کد خبر: 62141 A

تدوینگر مستند «تنهایی» از ویژگی‌های تدوین این اثر که به آسیب‌شناسی مسائل محیط زیستی می‌پردازد سخن گفت.

ایران آرت: محمود یارمحمدلو یکی از تدوینگران باسابقه که تدوین مجموعه «تنهایی» را بر عهده دارد درباره این مستند که هر هفته جمعه شب‌ها از شبکه یک سیما پخش می‌شود،  گفت: قبل از اینکه به این کار دعوت شوم به خاطر اینکه حرفه ام در سینما تدوین است و دغدغه تدوین فیلم‌های مستند را هم دارم دورادور کارهای آقای سعید نبی را هم دنبال می‌کردم.

به گزارش مهر، وی با بیان ویژگی‌های مهم این مجموعه مستند نیز گفت: یکی از ویژگی‌های مهم کار همین بود که راش ها در اختیار تدوینگر قرار بگیرد به خصوص در مرحله تدوین، یک تدوینگر باید بتواند موضوعی را کار کند و راش های مطالبی را داشته باشد که بتواند با آنها حس خوبی برقرار کند و وقتی کار می‌کند باید بهترین روایتی که قرار است توسط کارگردان و عوامل به کار داده شود را پیاده کند.

یارمحمدلو ادامه داد: در همین مورد دستم را باز گذاشته بودند و راش های خیلی خوبی داشتیم، به خصوص اینکه این مستند از قبل فیلمنامه هم داشت و کارگردان قبل از شروع کار تدوین، فیلمنامه را به من می‌داد و با مطالعه فیلمنامه و راش های گرفته شده کار را به سرانجام می‌رساندم. از دیگر ویژگی‌های این مجموعه باید به این اشاره کنم که کارگردان وقت خوبی به ما می‌داد تا بتوانیم کار تالیفی و تدوینی که در نظرمان هست را با حوصله و بازنگری‌های مرتب انجام دهیم.

این تدوینگر اظهار کرد: فکر می‌کنم برای یک تدوینگر جزو شرایط ایده آل است که هم، زمان خوبی داشته باشد و هم فیلمنامه در دستش باشد و در این کار به لحاظ تدوینی هیچ دخالتی نمی‌شد و هر کدام از دوستان به صورت حرفه‌ای کار خود را انجام می‌دادند.

یارمحمدلو همچنین عنوان کرد: مستند «تنهایی» با موضوع و دغدغه محیط زیست تهیه و تولید شده است. این گونه مستندها مسائل محیط زیستی را آسیب شناسی کرده و مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهد، بیشتر به جنبه بی توجهی‌ها و ناکارآمدی‌های برخی مسئولین می‌پردازد و به نظرم می‌تواند تاثیرات خوبی داشته باشد. برای مثال قسمت شکارچی پنج پلنگ، محیط بان ها می‌خواستند شکارچی را تربیت کنند تا به جای شکار، راهنمای تور بازدید از طبیعت شود. ما تلاش کردیم در مونتاژ این قسمت عشق و علاقه اسماعیل پنج پلنگ را به شکار نشان دهیم و تلاشمان این بود که لایه‌های مختلف شخصیتی او را هم نشان دهیم، هرچند پیام مستند این بود که شکار نکنید. یا در قسمت دیگری در کنار نشان دادن زندگی زن و شوهری که در جنگل زندگی می‌کردند، به محیط زیست کنار آنها هم می‌پردازیم.

وی در بخش دیگر درباره سانسور بخش‌های تدوین شده گفت: به هر حال هر شبکه‌ای ممیزی‌هایی برای خود دارد اما در این کار با چنین موضوعی مواجه نبودیم و همان‌هایی که نویسنده و کارگردان‌ها طراحی کرده بودند را آوردیم و تلاش کردیم مضمون را به بهترین شکل و با بهترین ریتم به مرحله تدوین به اجرا برسانیم.

در دوازدهمین قسمت از مجموعه مستند «تنهایی» که به کارگردانی سعید نبی و مریم خدیوی امشب هفتم آبان روی آنتن می‌رود این سوال که آیا تیلاپیا بخوریم یا نخوریم؟ و کیفیت سلامت این ماهی مناسب است یا آسیب زننده است؟ طرح می‌شود.

همچنین مهمان‌های این قسمت از برنامه «درنگ تنهایی» که به نقد و بررسی مستند «تنهایی» می‌پردازد، نبی اله قوم میرزایی رییس سازمان شیلات و معاون وزیر جهاد کشاورزی و سید حامد موسوی ثابت عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و عضو هیئت مدیره انجمن ماهی شناسی کشور هستند و این برنامه امشب جمعه هفتم آبان ساعت ۲۳ روی آنتن می‌رود.

 

محیط زیست مستند تنهایی محمود یارمحمدلو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین