کد خبر: 28181 A

نیکولا متیو جایزه گنکور 2018 و مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه را از آن خود کرد.

ایران آرت: امروز ظهر اعضای هیئت داوران جایزه گنکور طبق روال هرسال در رستوران دروان پاریس گرد هم آمدند و برنده نهایی این جایزه را از میان 4 اثری که به عنوان نامزدهای نهایی گنکور انتخاب شده بودند معرفی کردند.

به گزارش ایبنا، رمان «فرزندانشان پس از آن‌ها» نوشته نیکولا متیو با کسب 6 رای مثبت به عنوان برنده نهایی جایزه گنکور 2018 انتخاب شد. جایزه ادبی رنودو نیز به ولری مانتو برای رمان «شیار» تعلق گرفت. نام ولری مانتو فقط در فهرست مرحله اول جایزه رنودو آمده بود و جزو نامزدهای مرحله دوم و سوم این جایزه قرار نداشت. جایزه رنودو در بخش مقاله نیز به اثر «با تمام همدلی‌ام» نوشته الیویا لامبرتری تعلق گرفت.

نیکولا متیو، در سال 1978 در فرانسه متولد شد. او در دومین رمان خود با عنوان «فرزندانشان پس از آن‌ها» که از سوی انتشارات اکت‌سود منتشر شده روایتی سیاسی از نوجوانانی را می‌نگارد که باید مسیرشان را در جهان رو به فنا پیدا کنند. داستان این رمان در فرانسه در دره‌ ویران‌شده لوران به خاطر بحران پایان سال‌های ریاست فرانسوا میتران می‌گذرد. دوران حرکت به سوی جهانی شدن پر از هیجان و تب‌وتاب. یک داستان تراژیک درباره شکست و فریب دسته‌جمعی که در نهایت با طنزی تلخ در توهم یگانگی و برادری فینال جام جهانی فوتبال پایان می‌پذیرد.

 دیوید دیوپ، توماس‌بی روردی و پل گروویاک از دیگر رقبای نیکولا متیو برای دریافت جایزه گنکور 2018 بودند.

جایزه ادبی گنکور سال 1903 برای نخستین بار توسط ژول و ادموند گنکور راه‌اندازی شد. این جایزه مهم ادبی فرانسه هرسال به نویسنده‌ای اهدا می‌شود که تاکنون جایزه ادبی بزرگی دریافت نکرده است. هر نویسنده تنها یک بار در طول عمرش شانس برنده شدن این جایزه را دارد.

این جایزه که ارزش مادی ندارد و تنها ۱۰ یورو به برنده اهدا می‌کند، از نظر اعتبار ارزش زیادی دارد و موجب فروش بالای رمان برنده می‌شود.

سال گذشته جایزه گنکور به اریک وییارد برای رمان «صورت جلسه» تعلق گرفت و جایزه رنودو نیز به الیویه گوئز برای رمان« ناپدید شدن جوزف منگوئل» رسید.

گنکور جایزه گنکور جایزه ادبی نیکولا متیو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین