کد خبر: 43392 A

انتشار کتاب‌های صوتی آنقدر اهمیت پیدا کرده است که پای بازیگران هالیوود نیز به خواندن کتاب‌های داستانی باز شده است.

ایران آرت: کتاب صوتی همان گونه که از نامش پیداست تلفیقی است از متن کتاب و صدای خوانده شدن آن. گوینده کتاب ممکن است خود نویسنده و پدیدآورنده کتاب بوده یا هر شخص دیگری باشد که صدای دلنشین و جذابی دارد. دسترسی سریع، حمل آسان و قابلیت استفاده در مکان‌های گوناگون، تقویت مهارت شنیدن و صحبت کردن، قابل استفاده برای افراد با سواد و بی سواد از جمله مزایای این نوع کتاب‌ها بشمار می‌روند.

این روزها ناشران سعی می‌کنند با استفاده از صدای خود نویسنده‌ها فروش کتاب‌های صوتی خود را بالا ببرند. مخاطبان به طور حتم ترجیح می‌دهند به جای خواندن متون کتاب به صدایی گوش کنند که خودش داستان مورد نظر را نوشته و بر نحوه ارائه و بیان احساسات شخصیت‌های مختلف داستان احاطه کامل دارد و به خاطر همین است که خواندن کتاب به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های شبکه‌های رادیویی مشهور در جهان مثل سی بی اس و ان پی آر (رادیو ملی آمریکا) تبدیل شده است. هر روز فایل‌های صوتی که مربوط به برنامه‌های رادیویی شب‌های قبل است میلیون‌ها بازدیدکننده دارد.

به گزارش ایبنا، حتی انتشار کتاب‌های صوتی آنقدر اهمیت پیدا کرده است که پای بازیگران هالیوود نیز به خواندن کتاب‌های داستانی باز شده است. از نمونه اخیر آن می توان به رمان پرفروش "جنگ جهانی Z" اشاره کرد که فیلمی هم به همین عنوان با بازی برد پیت روی پرده سینماهای آمریکا رفته است. براد پیت به همراه چهل بازیگر سرشناس دیگر این رمان را به صورت صوتی اجرا کرده‌اند و در حال حاضر حدود 600هزار نسخه از این کتاب به همراه لوح فشرده دارای فایل صوتی این کتاب در بازار کتاب آمریکا به فروش رفته است.

در حقیقت ناشران برای اینکه نرخ فروش کتاب‌های خود را افزایش دهند قالب‌های مختلفی به کتاب‌های خود اضافه می‌کنند که فایل‌های صوتی از نمونه موفق آن‌ها در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. بر اساس آمارهای فروش کتاب در سایت آمازون در سال جاری 26 هزار عنوان کتاب الکترونیک به فروش رفته است که همراه فرمت صوتی بوده است.

بر اساس اعلام این سایت قرار است ناشران 100هزار عنوان کتاب صوتی نیز تا پایان سال برای فروش در سایت آمازون به نمایش بگذراند. دان کاتز موسس و مدیر شرکت کتاب‌های صوتی CEO از افزایش فروش این کتاب‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید این روزها مشتری‌های کتابخوان دیگر حوصله باز کردن کتاب‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را گوش کنند. به گفته انجمن ناشران کتاب‌های صوتی از سال 1997 که برای اولین بار این کتاب‌ها وارد بازار کتاب شدند با فروش 480 میلیون دلاری کتاب‌های صوتی تا سال 2010 با رشد 30درصدی روبرو بودند که در این سال میزان فروش چیزی در حدود 2/1 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

البته اولین بار ایده کتاب صوتی در سال‌های 1930 توسط کتابخانه کنگره آمریکا کلید زده شد. این پروژه که "کتاب برای نابینایان" نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز گشت.

در سال 1933 جی. پی هارینگتون که در رشته مردم‌شناسی کار می‌کرد، آمریکای شمالی را درنوردید تا تاریخ قبایل بومی آمریکایی را روی دیسک‌های آلومینیومی با استفاده از گرامافونی که با برق اتومبیل کار می‌کرد ضبط کند. کتاب سخنگو سنت قصه‌گویی را که هارینگتون سال‌ها پیش تحقیقاتی درباره آن انجام داده بود، زنده می‌کرد. تا سال 1935 که پس از آن کنگره تصویب کرد کتاب‌های سخنگو برای شهروندان نابینا به رایگان ارسال شود، پروژه "کتاب برای نابینایان بزرگسال" به طور جدی دنبال می‌شد.

در آن سال‌ها پروژه کتابخانه کنگره آمریکا پروژه‌ای خصوصی برای مراجعه کنندگان به این کتابخانه محسوب می‌شد ولی امروزه هر کسی می‌تواند با مراجعه به سایت‌های فروش این کتاب‌ها آنها را دانلود کرده و در تلفن همراه خود کتابخانه‌ای از این کتاب‌های صوتی داشته باشد. به نظر می‌رسد ناشران کتاب‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که برای خواندن کتاب‌های الکترونیک مخاطبان باید دستگاه‌های کتابخوان داشته باشند که با توجه به حجم آن‌ها نسبت به دستگاه‌های پخش موسیقی و فایل‌های صوتی به نظر می‌رسد از استقبال کمتری نسبت به کتاب‌های صوتی برخوردار باشند. این روزها در جیب هر کسی یک تلفن همراه پیدا می شود که به دستگاه پخش صدا مجهز می باشد و با کمترین زحمت می‌توان در اوقات فراغت به کتاب مورد علاقه گوش کرد. آمارهای انجمن ناشران کتاب‌های صوتی آمریکا فروش این کتاب‌ها را در سال 2012 حدود 13255 عنوان اعلام کرده است که با توجه به نوپا بودن این صنعت در نوع خود جالب توجه است.

هالیوود برد پیت کتاب صوتی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین