کنند.

سری فیلم‌های "بیل و تد" تماما ماجراهای احساسی و شیرینی را به نمایش می‌گذارند. دوستانی مهربان و ساده که درست است باهوش نیستند، ولی دنیا برایشان پر از شگفتی و هیجان است و البته دوستی آن‌ها ابدی است. بی‌شک موفقیت دنباله‌های کارهای کمدی سخت است و احتمال تداوم محبوبیت کم است اما خوشبختانه، "دین پاریسو" در قسمت پایانی این مجموعه‌ی دیدنی و لذت‌بخش، موفق شده است از شکاف زمانی به نحو‌ احسنت استفاده کند. این فیلم، علاوه بر این‌که احمقانه بودن و شیرین‌‌کاری‌های دو فیلم قبل را دارد، به این واقعیت هم اشاره می‌کند که از آخرین باری که این شخصیت‌ها را دیده‌ایم سال‌ها گذشته است و این فیلم شاید آخرین بخش از این مجموعه‌ی به یاد ماندنی و حال‌خوب‌ کن باشد.

سومین مجموعه از ماجراهای بیل و تد، تلاشی است دوستانه و کمی درهم برهم برای اثبات ارزش دوستی و برپایی صلح. در این قسمت جمع شدن افراد کنار هم مهم است.‌ تمام افراد عجیب و غریب، معروف، دوستان گمشده یا افراد جدید… همه و همه باید در این صلح سهیم باشند. فیلم گرچه به تاثیرگذاری و بزرگی اولین قسمتش نیست، اما هنوز روح آن اثر را در خود دارد و برایمان لذت بخش است. بیل و تد که قسمت‌های قبل و در طول سفر در زمان، دیدار با فروید و سقراط ملاقات کردند و درس‌های زیادی از سفرهای تاریخیشان گرفتند، این‌بار باید شخصیت‌های برتر موسیقی را جمع کنند و اتحاد جهانیان را رقم بزنند.

در این‌جا هرگز یک ایده دوبار تکرار نمی‌شود، حتی اگر عجیب شدن داستان را رقم بزند. سومین مجموعه از ماجراهای بیل و تد هرگز همانند یک روایت تکراری دیده نمی‌شود، بلکه داستان جدیدی است که تنها با حضور بیل و تد مسن‌ معنا پیدا می‌کند، دو کاراکتری که درست همانند دو فیلم قبل، آنقدر دوست‌داشتنی هستند که اصلا نمی‌شود با آن‌ها همراه نشد.

"بیل و تد با موسیقی مواجه می‌شوند" نسبت به دو فیلم پیشین از خطوط داستانی بیشتری بهره‌مند است و کاراکترها در ماجراهای گوناگونی قدم می‌گذارند و مخاطب را به همراه خود  در دل ماجراها می‌برند و در نهایت به موفقیت هم می‌رسند و پایان خوش را رقم می‌زنند و خوشحالی و لذت ایجاد شده از چنین پایانی، کاملن به مخاطب منتقل می‌شود.

کارگردان در این فیلم به خوبی از بلوغ ناکامل دو کاراکتر بیل و تد برای نشان دادن این‌که آن‌ها واقعا بزرگ نشده‌اند استفاده کرده و شادی و شور و هیجان را به اثر تزریق کرده است البته چنین رویکردی به شخصیت‌ها اجازه می‌دهد، مثل دو فیلم اول برایمان همان احمق‌های دوست‌داشتنی باقی بمانند. شخصیت‌ها در حالی که به این موضوع آگاه هستند که دنیای اطرافشان تغییر کرده است همچنان سرخوش هستند. ماموریت این دو کاراکتر، در باب کوششی است برای بهتر شدن و تغییر اوضاع. بیل و تد با این‌که بیش از حد ساده‌لوح و شیرین هستند و نمی‌توانند حتی لحظه‌ای جاه طلب باشند، اما در عین حال نشان می‌دهند که زندگی همیشه آن‌طور که برنامه‌ریزی می‌کنیم پیش نمی‌رود و فراز و فرودهای خودش را دارد.

خنده و شادی که فیلم برای مخاطب به ارمغان می‌آورد اساسا همان چیزی است که اندکی بی‌رقمی و بی‌میلی دوران ویروسی را از بین می‌برد. یک کمدی خوش ساخت، سرگرم کننده و شادی‌آور درباره‌ی انسان‌هایی که هنوز تلاش می‌کنند جایگاه خود را در جهان پیدا کنند و با کنار زدن ترس‌ها، تردیدها و نا‌امیدی، به هدف خود برسند. پایان‌بندی فیلم "بیل و تد با موسیقی مواجه می‌شوند" به راستی احساسی و زیبا است و بیل و تد، دو کاراکتری که متعلق به نسلی هستند که از نزدیک با شکست رو به رو شده‌اند، برای آخرین بار شانس خود را امتحان کنند و این‌بار موفق می‌شوند و به هدف خود می‌رسند و پایان خوشی را رقم می‌زنند.

بی‌شک می‌توان گفت همه‌ی ما می‌توانیم با کمی خوش بینی همانند بیل و تد، این را باور کنیم که مهربانی و دوستی  می‌تواند همه‌ی ما را در کنار هم جمع کند. ممکن است آهنگی که بیل و تد و دخترانشان در نهایت می‌سازند به واقع دنیا را نجات ندهد، اما می‌تواند قلب‌ها را  به هم نزدیک کند، دوستی و صلح را به همراه بیاورد. در نهایت "بیل و تد با موسیقی مواجه می‌شوند" آنچه را که باید انجام دهد انجام می‌دهد و با لحظاتی خوش و به یاد ماندنی ما را همراه می‌سازد و در پایان پیام دوستی و مهربانی را به گوش همگان می‌رساند.

 

کیانو ریوز بیل و تد الکس وینتر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین