کد خبر: 44908 A

جایزه برتولت برشت به نویسنده یا شاعری اعطا می‌شود که در آفرینش ادبی خود با نابرابری‌ها و ناروایی‌های زمانه برخوردی انتقادی کرده باشد.

ایران آرت: شهر آگسبورگ جایزه ادبی برتولت برشت را در سال ۲۰۲۰ به زیبیله برگ تقدیم می‌کند. هیئت داوران جشنواره برشت خانم برگ را نویسنده‌ای با دیدگاهی روشن‌بین و نگاهی ژرف‌نگر ارزیابی کرده است.

داوران جشنواره برتولت برشت مستقر در شهر آگسبورگ آلمان جایزه ادبی سال ۲۰۲۰ این بنیاد را به زیبیله برگ اختصاص دادند.

هیئت داوران جایزه روز جمعه (۱۷ ژانویه) استدلال کرده‌اند: «زیبیله برگ با قلمی خونسرد و شفاف می‌نویسد؛ نگاه ژرف‌بین و تحلیل بی‌ابهام این نویسنده تأثیری عمیق بر خواننده بر جای می‌گذارد».

جایزه نقدی، به بهای ۱۵ هزار یورو، روز ۱۸ فوریه در آغاز جشنواره برشت در آگسبورگ به خانم برگ تقدیم می‌شود.

برتولت برشت، شاعر و درام‌نویس نامدار آلمان، دهم فوریه ۱۸۹۸ در همین شهر زاده شد.

به گزارش دویچه‌وله، زیبیله برگ به سال ۱۹۶۲ در وایمار به دنیا آمد و از بیش از ۲۰ سال پیش در زوریخ زندگی می‌کند. خانم برگ از سال‌های ۱۹۹۰ تعداد زیادی رمان، مقاله، نمایشنامه‌های صحنه‌ای و رادیویی منتشر کرده است. در آثار او سیمای نویسنده‌ای ناخرسند و متعهد در برابر ناروایی‌های زمانه آشکار است. برگ تنها چند روز پیش از این جایزه بزرگ ادبیات سویس را از آن خود ساخت.

جایزه برتولت برشت از ۱۹۹۵ تا کنون هر سال به نویسنده یا شاعری اعطا می‌شود که در آفرینش ادبی خود با نابرابری‌ها و ناروایی‌های زمانه برخوردی انتقادی کرده باشد.

از زیبیله برگ چندین داستان کوتاه به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است.

 

برتولت برشت جایزه ادبی زیبیله برگ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین