کد خبر: 56497 A

اسکورسیزی در مقاله‌ای برای فدریکو فلینی می‌نویسد: "برای محافظت از سینما، نباید به فروش فیلم وابسته باشیم، آن‌گونه که وابسته‌ایم."

ایران آرت: "مارتین اسکورسیزی" با نگارش مقاله‌ای تأثیرگذار در مورد "فدریکو فلینی" برای مجله‌ی "هارپر" به نحوه‌ی کسب‌وکار در سینما تاخته است. اسکورسیزی با این مقاله تحت عنوان "ایل مائسترو" (Il Maestro) یا "استاد"، شاعرانه از کارنامه‌ی فلینی ستایش می‌کند و در همین حین این بحث را پیش می‌کشد که چرا در میان سیل محتوای منتشر شده از طریق استودیوهای فیلمسازی و شبکه‌های استریمینگ، دیگر از جادوی سینما اثری نیست. اسکورسیزی قدردان فرصتی است که این کمپانی‌ها در اختیار او برای پخش فیلم‌هایش قرار داده‌اند. "ایرلندی" (The Irishman) او بدون نت‌فلیکس و "قاتلین ماه گل" (Killers of Flower Moon) بدون سرمایه‌گذاری اپل ساخته نمی‌شد، اما اسکورسیزی می‌نویسد "هنر سینما به شکلی نظام‌یافته، به واسطه‌ی محتوا تصور کردن فیلم‌ها، کم‌ارزش، به حاشیه رانده، از معنا تهی، و به خردترین صورت خود تنزل پیدا کرده است."

اسکورسیزی می‌نویسد: "همین ۱۵ سال قبل، اصطلاح "محتوا" وقتی به گوش می‌خورد که بحثی جدی در مورد سینما در میان بود، و در تقابل با "فرم" آورده و سنجیده می‌شد. اما به‌تدریج، بیشتر و بیشتر از سوی افرادی به کار گرفته شد که کمپانی‌های رسانه‌ای را در دست گرفتند، و اغلب‌شان از تاریخ فرم هنر چیزی نمی‌دانستند، یا حتی برایشان آن‌قدر اهمیت نداشت که فکر کنند باید بدانند. "محتوا" به اصطلاحی تجاری برای تمامی تصاویر متحرک تبدیل شد: یک فیلم از "دیوید لین"، ویدیویی از یک گربه، آگهی بازرگانی سوپر بول، دنباله‌ای برای یک فیلم ابرقهرمانی، اپیزودی از یک سریال. البته، پیوند خورده بود، نه به تجربه‌ی دیدن فیلم در سالن‌های سینما، بلکه به دیده شدن در خانه، روی پلتفرم‌های استریم [ویدیو] که آمده بودند تجربه‌ی سینما رفتن را تسخیر کنند، همان‌گونه که آمازون فروشگاه‌های فیزیکی را تسخیر کرد."

به گزارش 30نما اسکورسیزی در ادامه می‌گوید در یک بسته قرار دادن تمامی تصاویر متحرک به عنوان محتوا "وضعیتی خلق کرده است که در آن همه‌چیز در یک میدان برابر به مخاطب عرضه می‌شود، اتفاقی که به نظر دراماتیک می‌رسد اما نیست. اگر "پیشنهاد" ارائه شده توسط الگوریتم‌ها برای دیدن عناوین بیشتر بر اساس آنچه شما دیده‌اید خلق شده، و اساس این پیشنهادات فقط ژانر و موضوع باشد، آن‌گاه این [الگوریتم] با هنر سینما چه می‌کند؟"

اسکورسیزی اضافه می‌کند: "[پیشنهاد] نظارت‌شده غیردمکراتیک یا "الیتیستی" نیست، اصطلاحی که امروز به قدری به کار می‌برند که بی‌معنا شده. عملی است از سر سخاوتمندی – آنچه که دوست داشته‌اید و الهام‌بخش شما بوده را به اشتراک می‌گذارید. (بهترین پلتفرم‌های استریم، مانند کرایتریون و MUBI و شبکه‌های سنتی مثل TCM، اساس‌شان نظارت است – این شبکه‌ها در واقع نظارت شده‌اند.) الگوریتم‌ها، بر اساس تعریفش، بر پایه‌ی محاسباتی شکل گرفته‌اند که با مخاطب به عنوان یک مشتری رفتار می‌کند و بس."

در بخش دیگری از این مقاله، اسکورسیزی می‌نویسد "سینما و اهمیت آن در فرهنگ ما" تغییر پیدا کرده و شیفتگان سینما "برای محافظت از سینما، نمی‌توانند به کسب‌وکار سینما وابسته باشند، آن‌گونه که گفته شد."

او اضافه می‌کند: "در کسب‌وکار سینما که امروز به کسب‌وکار سرگرمی بصری انبوه تبدیل شده، تأکید همواره بر واژه‌ی "کسب‌وکار" است و ارزش همیشه با میزان پولی که از عنوان به دست می‌آید تعیین می‌شود – از این جهت، هر چیزی از "طلوع" گرفته تا "جاده" تا "۲۰۰۱: [ادیسه فضایی]" حالا تا آخرین قطره بهره‌برداری شده‌اند و آماده‌اند تا به عنوان "فیلم هنری" در مسیر پلتفرم‌های استریمینگ قرار بگیرند. آن دسته از ما که سینما و تاریخش را می‌شناسیم باید دانش و عشق خود را با افرادی هر چه بیشتر به اشتراک بگذاریم."

اسکورسیزی در پایان می‌نویسد: "به گمانم علاوه بر این باید در مورد تصورمان از اینکه سینما چه هست و چه نیست تجدید نظر کنیم. فدریکو فلینی جای خوبی برای شروع است. حرف‌های زیادی می‌توان در مورد فیلم‌های فلینی زد، اما مسلم این است: [فیلم‌های او] سینماست. آثار فلینی راه درازی به سمت تعریف فرم هنر می‌پیمایند."

اسکورسیزی فیلم "قاتلین ماه گل" را با همکاری "لئوناردو دی‌کاپریو"، "رابرت دنیرو"، و "لیلی گلدستون" می‌سازد. تولید این پروژه با حمایت اپل و پارامونت از ماه مارس آغاز خواهد شد.

 

مارتین اسکورسیزی فدریکو فلینی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین