کد خبر: 62132 A

عباس کیارستمی، یک هنرمند بزرگ و جهانی به تمام معناست. گرچه او یک کارگردان سرشناس است، عکاس، فیلسوف و شاعری جهانی هم به شمار می‌آید.

ایران آرت: نمایندگان سفارت‌خانه‌های ژاپن و ایتالیا در تهران، در آیین آغاز «یک هفته با عباس کیارستمی»، از نقش فرهنگی این کارگردان سرشناس ایران، در کشورهایشان گفتند.

به گزارش خبرآنلاین، آیین بازگشایی سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر برگزار شد.

در این آیین، نمایندگان سفارت‌های ایتالیا و ژاپن، هنرمندان سینما و تجسمی از جمله رضا کیانیان، همایون اسعدیان، رضا برانگیز و احسان آقایی (مدیر موزه هنرهای معاصر تهران) حضور داشتند.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در آغاز این آیین گفت: «این‌که فعالیت سینماتک موزه، بعد از مدت‌ها با نام و یاد عباس کیارستمی آغاز می‌شود، باعث خوشحالی است. عباس کیارستمی، یکی از مواریث بزرگ فرهنگی و هنری معاصر کشور ماست که در روزگار کنونی اهمیت آن از مواریث دیگر تاریخی اگر بیشتر نباشد، کم‌تر هم نیست.»

در ادامه، رومانو آ، دبیر اول سفارت کشور ایتالیا هم گفت: «کیارستمی یک عنصر مهم فرهنگی،  فقط برای کشور ایران نیست بلکه این هنرمند در سطح بین‌المللی مخصوصا ایتالیا دارای اهمیت ویژه‌ای است. عباس کیارستمی، یک هنرمند بزرگ و جهانی به تمام معناست. گرچه او یک کارگردان سرشناس است، عکاس، فیلسوف و شاعری جهانی هم به شمار می‌آید که برای ما ایتالیایی‌ها، یادآور چهره‌های سرشناس سینمای کشورمان، مانند روبرتو روسلینی یا فدریکو فلینی است.»

نماینده سفارت ایتالیا ادامه داد: «کیارستمی یک فیلم مهم به نام «کپی برابر با اصل» را در ایتالیا ساخت که این فیلم طرفداران بسیار زیادی در این کشور دارد و باعث ایجاد روابط دوستانه بین کیارستمی و کشور ایتالیا شده است.» 

همایون اسعدیان، کارگردان سینما، دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: «علاقه من به کیارستمی، به فیلم‌های اولیه‌اش بر می‌گردد. زمانی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار می‌کردم، عاشق این شخصیت هنری بودم و از فیلم‌های مورد علاقه‌ام در آن دوران، می‌توانم از «مسافر»، «نان و کوچه» و «لباسی برای عروسی»، نام ببرم. »

او افزود: «فیلم‌های عباس کیارستمی، مثل تمامی آثار بزرگ جهان از جمله «هملت» شکسپیر، افراد را برای سالیان سال درگیر خود می‌کند. چون عباس کیارستمی به‌دور از هر گونه مسائل سیاسی در فیلم‌هایش، مستقیما، ویژگی‌های انسانی را فریاد می‌زد. فیلم‌های عباس کیارستمی، تاریخ انقضا ندارند و به لحاظ ماندگاری، هم‌پایه شعرهای حافظ و شکسپیر قلمداد می‌شوند.»

 

در ادامه، رضا کیانیان، بازیگر سینما، پشت تریبون رفت و گفت: «درس بزرگی که  از کیارستمی گرفتم این بود که همیشه می‌گفت برای نشان دادن واقعیت، باید واقعیت را عوض کرد. برای آن‌که بتوانیم در یک فیلم به تماشاگر بفهمانیم که آن چیزی که درحال تماشا هستید، واقعیت است، باید خودمان در واقعیت دست ببریم و گرنه نشان دادن واقعیت آن‌طور که هست، برای ذهن مردم باورپذیر نخواهد بود.»

ماتسوشیتا، مسئول فرهنگی سفارت ژاپن نیز در این مراسم گفت: «همان‌طور که می‌دانید، عباس کیارستمی، رابطه‌ای نزدیک با کشور ژاپن داشت و سفیر فرهنگی بین کشور من و ایران، از طریق فیلم‌هایش بود. مرحوم کیارستمی در طول حیات خود با یکی از مهم‌ترین کارگردان‌های ژاپن، آکیرا کوروساوا، دوستی نزدیکی داشت.»

در ادامه این آیین، فیلم «همراه با باد»، به کارگردانی مهدی شادی‌زاده و تهیه‌کنندگی علیرضا شادی‌زاده، در نخستین روزِ «یک هفته با عباس کیارستمی»، در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران نمایش داده شد.

 

ایتالیا رضا کیانیان ژاپن عباس کیارستمی موزه هنرهای معاصر تهران همایون اسعدیان رضا برانگیز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین