کد خبر: 19788 A

بهترین رمان از میان 100 کتاب برجسته با رأی مردم انتخاب خواهد شد.

ایران آرت: گروهی از بهترین نویسندگان تاریخ ادبیات از جورج اورول و مارک تواین تا آگاتا کریستی و مارگارت اتوود در معرض رای و انتخاب قرار گرفتند تا یکی به عنوان محبوب‌ترین رمان برگزیده شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، شبکه PBS آمریکا در آستانه آغاز فصل تابستان فهرست 100 کتاب و نویسنده را منتشر کرد؛ فهرستی که با رای مردم برگزیده شده و قرار است موضوع یک برنامه تلویزیونی هشت قسمتی به نام «خوانش بزرگ آمریکایی» باشد. پخش این مجموعه از PBS پاییز آینده به پایان می‌رسد و پس از آن یک نظرسنجی تازه برای انتخاب محبوب‌ترین کتاب آغاز می‌شود.

هر قسمت «خوانش بزرگ آمریکایی» دو ساعت طول می‌کشد و در آن چهره‌های سرشناس و نویسندگان برجسته در کنار آمریکایی‌های نام‌آشنا کتاب‌ها و نویسنده‌های محبوب خود را به بینندگان برنامه معرفی می‌کنند. نخستین قسمت 22 می روی آنتن می‌رود و به گفته تهیه‌کنندگان، تمام دوستداران کتاب از نسل‌های مختلف در جشنی سراسری و ملی می‌توانند با فراغ بال به کتاب و نویسنده برگزیده خود رای بدهند.

از هر نویسنده فقط یک کتاب در فهرست 100 تایی حضور دارد و از مهم‌ترین آثار موجود در آن می‌توان به «1984» جورج اورول، «ماجراهای تام سایر» مارک تواین، «کیمیاگر» پائولو کوئلیو، «آلیس در سرزمین عجایب» لوییس کارول، «پس آنگاه هیچ‌کدام نماندند» آگاتا کریستی، «آوای وحش» جک لندن، «کچ-22» جوزف هلر، «غرور و تعصب» جین آستین، «ناطور دشت» جی. دی سلینجر، «وقایع‌نگاری نارنیا» سی اس لوییس، «دن کیشوت» میگل دسروانتس، «فرانکنستین» مری شلی، «بر باد رفته» مارگارت میچل، «رمز داوینچی» دن براون، «کنت مونت کریستو» الکساندر دوما و «پدرخوانده» ماریو پوزو اشاره کرد.

گیلین فلین با «دختر رفته»، چارلز دیکنز با «آرزوهای بزرگ»، اف. اسکات فیتس‌جرالد با «گتسبی بزرگ»، جان استین‌بک با «خوشه‌های خشم»، جاناتان سوییفت با «سفرهای گالیور»، جی کی رولینگ با «هری پاتر»، شارلوت برونته با «جین ایر»، آنتوان دو سنت‌-اگزوپری با «شازده کوچولو»، هرمان ملویل با «موبی دیک»، گابریل گارسیا مارکز با «صد سال تنهایی»، دافنه دوموریه با «ربکا»، هرمان هسه با «سیذارتا»، ارنست همینگوی با «خورشید همچنان می‌دمد»، هارپر لی با «کشتن مرغ مقلد»، لئو تولستوی با «جنگ و صلح»، امیلی برونته با «بلندی‌های بادگیر» و فیودور داستایفسکی با «جنایت و مکافات» دیگر کتاب‌ها و نویسندگان برگزیده هستند.

انتخاب رمان‌های محبوب «ناطور دشت» و «کشتن مرغ مقلد» که جایگاهی ثابت در فهرست سالانه کتاب‌های ممنوع در آمریکا دارند از نکته‌های جالب توجه 100 اثر برگزیده است. ضمن اینکه «گرگ و میش»، «ارباب حلقه‌ها»، «هری پاتر» و «پدرخوانده» می‌توانند به لطف محبوب بودن مجموعه‌های سینمایی آرای مخاطبان را به خود جلب کنند.

رمان مارک تواین ارنست همینگوی تولستوی پائولو کوئلیو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین