کد خبر: 19934 A

سه نویسنده زن به عنوان نامزدهای نهایی مهم‌ترین جایزه برای رمان‌نویسان نوقلم معرفی شدند.

ایران آرت: «پائولا کوکوزا»، «گیل هانیمن» و «پرتی تانژا» سه نویسنده‌ای هستند که برای کسب جایزه ادبی «دزموند الیوت» در سال ۲۰۱۸ رقابت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، «دالاس مندرسون» رئیس این جایزه ادبی اعلام کرد این سه رمان از میان فهرست بلند ۱۰ اثر انتخاب شده‌ و نشان‌دهنده بیشترین امید به آینده هستند. انتخاب نامزدهای نهایی همواره کار دشواری بوده بویژه که نویسندگان حاضر در فهرست بلند امسال همگی استثنائی هستند.

«پائولا کاکوزا» با رمان «چگونه انسان باشیم» نامزد این جایزه است که به موضوع توهم‌ها و تصورهای یه زن در مواجهه با یک روباه در  باغ خانه‌اش و همچنین از هم‌پاشیدگی زندگی زناشویی وی می‌پردازد. 

«گیل هانیمن» که در ماه ژانویه با رمان «اِلنور اولیفانت کاملا خوب است» موفق به کسب جایزه رمان اول «کاستا» شد، با همین رمان نامزد جایزه «دزموند الیوت» نیز هست. «پرتی تانژا» هم با رمان «ما که جوان هستیم» که روایتی نو از داستان شاه لیر در هندوستان معاصر است، در این رویداد ادبی حضور دارد.

جایزه ۱۰ هزار پوندی «دزموند الیوت» ویژه نویسندگان نوقلم انگلیسی است و سالانه به بهترین اثر داستانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در انگلستان به چاپ رسیده باشد، تعلق می‌گیرد و برنده نهایی آن در تاریخ ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) در لندن اعلام می‌شود.

«دزموند الیوت» ناشر و کارگزار ادبی بود که در یک یتیم‌خانه ایرلندی بزرگ شد. او سال ۱۹۴۷ در سن ۱۶ سالگی با دو پوندی که در جیب داشت، راهی انگلیس شد تا در انتشارات «مک‌میلان» شروع به کار کند. «الیوت» در سال ۱۹۶۰ موفق شد تا انتشارات «آرلینگتون» را تأسیس کند. او سال ۲۰۰۳ در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

«الیوت» پیش از مرگ گفته بود دوست دارد، بنیادی را راه‌اندازی کند تا از راه مالی به نویسندگان نوقلم کمک کند و به این ترتیب جایزه «دزموند الیوت» از سال ۲۰۰۷ تاکنون برگزار می‌شود.

سال گذشته جایزه ادبی «دزموند الیوت» به «فرانسیس اسپافورد» برای رمان «تپه طلایی» رسید. از دیگر نویسندگان برنده این جایزه ۱۰ ساله می‌توان به «کلر فولر»، «ایمیر مک‌براید»، «گریس مکلین» و «آنجالی ژوزف» اشاره کرد.

دزموند الیوت پائولا کاکوزا گیل هانیمن پرتی تانژا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین