کد خبر: 42604 A

از 25 آبان تا 2 آذر روزهای هفته به‌نام کتاب و کتاب‌خوانی ثبت شده‌اند. به همین مناسبت و در هفته کتاب و کتاب‌خوانی به سراغ چهره‌های سرشناس رفتیم و از آنها پرسیدیم کتاب‌های به یادماندنی زندگی‌شان چیست؟ 22 چهره به این سؤال پاسخ دادند.

ایران آرت،  پاسخ‌های ر. اعتمادی نویسنده و پاورقی‌نویس مشهور و فرزاد موتمن کارگردان سینما را می‌توانید در ادامه بخوانید.

ر.اعتمادی / پاورقی نویس

بر باد رفته (مارگارت میچل): این نوشته "مارگارت میچل" از آن رمان‌هایی‌ست که سال‌ها قبل با ترجمه حسن شهباز آن را خوانده‌ام. رمانی موفق که فراتر از عرصه ادبیات به سینما هم راه یافته و همچنان هم در زمره 10 اثر پرفروش جهان قرار دارد.

آنا کارنینا (لئو تولستوی): همه آنهایی که تولستوی را می‌شناسند می‌دانند که "آناکارنینا" در کنار "جنگ و صلح" و"رستاخیز" از جمله مهم‌ترین و یکی از شاهکارهای این نویسنده روس است؛ رمانی که مضمون اصلی آن عشقی زیباست که به همان سبک و سیاقی که از تولستوی سراغ داریم نوشته شده است.

به گزارش ایران، سمفونی مردگان (عباس معروفی): از مشهورترین نوشته‌های عباس معروفی می‌توان به "سمفونی مردگان" اشاره کرد؛ بی‌تردید این رمان یکی از شاخص‌ترین آثار تألیفی ادبی‌مان در چند دهه اخیر به شمار می‌آید؛ حتی در میان نوشته‌های معروفی هم این کتاب را می‌توان بهترین کار او دانست.

رومن به روایت پولانسکی (رومن پولانسکی): زندگینامه پولانسکی به روایت و قلم خود اوست، در میان خودزندگی‌نوشت‌هایی که تا به امروز خوانده‌ام؛ به گمانم این کتاب یکی از بهترین‌ها به شمار می‌آید.

سپهر آگاهی (محسن فرشاد): این کتاب که به قلم محسن فرشاد در دسترس علاقه مندان قرار گرفته یکی از بهترین کتاب‌هایی ست که به تازگی خوانده ام. خواننده در این کتاب با مباحث تازه‌ای درباره دنیای فیزیک و متافیزیک روبه‌رو می‌شود؛ به گمانم مطالعه این کتاب بیشتر از مخاطبان عام به درد کتابخوان‌های حرفه‌ای می‌خورد.

***

فرزاد مؤتمن / فیلمساز

اگر شبی از شب‌های زمستان مسافری (ایتالو کالوینو): این کتاب گذشته از اینکه یک قصه عاشقانه است که خیلی بامزه تعریف می‌شود، یک مجمع‌الجزایر داستانی است. چون از نیمه داستان متوجه می‌شویم کتابی که در دستمان است درست صحافی نشده. همان‌طور که در فیلم‌های گدار فیلم خودش موجود زنده است اینجا هم کتاب موجود زنده‌ای است که با تو حرف می‌زند و غرق قصه‌اش نمی‌شوی، بلکه غرق اتفاقاتی می‌شوی که برای کتاب پیش می‌آید.

انسان در عصر توحش (ئولین رید): این کتاب تاریخ بشریت است که نویسنده‌اش آن را از دید جامعه زنان تعریف می‌کند؛ از دوران مادرسالاری و مادرشاهی تا به امروز. این کتابی است که به من کمک کرد تاریخ را با نگاهی علمی‌تر نگاه کنم.

گرسنه (کنوت هامسون): این کتاب رمان خیلی خاصی است که اگرچه در قرن نوزدهم نوشته شده اما مدرن است. موضوع آن گرسنگی یک روشنفکر است و به جای اینکه داستانی را تعریف کند با حقیقتش موضوع را به ما تحمیل می‌کند. این کتاب یکی از منابع اقتباسی من در فیلم "سراسر شب" بود.

ادبیات الجزایر رومن پولانسکی زمستان شاخص
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین