کد خبر: 47387 A

سیل در شهر سنگلی (شهری در ایالت مهاراشترا) بجز خسارات گسترده جانی و مالی، ۱۵۰ هزار جلد از کتاب‌های یک کتابخانه را خمیر کرد.

ایران آرت، باراش باران پنج روزه و به طبع آن وقوع سیل در شهر سنگلی (شهری در ایالت مهاراشترا در هند) غیر از ایجاد خسارت گسترده جانی و مالی، همچنین یک خسارت جبران ناپذیر را به بخش فرهنگی این شهر وارد کرد. تعداد چهل هزار کتاب پس از ۳ روز ماندن در زیر ۲ متر آب ناشی از سیل در کتابخانه ۱۵۰ ساله این شهر از بین رفتند. این کتابخانه همچنین حاوی برخی از دست نوشته‌های گران‌قیمت بود که اکنون به خمیر کاغذ تبدیل شده‌اند. کتاب‌هایی را که می‌شد از این حادثه نجات داد اکنون برای خشک شدن زیر آفتاب گذاشته‌اند.

این کتابخانه که امسال صدوپنجاهمین سال فعالیتش را آغاز کرد، در کنار ساختمان شهرداری این شهر واقع شده است که به این ساختمان هم خسارت‌های جبران ناپذیری وارد شده است. از تعداد ۱۵۰ هزار کتاب این مجموعه، کتاب‌های بی شماری دیگر قابل مرمت نیستند. از آنجایی که سیستم رایانه‌ای این کتابخانه نیز ازبین رفته، مسئولان برای ارزیابی میزان خسارت با کار غیرممکنی روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش مهر، مسئول این کتابخانه می‌گوید: ما قرار بود در این ماه ۱۵۰ سالگی کتابخانه را جشن بگیریم. اما سیل هزاران کتاب را نابود کرده است. ما همه سوابق و داده‌ها را نیز از دست داده‌ایم.

سوهاس کاراندیکار معاون این مجموعه فرهنگی نیز گفت: ما تمام تلاش خود را برای نجات کتاب‌ها و سوابق انجام می‌دهیم. این کتابخانه دارای کتاب‌هایی به زبان‌های مراتی هندی و زبان کنادایی است که قبلاً بخشی از یک مجموعه شخصی از خانواده سلطنتی سانگلی چینتامانی پاتواردان بود که بعداً، آن را به یک کتابخانه عمومی تبدیل کردند که در آن امکان دسترسی به طیف وسیعی از کتاب‌ها با پرداخت مبلغ ۵۰ روپیه در ماه، به مشتریان داده می‌شد. با این حال، مانند سایر کتابخانه‌های اینچنینی، این کتابخانه نیز در تلاش برای زنده ماندن در دنیای دیجیتال است.

وی افزود: کتاب‌های داستانی را به راحتی می‌توان جایگزین کرد. اما بیوگرافی‌ها و زندگینامه‌های موجود در کتابخانه ما بسیار نادر بودند. سیستم رایانه‌ای ما نیز مختل شده است و همین باعث شده نتوانیم به سرعت بگوییم که کدام کتاب‌ها را از دست دادیم. ما از مردم درخواست کرده‌ایم تا کتاب‌های خود را اهدا و در ترمیم این کتابخانه به ما کمک کنند.

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در بمبئی برای مهر فرستاده است.

 

کتابخانه هند
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین