کد خبر: 42007 A

تیراژ کتاب ژان پل دوبوآ، برنده جایزه ادبی گنکور در سال 2019 در مدتی کوتاه به رقم شگفت‌انگیز 320 هزار نسخه رسید.

ایران آرت: کتاب برندۀ جایزۀ گنکور امسال، "همۀ مردمان در جهان یکسان زندگی نمی‌کنند"، نوشتۀ ژان پُل دوبوُآ، تنها یک روز پس از دریافت مهمترین جایزۀ ادبی فرانسه، به چاپ دوم رسید و ناشر آن اعلام کرد که علاوه بر ١٢٠ هزار نسخۀ اولیه، دست بکار چاپ ٢٠٠ هزار نسخۀ دیگر شده است.

"پلنگ برف ها"، برندۀ جایزۀ "رونودو" نیز که تنها از سه هفتۀ پیش در بازار است به چاپ پنجم و ١٨٠ هزار نسخه رسید. این ارقام برای انتشار کتاب درفرانسه برای نویسندگان ایرانی که شمارگان کتابهایشان به طور متوسط به کمتر از 500جلد رسیده و همین میزان نیز در یک دوره طولانی به فروش می رسد باعث شگفتی وحسرت است.

عنوان این کتاب می تواند در مقایسه میان نویسندگان رمان درایران با فرانسه نیز قابل اعتنا باشد و یادمان باشد رمان نویسان ایرانی چگونه در بازاری بسیار کم رونق فعالیت نویسندگی دارند.

به گزارش آراف‌آی، کتاب "همۀ مردمان در جهان یکسان زندگی نمی‌کنند" داستان مردی را از زبان او باز می‌گوید که در کِبِک، ایالت فرانسه زبان کانادا، به زندان افتاده و ناگزیر هم سلول "هِلس آنژِل"، مردی هراس انگیز و در همان حال ملایم و پُرمحبت، شده است. داستان زندگی این مرد، داستانِ خوشبختیِ از میان رفته و فرو ریختن جهانی گذرا و پدید آمدنِ دنیای تازه‌ای آمیخته به بی عدالتی و خشونت و تحقیر است.

ژان پُل دوبوُآ، خود این کتاب را تلاشی برای درک جهان می‌داند و می‌گوید "این کتاب، کاری در بارۀ روشن بینی است. کوششی در بارۀ درک کارکرد جهان و پذیرش خشونت‌ها و ناهنجاری‌های آن. آگاهی به دشواری‌ها و حتی رنج زیستن و در همان حال پیگیری زندگی. این حرف فاخری نیست، اما عمیقاً انسانی است و برای من همین کافی است. در جستجوی بیش از این نیستم".

این کتاب بیست و دومین رمان ژان پُل دوبوُآ است که پیش از این نیز در زمرۀ فینالیست‌های دریافت گنکور قرار داشته و چنان که "برنارپیوو"، رئیس هیئت داوران گنکور گفت "نخستین نوشتۀ او نیست که سزاوار دریافت این جایزه باشد". بگفتۀ او ژان پُل دوبوُآ نویسندۀ دوران خویش است. 

 

نویسنده جایزه گنکور همه مردمان در جهان یکسان زندگی نمی کنند ژآن پل دوبوآ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین