کد خبر: 46754 A

نامزدهای اولیه ادبیات داستانی زنان برتانیا اعلام شد و 16 نویسنده در این فهرست حضور دارند. در این میان هیلاری منتل، آن اینرایت، و برناردین اِواریستو، سه برنده پیشین جایزه معتبر بوکر در برای به دست آوردن جایزه سی هزار پوندی با هم به رقابت می‌پردازند.

ایران آرت، 16 کتاب به فهرست اولیه جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا راه یافتند.

آخرین مجموعه از سه‌گانه "تالار گرگ" تحت عنوان "آینه و چراغ" هنوز منتشر نشده است اما در فهرست اولیه امسال حضور دارد.

نام‌های بزرگی در جایزه امسال برای به دست آوردن جایزه 30 هزار پوندی رقابت می‌کنند. منتل، که پیش از این دو بار برنده جایزه بوکر شده است، برای به دست آوردن جایزه امسال با دو برنده سابق بوکر یعنی  آن اینرایت و برناردین اواریستو رقابت خواهد کرد. آن اینرایت با داستان "بازیگر" و برناردین اِواریستو با "دختر، زن، دیگری" در این فهرست حضور دارند.

به گزارش ایبنا، نکته جالب توجه نکردن هیئت داوران به "وصیت‌ها"، داستان جدید مارگارت آتوود و ادامه داستان "سرگذست ندیمه" در این فهرست است که سال گذشته استقبال زیادی از آن شد.

پائولا هاوکینز، نویسنده کتاب "دختری در قطار" و یکی از داوران جایزه امسال درباره فهرست اولیه گفت: "آثار خیلی خوبی در مسابقه شرکت کردند. به نظرم داشتن این همه داستان خوب در یک سال خیلی عجیب است."

 

هاوکینز از داستان هیلاری منتل تمجید کرد و گفت: "نمی‌دانم چگونه این کار را می‌کند. داستانی را که صد سال پیش رخ داده است به قصه‌ای تبدیل کند که ما احساس کنیم همین هفته رخ داده است. استفاده او از زبان چنان شگفت‌انگیز است که به شدت به عصر حاضر مربوط است و احساس نمی‌کنیم فقط آیندگان می‌توانند حرف او را درک کنند."

 

هیئت داوران به ریاست مارتا لین فاکس برای انتخاب این فهرست 152 رمان را برررسی کردند و در نهایت 16 کتاب را انتخاب کردند. هاوکینز گفت بیشتر رمان‌هایی که در این رقابت شرکت کرده‌اند هویت و مهاجرت را به عنوان موضوع انتخاب کرده بودند: "البته در همه کتاب‌ها تنش شخصیت‌ها مشخص بود که به نظر می‌رسد به اتفاقات کنونی دنیا در زمینه تنش سیاسی و تنش آب و هوایی در داستان‌های امسال منعکس شده است."

 

جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه "اورنج" یا "بیلیز" شناخته می‌شد، مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود و اولین بار در سال 1996 و برای بزرگداشت اصالت و برتری آثار زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است.

برای شرکت در این جایزه کتاب باید به زبان انگلیسی نوشته و بین ماه‌های آوریل 1019 تا مارس 2020 در بریتانیا منتشر شده باشد.

پیش از این نویسندگانی چون زادی اسمیت، لیونل شیور، چیماماندا آدیچی، کامیلا شمسی و نائومی آلدرمن برنده این جایزه شده‌اند. سال گذشته "ازدواج آمریکایی" نوشته تایری جونز، نویسنده آمریکایی به عنوان برگزیده جایزه زنان انتخاب شد.

 

نامزدهای نهایی جایزه ادبیات داستانی بریتانیا در سال 2020 در تاریخ 22 آوریل و برنده در تاریخ 3 ژوئن معرفی می‌شود.

 

بوکر هیلاری منتل جایزه داستانی زنان بریتانیا آن اینرایت
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین