کد خبر: 56312 A

سریال لوپَن lupin‏،‏ محصول فرانسوی نتفلیکس‏، سریال محبوب تازه‌ای است که در ماه اول پخش توانست رکورد تماشای خانگی را بزند و در آمار جذب تماشاگر‏، سریال‌های پرمخاطب بریجرتون و گامبی وزیر را پشت سر بگذارد.

ایران آرت: سریال فرانسوی لوپن Lupin در هفته اول پخش از نتفلیکس‌‌، دومین سریال پربیننده بود و توانست جای خود را در میان ۱۰ محصول پرمخاطب این استریمر باز کند. لوپن در ماه اول پخش از نتفلیکس، ۷۰ میلیون بار تماشا شد و از نظر میزان تماشاگر در ماه نخست، موفق‌تر از سریال‌های محبوب «بریجرتون» و «گامبی وزیر» بود. 

این سریال که تاکنون ۵ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از آن پخش شده و ظاهرا فصل اول در تابستان ۲۰۲۱ ادامه پیدا می‌کند، داستانی با الهام از ماجراهای آرسن لوپن، شخصیت ادبی مخلوق موریس لوبلان نویسنده فرانسوی است. ماجراهای آرسن لوپن، دزد جنتلمن نخستین بار به صورت داستان دنباله‌دار در مجله فرانسوی Je Sais Tout منتشر شد. اولین حضور لوپن در ژوئن سال ۱۹۰۵ در این مجله بود و رفته‌رفته لوپن، محبوبیت زیادی در میان مخاطبان فرانسوی زبان پیدا کرد.

پس از آنکه لوبلان، در یکی از داستان‌ها آرسن لوپن را در برابر شرلوک هلمز قرار داد، انگلیسی‌زبان‌ها هم به ماجراهای این شخصیت علاقه‌مند شدند. هر چند با اعتراض حقوقی آرتور کانن دویل، خالق ماجراهای شرلوک هلمز، لوبلان ناچار شد هنگام جمع‌آوری داستان‌ها در کتاب، نام شرلوک هلمز را به هرلوک شلمز تغییر دهد.

نبوغ لوپن و حقه‌ها و ترفندهایی که به آن‌ها مشهور است در کنار شخصیتی جنتلمن، او را برای مخاطبان محبوب کرده است. این شخصیت داستانی بارها مورد اقتباس‌های سینمایی و ادبی قرار گرفته است، اما سریال فرانسوی نتفلیکس، شیوه متفاوتی را برای به تصویر کشیدن شخصیت آرسن لوپن به کار گرفته است.

به گزارش همشهری آنلاین این سریال که در ظاهرا یادآور اقتباس مدرن BBC از ماجراهای شرلوک هلمز است، برخلاف آن، به جای برداشت مستقیم از نوشته‌های موریس لبلان شخصیتی جدید و نو را معرفی کرده و سپس، درون‌مایه داستان‌های این شخصیت را با ماجراهای آرسن لوپن پیوند زده و در نهایت به نتیجه‌ای جالب توجه رسیده است.

در سریال لوپن، شخصیت «آسان دیوپ» با بازی «عمر سی» (Omar Sy)، قهرمان رنگین‌پوست داستان است که در کودکی علاقه‌ زیادی به داستان‌های آرسن لوپن داشته است و حالا در بزرگسالی، شیوه او را در پیش می‌گیرد و سریال به نوعی تکرار ترفندهای لوپن توسط قهرمان باهوش امروزی است.

باباکار دیوپ، پدر آسان که همراه پسرش از سنگال به فرانسه مهاجرت کرده، به دزدیدن گردنبند ارزشمند کارفرمای ثروتمند و صاحب‌نفوذش متهم می‌شود و دادخواهی برای اثبات بی‌گناهی‌اش به جایی نمی‌رسد و پس از آن آسان باید به تنهایی از پس امور زندگی خود برآید.

۲۵ سال بعد، آسان که با الگو گرفتن از آرسن لوپن به دزدی حرفه‌ای تبدیل شده و با تغییر چهره، به خوبی قادر است در قالب شخصیت‌های جعلی پنهان شود، در موزه لوور با همان گردنبند دزدی مواجه می‌شود و برای اثبات بی‌گناهی پدرش ماجراهایی هیجان‌انگیز را پشت سر می‌گذارد. 

انتخاب قهرمان رنگین‌پوست برای این سریال و اشاره به تبعیض‌های نژادی، آن را به جریان BLM و جنبش‌های فرهنگی پس از آن متصل می‌کند که پس از مرگ جرج فلوید، در دنیا به راه افتاد. لوئی لُتریه (Louis Leterrier) کارگردان سریال لوپن، در مصاحبه‌ای با گاردین می‌گوید مضمون ضد نژادپرستی با ظرافت در سریال گنجانده‌ شده است: «این کار باید به شیوه ظریفی انجام شود. قرار نیست که آن را بیش از اندازه تبلیغ کنید، بیش از حد واضح از آن حرف بزنید یا چیزی را به اجبار به مخاطب بقبولانید. اگر آن را بخشی از داستان و شخصیت کنید و مخاطب آن را از زاویه شخصیت داستان تجربه کند، آن وقت به جای آن که به تماشاگر درس بدهید، او را جای قهرمان داستان گذاشته‌اید.»

عمر سی، بازیگر شخصیت اول این سریال هم در دنیای بیرون از فیلم، در زمینه مبارزه با نژادپرستی فعالیت کرده است. او تابستان گذشته در جریان اعتراضات جهانی به کشته شدن جرج فلوید توسط پلیس، ویدئویی از اعتراضات مردم فرانسه در حساب کاربری توییترش منتشر کرد. او همچنین در نامه‌ای سرگشاده که در مجله  l’Obs منتشر شد، در حمایت و دادخواهی از آداما ترائوره، جوان سیاهپوست ۲۴ ساله نوشت در سال ۲۰۱۶ در بازداشت پلیس فرانسه کشته شد.

سریال لوپَن ریتمی تند دارد و داستانی مدرن و جذاب از ماجراهای آرسن لوپن روایت می‌کند. این سریال می‌تواند برای علاقه‌مندان به این شخصیت جذاب باشد و کسانی که هم دزد جنتلمن را نمی‌شناسند، به واسطه آسان دیوپ، با یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های ادبی فرانسه آشنا می‌شوند.

نتفلیکس ملکه شطرنج سریال لوپن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین