کد خبر: 56743 A

موضوع مجوز برنامه‌های تولید شده در شبکه نمایش خانگی چند سالی است که محل مناقشه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صدا و سیما و ساترا است. در یک سال اخیر این مناقشات بالا هم گرفته است.

ایران آرت: روزنامه ابتکار نوشت: چند وقتی است که موضوع کاندیدا شدن علی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی، برای ریاست فدراسیون فوتبال به سوژه داغ اهالی فوتبال تبدیل شده است. در جریان این ماجراها قرار بود که مناظره‌ای تلویزیونی بین کاندیداهای این فدراسیون برگزار شود اما کریمی به دلایلی از شرکت در این مناظره خودداری کرد و به جای آن در یک گفت‌وگو در شبکه نمایش خانگی حاضر شد. اما پس از گذشت چند روز با وجود آنکه اعلام شد دریافت مجوز این برنامه در دستور کار است، نتوانست مجوز پخش را از نهادهای ذی‌ربط دریافت کند. پرسش این است که چرا دادن مجوز به چنین گفت‌وگویی با این همه اما و اگر همراه بوده است؟ آیا باز هم می‌توان رد پای دخالت‌های دست‌های دیگری در شبکه نمایش خانگی را یافت؟

موضوع مجوز برنامه‌های تولید شده در شبکه نمایش خانگی چند سالی است که محل مناقشه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صدا و سیما و ساترا است. در یک سال اخیر این مناقشات بالا هم گرفته است. اما به هر تقدیر کم و بیش این مشکلات حل می‌شد و همین امر باعث اعتماد بسیاری به این بستر برای برنامه‌سازی بود.

موضوع انتخابات فدراسیون فوتبال گرچه مربوط به حیطه فرهنگی و این گزارش نیست اما وقتی پای نمایش خانگی به موضوع باز می‌شود اوضاع متفاوت است. چندی پیش علی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی که انتقادهای بسیاری به فدراسیون فوتبال داشت، برای شرکت در انتخابات این فدراسیون اعلام آمادگی کرد. قرار بر این بود که مناظره‌ای بین تمامی کاندیداهای این سمت در یک برنامه تلویزیونی ترتیب داده شود و از صدا و سیما به نمایش درآید اما علی کریمی عنوان کرد که در این مناظره شرکت نخواهد کرد. او در این رابطه گفت: "سال‌هاست نقاط ضعف فوتبال ایران و راه‌های برون‌رفت از بحران فعلی فوتبال کشور را در قالب مصاحبه‌های مختلف بیان کرده‌ام و اکنون حضور در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی و مناظره با سایر کاندیداهای محترم را به صلاح فوتبال کشور ندانسته و آن را بیشتر نمایشی می‌بینم".

بُزدل؛ کلمه ای که برای کارلوس کیروش گران تمام شد/درخواست علی کریمی از عادل فردوسی پور: می خواهم با کیروش هم مناظره کنم/صداقت یا شیطنت رسانه ای؟ عادل فردوسی پور هم متهم

بنابر این سوم اسفندماه اعلام شد که او مهمان یک برنامه اینترنتی در شبکه نمایش خانگی شده و مصاحبه مفصلی را انجام داده که قرار بود همزمان با نشست کاندیدا‌ها در شبکه سه از طریق پلتفرم فیلیمو منتشر شود. مهدی مهدوی‌کیا هم به صورت اسکایپی در این برنامه حضور داشت و قرار بود گفت‌وگوهایی با بهنام ابوالقاسم‌پور، علیرضا منصوریان و خداداد عزیزی هم در این برنامه پخش شود. اما از همان زمان که موضوع پخش این گفت‌وگو مطرح شد، این احتمال داده می‌شد که پخش این برنامه با مشکلاتی مواجه شود. بعد از آنکه مناظره تهیه‌شده در صدا و سیما، با وجود آنکه برنامه کریمی از شبکه نمایش خانگی پخش نشد اما امید به نمایش آن همچنان وجود داشت. اما پنجم اسفند اعلام شد که سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی موسوم به ساترا، اجازه پخش برنامه ویژه علی کریمی درباره انتخابات فدراسیون فوتبال در شبکه نمایش خانگی را نداد و محتوای آن را مناسب برای پخش عمومی ندید. بنابراین موضوع توقیف این برنامه مطرح شد اما تنها چند ساعت پس از مطرح شدن غیر رسمی این موضوع، علی سعد، معاون ساترا، در توییتی ضمن تکذیب خبر منتشره مبنی بر عدم صدور مجوز در برخی از رسانه‌ها اعلام کرد یکشنبه ۳ اسفند ماه درخواستی از سوی فیلیمو برای پخش برنامه یکی از کاندیداهای فدراسیون فوتبال به دبیرخانه ساترا وصول شد که در مسیر معمول برای این برنامه‌ها قرار دارد. این برنامه به دلیل ساختارحرفه‌ای و نمایشی در دستور کار دبیرخانه قرار گرفته است.

او گفت فرایند در نظر گرفته شده برای همه محتواهای نمایشی حرفه‌ای یکسان است که در خصوص برنامه همرفیق و سریال‌های قورباغه، خوب بد جلف و… طی شده و رسانه‌های صوت و تصویر برنامه‌های خود را طی این فرایند منتشر کرده‌اند. در صورتی که برنامه در دسته‌بندی نمایشی حرفه‌ای قرار نمی‌گرفت امکان پخش از صفحات شخصی افراد در رسانه‌های کاربر محور را داشت و به فرایند فوق‌الذکر نیاز نداشت.

به هر حال همچنان رایزنی‌ها برای پخش این گفت‌وگو ادامه داشت تا اینکه 6 اسفند، روابط عمومی فیلیمو با انتشار توضیحی، پخش برنامه "تی وی تاک" علی کریمی را فعلا منتفی دانست. در مطلب ارسالی از سوی روابط عمومی فیلیمو به رسانه ها آمده است: "برنامه "تی وی تاک" با حضور علی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی و کاندیدا حال حاضر فدراسیون فوتبال ایران، توسط تهیه‌کننده تولید شده بود و پلتفرم فیلیمو را به ‌عنوان بستر پخش انتخاب کرد. با توجه به اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال در هفته آینده برگزار خواهد شد، دو روز پیش درخواست مجوز و بازبینی اضطراری برای ساترا ارسال شد و اما با اعلام آقای الفخانی مسئول شورای موافقت کلی، این برنامه در لیست و نوبت پانزدهم درخواست موافقت کلی قرار گرفت.

این درحالی است که این شورا هر هفته یک بار برگزار خواهد شد و در هر روز تعداد محتوای محدودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ما هم برای جلوگیری از تضییع حقوق دیگران هم‌راستا با قوانین ساترا عمل کردیم و در نوبت بررسی قرار گرفتیم.

اما سوال اینجاست که در سال ۲۰۲۱ این صف و این روش بررسی محتوا برای پلتفرم‌ها جای تعجب ندارد؟ سرعت انتشار محتوا در دنیای امروز واقعا مهم است و این روش تولیدکننده‌ها را راهی پلتفرم‌های خارجی می‌کند، چون درگیر قوانین و بروکراسی‌های پیچیده نیستند، ما از این بابت بسیار متاسفیم که نتوانستیم جواب انتظار مخاطبان خودمان را بدهیم."

البته گفته می‌شود که ماجرا از این قرار است که بر اساس دستورالعمل جدید ساترا، هر برنامه‌ای که بخواهد از طریق پلتفرم‌های اینترنتی وارد شبکه نمایش خانگی شود، حداقل 15 روز قبل از موعد پخشش، باید روال اداری برای گرفتن مجوز را از ساترا طی کند و گویا فیلیمو به عنوان پخش‌کننده برنامه کریمی در جریان این موضوع نبوده و دو روز پس از اینکه این قانون 15 روزه اعلام شده، برای پخش اعلام کرده است. همین قضیه هم کل ماجرا را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به آنکه انتخابات فدراسیون فوتبال یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود و تا دهم تنها دو روز و چند ساعت باقی مانده، طبیعتا پخش آن بعد از روز انتخابات فایده‌ای نخواهد داشت و به همین دلیل است که عوامل برنامه "تی وی تاک" فیلیمو پخش این برنامه را فعلا منتفی دانستند. اما به هر حال در مورد چنین برنامه‌ای شاید می‌شد با کمی اغماض هم برخورد کرد. همین امر شائبه‌هایی از دخالت برخی در عدم پخش این برنامه را مطرح کرده است.

به هر حال چنین اتفاقاتی باعث بی‌اعتمادی افراد و برنامه‌سازان به شبکه نمایش خانگی خواهد شد و این امر به هیچ عنوان به نفع این بستر نخواهد بود. حالا باید منتظر ماند و دید که کریمی از طریق صفحه اینستاگرامش، این مصاحبه را پخش خواهد کرد یا نه که اگر چنین شود همان انتقادهایی که به نهادهای مجوزدهنده در خصوص گزارش فردوسی‌پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا وارد بود دوباره مطرح خواهد شد و این به معنای از دست رفتن اعتماد به بسترهای داخلی خواهد بود که در آینده تبعات خوبی به همراه نخواهد داشت.

علی کریمی شبکه نمایش خانگی تی وی تاک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین