کد خبر: 60506 A

هنرمندان ایرانی و افغانستانی از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و سکوت جامعه جهانی در برابر وضعیت اسفبار این کشور ابراز نگرانی کردند.

ایران آرت: سجاد مالمیر: پس از سقوط دولت افغانستان و قدرت گرفتن طالبان در این کشور، بسیاری از هنرمندان افغانستانی و ایرانی نسبت به آینده افغانستان و وضعیت حقوق بشر در این کشور ابراز نگرانی کردند.

صحرا کریمی، کارگردان فیلم تحسین شده "حوا، مریم، عایشه" که در کابل زندگی می‌کند خطاب به "همه جوامع سینمایی دنیا" می‌نویسد: "با قلبی شکسته و امیدی عمیق برای شما می‌نویسم تا در محافظت از مردم نازنینم، به ویژه فیلمسازان در مقابل طالبان به من بپیوندید. مردم ما را قتل عام کرده‌اند، کودکان بسیاری را ربوده‌اند، دختران را به عنوان همسر به مردانشان داده‌اند."

کریمی هشدار می‌دهد: "یک بحران حقوق بشری است با این حال، دنیا سکوت کرده… [طالبان] هنر را ممنوع خواهد کرد. من و دیگر فیلمسازان ممکن است هدف بعدی آن‌ها باشیم."

فرشته حسینی، بازیگر افغانستانی سینمای ایران که چندی پیش با نوید محمدزاده ازدواج کرد نیز نوشته است: من میدانم که ما چون گیاهی کوچک اما استوار در جای جای دنیا گوش هایمان را بسته‌ایم بر روی تحقیر ها، چشم هایمان را بسته‌ایم بر روی سختی ها و استوار و محکم پیش رفته‌ایم و رشد کرده‌ایم و‌سبز شدیم و سبزتر خواهیم شد چون ما‌ “مجبور شده ایم” به هجرت همیشه ، مجبور شده‌ایم به جنگ، مجبور شده‌ایم به ترک خانه‌هایمان و مجبور شده‌ایم به ترک اعضای‌خانواده‌مان.

حسینی در ادامه نوشته است: می‌گویند چرا ایستادگی نمیکنید نمی‌جنگید؟ این مردم سالهاست که جنگیده‌اند. این مردم سال‌هاست که جنگیده‌اند. اکنون هم می‌جنگیدند اگر خائنین کشور را دو دستی تقدیم نمی‌کردند، اگر کشورهای خائن به این مردم، طالبان را حمایت نمی‌کردند.. با دست خالی ؟ می‌دانم ما هیچ‌کدام زین پس آدم‌های سابق نخواهیم بود میدانم ما قوی تر خواهیم شد و بزرگ‌تر خواهیم شد، سبز خواهیم شد. دوباره به پا می‌خیزیم"

محسن تنابنده بازیگر سینمای ایران نیز نوشته است: "مادر، وطن، هم‌سایه، هم‌زبان، هم‌آفتاب، نمی‌دانیم از کدام مصیبت بنالیم؟"

برخی دیگر از هنرمندان از جمله رضا کیانیان، نوید محمدزاده، نوید محمودی و... نیز از به قدرت رسیدن طالبان ابراز نگرانی و تأسف کرده‌اند. 

 

افغانستان رضا کیانیان نوید محمدزاده فرشته حسینی سجاد مالمیر بازیگر ایرانی صحرا کریمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین