کد خبر: 57917 A

شاید اسامی نامزدهای امسال به سنگینی دوره‌های گذشته نباشد اما پیش‌بینی برندگان اسکار ۲۰۲۱ از هر دوره‌ای سخت‌تر به نظر می‌رسد.

ایران آرت: در آستانه برگزاری اسکار نود و سوم، ۳۰ منتقد در نظرسنجی سالانه جوایز آکادمی مشارکت کرده‌اند و فیلم‌هایی که بیشتری شایستگی را در کسب جایزه دارند انتخاب کرده‌اند. امسال بسیاری از فیلم‌هایی که نامزد اسکار شده‌اند از نظر منتقدین هم آثاری درخور تحسین‌اند.

اما در بخش بهترین فیلم منتقدین به نظر واحدی نرسیده‌اند و دو فیلم را مستحق اسکار دانسته‌اند. در این بخش فیلم‌های "سرزمین خانه‌به‌دوشان" (Nomadland) و "میناری" (Minari) به صورت مشترک در رتبه اول قرار گرفته‌اند. هر دوی این فیلم‌ها درام‌هایی شاعرانه در مورد شخصیت‌هایی به حاشیه رانده‌شده‌اند که بعضی از بهترین نقد‌های یک سال گذشته را دریافت کردند.

"سرزمین خانه‌به‌دوشان" در صدر فهرست بسیاری از نشریات سینمایی به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۲۰ قرار گرفته بود. این فیلم از زمان کسب "شیر طلایی" جشنواره ونیز جوایز مختلفی را به خانه برده، اما "میناری" حرکت خود به سوی اسکار را زودهنگام‌تر و از ژانویه سال ۲۰۲۰ آغاز کرد و در ساندنس برنده جایزه بززگ هیأت داوران شد. فیلم "آوای متال" (Sound of Metal) ساخته "داریوس ماردر" از نگاه منتقدین در رتبه سوم جای می‌گیرد.

به گزارش 30نما، در بسیار از شاخه‌های دیگر، منتقدین برندگانی را برگزیده‌اند که چندان غیرمنتظره نیستند، اما رتبه‌های دوم تنوع بیشتری دارند. "کلوئی ژائو" کارگردان "سرزمین خانه‌به‌دوشان" در صدر بخش بهترین کارگردانی قرار گرفته اما به دنبال او "توماس وینتربرگ" ایستاده که امسال فیلم تلخ‌وشیرین "یک دور دیگر" (Another Round) را نامزد اسکار دارد.

پیش‌بینی برنده بهترین بازیگر زن نقش اول امسال بسیار دشوار است. بسیار معتقدند که "وایولا دیویس" با فیلم "ما رینی" (Ma Rainey) این جایزه را تصاحب می‌کند، اما "کری مالیگان" بازیگر "زن جوان آینده‌دار" (Promising Young Woman) به اعتقاد برخی دیگر بخت بالایی برای پیروزی دارد.

فیلم "میناری" در بخش بهترین فیلمنامه اریجینال نیز پیشتاز است و "زن جوان آینده‌دار" در تعقیب آن، در حالی که "پدر" (The Father) ساخته "فلورین زلر" در بخش بهترین فیلمنامه اقتباس‌شده رده اول را از آن خود کرده. در بخش انیمیشن بسیاری "روح" (Soul) را برنده می‌دانند اما "گرگ‌سواران" (Wolfwalkers) هم فیلمی از پیش بازنده نیست.

فیلم "یک دور دیگر" در بخش بهترین فیلم بین‌المللی به رتبه نخست رسیده در حالی که منتقدین "زمان" را در مجموع بهترین مستند سال نامیده‌اند.

مراسم اهدای جوایز اسکار نود و سوم دوشنبه ۲۶ آپریل رأس ساعت ۴:۳۰ از ABC پخش خواهد شد.

 

بهترین فیلم

۱. مشترک: میناری (Minari)/سرزمین خانه‌به‌دوشان (Nomadland)

۲. آوای متال (Sound of Metal)

۳. مشترک: پدر (The Father)/یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah)

۴. مشترک: منک (Mank)/زن جوان آینده‌دار (Promising Young Woman)/دادگاه شیکاگو ۷ (The Trial of the Chicago 7)

 

بهترین کارگردانی

۱. کلویی ژائو (Nomadland)

۲. توماس وینتربرگ (Another Round)

۳. مشترک: دیوید فینچر (Mank)/امرالد فنل (Promising Young Woman)

۴. لی آیزک چانگ (Minari)

 

بهترین بازیگر مرد

۱. چادویک بوزمن (Ma Rainey’s Black Bottom)

۲. ریز احمد (Sound of Metal)

۳. آنتونی هاپکینز (The Father)

۴. استیون یون (Minari)

۵. گری اولدمن (Mank)

 

بهترین بازیگر زن

۱. کری مالیگان (Promising Young Woman)

۲. فرانسیس مک‌دورمند (Nomadland)

۳. وایولا دیویس (Ma Rainey’s Black Bottom)

۴. آندرا دی (The United States vs. Billie Holiday)

۵. ونسا کربی (Pieces of a Woman)

 

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

۱. دنیل کالویا (Judas and the Black Messiah)

۲. پل ریسی (Sound of Metal)

۳. لاکیث استنفیلد (Judas and the Black Messiah)

۴. لزلی اودوم جونیور (One Night in Miami)

۵. ساشا بارون کوئن (The Trial of the Chicago 7)

 

بهترین بازیگر زن نقش مکمل

۱. یو-جونگ یون (Minari)

۲. آماندا سایفرید (Mank)

۳. ماریا باکالووا (Borat Subsequent Moviefilm)

۴. مشترک: گلن کلوس (Hillbilly Elegy)/الیویا کلمن (The Father)

 

بهترین فیلمنامه اریجینال

۱. لی آیزک چانگ (Minari)

۲. امرالد فنل (Promising Young Woman)

۳. داریوس ماردر (Sound of Metal)

۴. آرون سورکین (The Trial of the Chicago 7)

۵. شاکا کینگ، کیت و لوکاس کنی لوکاس، ویل برسون (Judas and the Black Messiah)

 

بهترین فیلمنامه اقتباس‌شده

۱. فلورین زلر (The Father)

۲. کلوئی ژائو (Nomadland)

۳. کمپ پاورز (One Night in Miami)

۴. ساشا بارون کوئن (Borat Subsequent Moviefilm)

۵. رامین بحرانی (The White Tiger)

 

بهترین انیمیشن بلند

۱. گرگ‌سواران (Wolfwalkers)

۲. روح (Soul)

۳. روی ماه (Over the Moon)

۴. مشترک: به‌پیش (Onward)/فارماگدون (Shaun the Sheep: Farmageddon)

 

بهترین فیلم بین‌المللی

۱. یک دور دیگر (Another Round)

۲. کالکتیو (Collective)/کجا می‌روی آیدا (Quo Vadis, Aida)

۳. مشترک: روزهای بهتر (Better Days)/مردی که پوستش را فروخت (The Man Who Sold His Skin)

 

بهترین مستند

۱. زمان (Time)

۲. کالکتیو (Collective)

۳. کریپ کمپ (Crip Camp)

۴. مأمور مخفی (The Mole Agent)

۵. معلم اختاپوس من (My Octopus Teacher)

 

بهترین موسیقی متن اریجینال

۱. میناری (Minari)

۲. مشترک: ۵ هم‌خون (Da 5 Bloods)/روح (Soul)

۳. منک (Mank)

۴. اخبار دنیا (News of the World)

 

بهترین صدا

۱. آوای متال (Sound of Metal)

۲. منک (Mank)

۳. گری‌هوند (Greyhound)

۴. اخبار دنیا (News of the World)/روح (Soul)

 

بهترین طراحی صحنه

۱. منک (Mank)

۲. پدر (The Father)

۳. تنت (Tenet)

۴. بلک باتم ما رینی (Ma Rainey’s Black Bottom)

۵. اخبار دنیا (News of the World)

 

بهترین فیلمبرداری

۱. جاشوا جیمز ریچاردز (Nomadland)

۲. اریک مسراشمیت (Mank)

۳. شان بابیت (Judas and the Black Messiah)

۴. فیدن پاپامایکل (The Trial of the Chicago 7)

۵. داریوش ولسکی (News of the World)

 

بهترین گریم و طراحی مو

۱. بلک باتم ما رینی (Ma Rainey’s Black Bottom)

۲. اما (Emma)

۳. منک (Mank)

۴. پینوکیو (Pinocchio)

۵. مرثیه هیل‌بیلی (Hillbilly Elegy)

 

بهترین طراحی لباس

۱. اما (Emma)

۲. بلک باتم ما رینی (Ma Rainey’s Black Bottom)

۳. منک (Mank)

۴. مشترک: مولان (Mulan)/پینوکیو (Pinocchio)

 

بهترین تدوین

۱. آوای متال (Sound of Metal)

۲. سرزمین خانه‌به‌دوشان (Nomadland)

۳. پدر (The Father)

۴. دادگاه شیکاگو ۷ (The Trial of the Chicago 7)

۵. زن جوان آینده‌دار (Promising Young Woman)

 

بهترین جلوه‌های ویژه

۱. تنت (Tenet)

۲. آسمان نیمه‌شب (The Midnight Sky)

۳. مولان (Mulan)

۴. عشق و هیولا (Love and Monsters)

۵. ایوان منحصر به فرد (The One and Only Ivan)

 

اسکار چادویک بوزمن کلویی ژائو دنیل کالویا اسکار 2021 میناری کری مالیگان سرزمین خانه به دوشان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین