کد خبر: 37612 A

مری پانست، شاعر، منتقد ادبی، مقاله‌نویس و مترجم امریکایی و برنده جوایزه مهم متعدد ازجمله جایزه حلقه منتقدین کتاب و جایزه شعر رابرت فراست در ۹۸ سالگی از دنیا رفت.

ایران آرت: بعد از یک شروع امیدوارکننده به عنوان شاعر در دهه ۱۹۵۰، ماری پانست حرفه‌اش را کنار گذاشت. او مادری تنها در نیویورک‌سیتی با هفت فرزند بود. اما نوشتن را متوقف نکرد. دفترچه‌ها را با شعرهایش پر می‌کرد و آنها را در گنجه‌ای پنهان می‌کرد و صرفا به دوستانش نشان می‌داد.

تقریبا یک‌چهارم قرن پیش بود که شعر او دوباره نمایان شد و شدیدا مورد تحسین قرار گرفت.

به گزارش ایبنا، خانم پانست در پایان زندگی طولانی خود –او روز جمعه در ۹۸ سالگی درگذشت- چندین کتاب ترجمه کرد، هفت جلد کتاب شعر منتشر کرد، جایزه حلقه منتقدین کتاب را برد، در کالج کوئینز تدریس کرد و در سال ۲۰۱۲ به عضویت آکادمی شاعران امریکایی درآمد.

شعر پانست اولین بار در دهه ۱۹۵۰ توسط لارنس فرلینگهتی منتشر شد، شاعری که از طریق کتابفروشی مشهور خود "سیتی لایتز» در سانفرانسیسکو، مدافع و حامی شاعران نسل بیت بود.

با اینکه پانست زیر پر و بال فرلینگهتی بود، کمتر به سبک افسارگسیخته آلن گینزبرگ، گرگوری کورسو و دیگر شاعران نسل بیت می‌نوشت.

پس از ازدواج و بچه‌دار شدن، پانست در سال ۱۹۵۰ به ایالات متحده برگشت و به کار ترجمه آزاد و نوشتن برای رادیو پرداخت. او همچنین شعر را دنبال کرد و آثارش را در مجلات منتشر می‌کرد. تا سال ۱۹۶۱ او صاحب هفت فرزند شد، در کالج کوئینز تدریس می‌کرد و ازدواجش در مرز نابودی بود که سرانجام در سال ۱۹۷۰ به طلاق انجامید.

او برای خودش یک رژیم نوشتاری تنظیم کرد: "روزی ۱۰ دقیقه می‌نوشتم. طوری این کار را می‌کردم که انگار یک دستور است"

پانست علی‌رغم اینکه در حرفه‌اش با وقفه مواجه شد و با مشکلات شخصی دست به گریبان بود، هرگز ابراز پشیمانی نکرد، به جز برای از دست دادن برخی خاطرات بعد از سکته‌ای که در سال ۲۰۱۰ برایش اتفاق افتاد.

آخرین مجموعه اشعار او در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.

او در یک مصاحبه گفت: "یک مادر زبان را با تشویق یاد می‌دهد. من فکر می‌کنم ما هر چیزی را که ارزش یاد گرفتن داشته باشد بیشتر به همین شیوه یاد می‌گیریم. هر کسی می‌تواند یک خط شعر بنویسد. سعی کن. این حرف من است: سعی کن!»

 

شعر نویسنده شاعر جایزه ادبی مری پانست
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین