کد خبر: 56740 A

ساخت مجموعه تلویزیونی "ایتالیا ایتالیا"و ایفای نقش در آن از جمله کارهای شناخته شده او در قاب تلویزیون است.

ایران آرت: نوذر آزادی هنرمند برجسته ی ایرانی، امروز شنبه نهم اسفند ماه ۱۳۹۹ در آلمان درگذشت.

نوذر آزادی، هنرپیشه، شاعر و نقاش بود. او زاده ی ۱۳۱۷ در کرمانشاه و فارغ التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک، از هنرپیشگان و کارگردانان ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ است.

در سال ۲۰۱۱ نمایشگاهی از نقاشی های او درگالری سیحون به نام رنگین کمان "تیراژه" برگزار گردید.

نخستین نمایشگاه آثار نقاشی نوذر آزادی که از سال ۵۷ تا کنون در سکوت به سر برده است درامریکا برگزارشد. این نمایشگاه در "گالری سیحون" شهر لس آنجلس جمعیت کثیری از ایرانیان ساکن این شهر را به این مکان کشانید تا با دیدن نقاشی هایی که تحت عنوان "رنگین کمان های نوذر آزادی" به نمایش گذاشته شده بودند از نزدیک این بازیگرخلاق و قدیمی راببینند.

به گزارش برنا شهرت اصلی او نزد اهالی قدیمی تئاتر و منتقدین آن روزگار بخاطر بازیگری در نمایش‌های مطرحی همچون اورگاست به کارگردانی پیتر بروک و نمایش سرایدار و چند نمایش دیگر است. شهرت او نزد اکثر مخاطبان تلویزیون تا این زمان بیشتر برای بازی در نقش "جعفر قاطبه" می‌باشد که این شخصیت کمدی-انتقادی ابتدا در سریالی در قالب طنز به نام اختاپوس به کارگردانی پرویز صیاد و به ابتکار شخصی ی نوذر آزادی خلق گردیده و با موفقیت و محبوبیت اجرا شد. ساخت مجموعه ی تلویزیونی شش قسمتی ایتالیا ایتالیا به کارگردانی و نویسندگی خودش از دیگر کارهای او برای تلویزیون است. این سریال در نخستین روزهای عید ۱۳۵۷ از تلویزیون ملی ایران پخش شد.

او بازیگری تئاتر را از ۱۶ سالگی در کرمانشاه آغازکرد و از تابستان سال ۱۳۳۷ هم زمان در تهران نیز با گروه آناهیتا زیر نظر مصطفی اسکویی ادامه داد. از جمله کارهای شاخص او در تهران و کرمانشاه بازی در نمایش‌هایی چون سرایدار- هرکول و طویله اوجیاس – امشب از خود می سازیم – ایستگاه- دون ژوان در جهنم به کارگردانی ابراهیم گلستان و اورگاست به کارگردانی پیتر بروک – بازجویی – فالگوش – پوشاندن آنها که برهنه‌اند – بیرون جلوی در- کارمندان روز جمعه – کتک خورده و راضی – شش شخصیت در جستجوی نویسنده- کلاهی پر از باران – ویلون ساز کره مونا – مستنطق، نمایش “رضابیک ایمانوردی” و چند نمایش دیگر است.

از دیگر فعالیت های این هنرمند در آن زمان می‌توان به بازی در سریال های تلویزیونی ی سرکار استوار – آدم به آدم – تله موش – قماربازان – ساتگین و همچنین چند کار تلویزیونی تک قسمتی مثل کاف شو را نامبرد.

همسر او پروین دولتشاهی از هنرمندان تئاتر، تلویزیون و سینما است. از فیلم‌ هایی که نوذر آزادی در آن ها ایفای نقش کرد می توان به  فیلم های زیر اشاره کرد: زنبورک(۱۳۵۴)، مظفر (۱۳۵۳)، صمد به مدرسه می رود (۱۳۵۲)، خواستگار (۱۳۵۱)، صمد و قالیچه حضرت سلیمان (۱۳۵۰ ) و… اشاره کرد.

 

بازیگر بازیگر قدیمی نوذر آزادی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین