کد خبر: 60504 A

صحرا کریمی، کارگردان افغانستانی که فیلم تحسین شده "حوا، مریم، عایشه" را ساخته است از جامعه جهانی درخواست کرد از مردم افغانستان حمایت کند.

ایران آرت: صحرا کریمی کارگردان افغان همزمان با سقوط دولت افغانستان با ورود نیروهای طالبان، از جامعه سینما طلب یاری کرد. طالبان از یکشنبه این هفته وارد کابل پایتخت افغانستان شده، در حایل که "اشرف غنی" رئیس جمهور خاک این کشور را ترک کرده و پا به فرار گذاشته.

این کارگردان در صفحه توییتر خود خطاب به "همه جوامع سینمایی دنیا" می‌نویسد: "با قلبی شکسته و امیدی عمیق برای شما می‌نویسم تا در محافظت از مردم نازنینم، به ویژه فیلمسازان در مقابل طالبان به من بپیوندید. مردم ما را قتل عام کرده‌اند، کودکان بسیاری را ربوده‌اند، دختران را به عنوان همسر به مردانشان داده‌اند."

کریمی هشدار می‌دهد: "یک بحران حقوق بشری است با این حال، دنیا سکوت کرده… [طالبان] هنر را ممنوع خواهد کرد. من و دیگر فیلمسازان ممکن است هدف بعدی آن‌ها باشیم."

به گزارش 30نما، او در توییت‌هایی به زبان فارسی نوشته است:‌ "می‌خواهم هر روز فریاد زنم: های لعنت به روزگار که دنیا و خودی و بیگانه از هر طرف خنجر می‌زنند؛ که آواره گری، بی‌خانمانی و در به دری سرنوشت ماست. کشتند، بردند، خوردند و فروختند. ماندیم، تنها، بی‌پناه، بی‌امید، بی‌نوید. کابل، تابستان ۱۴۰۰، فصل فروریختن‌ها…"

این فیلمساز در توییتی دیگر می‌گوید: "تمام شعور مغزی و فکری‌ام را یکجا می‌کنم که چرا به اینجا رسیدیم! فهم من در درک این وضعیت کاملن فلج شده است. و‌ اینکه دنیا چه راحت پا پس کشید اندوهش نیش‌دار است؛ نیش‌اش به مغز چشم آدمی اصابت می‌کند و برای همیشه کور می‌کند هر دیده حقیقت طالب و جستجوگر را!" و در جایی دیگر: "تمام راه‌های رفتن به طرف دنیا و آمدن دنیا به طرف ما بسته است. دنیایی که روز پیشرفت و ترقی می‌کند؛ و مایی که هر ثانیه هر روز به عقب بر می‌گردیم تا ثابت کنیم هنوز مخلصانه وفاداریم به بربریت، عقب‌ماندگی و در جا زدن. و ملتی که قدر داشتن هایش را نداند؛ خداوند از او همه چیز را می‌گیرد."

کریمی در سال ۲۰۱۹ فیلم "حوا، مریم، عایشه" (Hava, Maryam, Ayesha) را در جشنواره ونیز داشت و نامزد بهترین فیلم در بخش "افق‌ها" شد.

 

کارگردان صحرا کریمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین