کد خبر: 57355 A

اصغر سمسارزاده بازیگر قدیمی و پیشکسوت که سالها در سینما و رادیو غایب در سال‌های اخیر همچون دوره اوجش در سال‌های قبل از انقلاب پرکار شده است.

ایران آرت: اصغر سمسارزاده، بازیگر برنامه رادیویی "صبح جمعه با شما" که بازی در سریال‌های "نقش خاک" و "مارپیچ" را به‌تازگی به پایان رسانده گفت: در ۸۱ سالگی کلی کار و برنامه دارم و منتظرم یک نقش بلند در سینما یا تلویزیون به من پیشنهاد شود.

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون ایران طی دو دهه در فیلم‌های شارلاتان، چپ دست، گشت ارشاد، فتیله، ماه پیشونی و لازانیا بازی کرده است. فعالیت‌های هنری خود را با گروه تئاتر اسکار آغاز کرد و چند سال بعد به‌طور حرفه‌ای در تئاتر فردوسی مشغول بازیگری شد. دوستداران نمایش‌های جدی، حضور او در نمایش‌های مرحوم غلامحسین ساعدی چون پرواربندان و دیکته و زاویه را نیز به خاطر دارند.

اصغر سمسارزاده در ۸۱ سالگی باانگیزه و پرنشاط است و کلی آرزوی ریز و درشت دارد. او در گفت‌وگو با ایرنا از فعالیت‌هایش در سالی که گذشت گفت همچنین برنامه‌هایش برای سال آینده را شرح داد. 

در حال حاضر مشغول چه فعالیتی هستید؟

برای کارگردانی یک تئاتر مشغول تمرین با گروه هستم. در مرکز همایش های امام علی(ع) واقع در خیابان شهید ستاری سالنی را اجاره کرده ‎ام. اگر کرونا اجازه بدهد، می خواهم در سال ۱۴۰۰ یک نمایش روی صحنه ببرم. یک نمایش کمدی به نام دزد و خواننده که خودم بازیگر و کارگردانش هستم. یک عده دزد هستند که می خواهند یک خواننده را سرکیسه کنند و او را می دزدند. آخر سردزدها متنبه می شوند. نقش خواننده را به مهدی مقدم دادم که صدای خوبی دارد. عباس محبی هم در این نمایش بازی می‌کند. امیدوارم نمایش من در این روزهای سخت خنده بر لبان مردم بیاورد.

سال گذشته را چگونه پشت سر گذاشتید و در چه فیلم‌ها و سریال‌هایی بازی کردید؟

در سریال نقش خاک برای شبکه یک بازی کردم که کارگردانش آرش معیریان است. بازی من تمام شده؛ ولی بقیه بازیگران هنوز دارند کار می‌کنند. یک سریال به نام مارپیچ هم برای شبکه نمایش خانگی داشتم که با حمید لولایی همبازی بودم.

بازیگر ثابت برنامه رادیویی جمعه ایرانی هم بودم و هستم. در دوران کرونا کار رادیویی ما دو برابر شده است. به خاطر مردم ریسک کردیم و برنامه صبح جمعه با شما را ادامه دادیم و ضبط کردیم. در سن ۸۱ سالگی کلی کار و برنامه دارم.

با آرش معیریان بیشتر از بقیه کارگردان‌ها همکاری داشته‌اید. درست است؟

مدتی ممنوع التصویر و ممنوع الصدا بودم. اولین فیلمی که بازی کردم، شارلاتان به تهیه کنندگی حسین فرحبخش و آرش معیریان بود. از آن زمان تا الان نقش های کوتاه بازی کردم. همه نقش‌های کوتاه و فرعی را به من پیشنهاد می‌دهند. امیدوارم با من کنار بیایند و اجازه بدهند نقش های بلند هم بازی کنم. 

نظرتان درباره بازی رضا عطاران چیست؟

رضا عطاران را خیلی قبول دارم. او از تئاتر حرفه ای عطاران شده است. فیلم هزارپا (ابوالحسن داودی، ۱۳۹۷) حاصل تجربیات گذشته عطاران در تئاتر کمدی است. رضا سالیان سال با مجید افشار در تئاتر طنز عامیانه کار کرده است. او از بطن تئاتر حرفه ای بالا آمده و الان هم بالاترین دستمزد را می گیرد. خیلی هم تواضع دارد و برخوردش با بقیه فوق العاده است.

در سریال نقش خاک در چه نقشی ظاهر شده‌اید؟

نقش یک آدم بدجنس را بازی می کنم. خودم نقش های منفی را خیلی دوست دارم. لوکیشن این سریال در شهر همدان است. سریال سنگینی است. یک عاشقانه ایرانی است. در سریال مارپیچ نقش من منفی نیست. لولایی هم در نقش یک آدم منفی ظاهر شده که کلاهبرداری می کند. او در این سریال کلاه من را می خواهد بردارد که نمی تواند.

بین چند قالب تلویزیون، تئاتر و سینما کدام یک را بیشتر می‌پسندید؟

من تئاتر را با هیچ چیزی عوض نمی کنم. وقتی تئاتر اجرا می‌کنم، دو سه سال روی صحنه می ماند. به همین خاطر از تلویزیون و سینما دورم. در مدتی که تئاتر دارم، کار دیگری قبول نمی کنم. ساعت ۶ بعد از ظهر به سالن می‌روم که ۱۰ شب روی صحنه باشم. رادیو را هم خیلی دوست دارم. در رادیو با اقشاری طرفیم که دسترسی به تفریح های بزرگ را ندارند. این مخاطبان معمولا رادیوی قدیمی دارند.

از برنامه صبح جمعه با شما چه خبر؟

مدیر رادیو ایران تصمیم گرفتند اسم این برنامه به همان اسم قبلی یعنی صبح جمعه با شما برگردد. هر کسی که به رادیو بیاید این اسم عوض نخواهد شد.

الان از قدیمی ها بیوک میرزایی، خانم شوکت حجت، فرانک رفیعی، زهره کدخدازاده، گلچهره زند در این برنامه هستند. از قدیمی ها چهار پنج نفر باقی مانده اند. آنجا من دو سه تا نقش دارم. جزو بازیگران تک صدای رادیو هستم. یعنی غیر از این صدایی که با شما صحبت می کنم صدای دیگری ندارم.

یک آیتم (بخش) به نام شوکت و اصغر داریم که زن و شوهر هستند. اتفاقات گوناگون برایشان می افتد که خیلی پرطرفدار است. یک پزشک نما داریم که برخی اوقات کلاهبرداری می‌کند. درباره او می‌توانم بگویم نه خودش پزشک است و نه بیمارانش بیمار هستند. نقش آقای منقاشیان را هم بازی می کنم. او منتقد کسانی است که در جامعه با مردم بد رفتار می کنند. یک تکیه کلام دارد که می گوید "کی تو رو" یعنی چه کسی به تو پست داده است؟

برنامه صبح جمعه با شما در حضور مردم ضبط می‌شود؟

قبلا با حضور مردم ضبط می کردیم. الان تنها شدیم و داخل ساختمان شهدای رادیو ضبط می کنیم. بیرون از سازمان صداوسیما که بودیم خیلی راحت بودیم. هر هفته ۸۰۰ تا هزار نفر را می پذفتیم.

بهترین هنرمند برنامه صبح جمعه با شما به نظرتان چه کسی است؟

آقایان منوچهر نوذری و حمید قنبری، علی تابش و غلامحسین بهمنیار جزو بهترین‌ها بودند. آنها همه را پای رادیو می کشاندند.

از منوچهر نوذری چه خاطره‌ای دارید؟

زنده یاد نوذری مردم صریح و رک‌گویی بود. یادم می‌آید که یک روز روی تخت بیمارستان خوابیده بود. دوست مشترکمان همراه با زنش وارد اتاق شد. نوذری به قدری بدحال بود که نمی توانست حرف بزند.

دوست من و همسرش که داخل اتاق رسیدند، نوذری به آن زن گفت خانم شما چطوری زن این آدم ابله و شلخته شده‌اید؟ با حال زارش این جمله را گفت و کلی همه را خنداند. برای من خیلی این حرف کمدی بود. سه روز بعد از این اتفاق نوذری فوت شد.

 

اصغر سمسارزاده صبح جمعه با شما
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین