کد خبر: 50563 A

داستانی قدیمی و دیده نشده از ماجراجویی لایرا و تجلی یا دیمنش پنتالایمون، اثر فیلیپ پولمن پاییز امسال منتشر می‌شود.

ایران آرت: فیلیپ پولمن بیش از یک دهه پیش این داستان را در ارتباط با سه‌گانه نیروی اهریمنی‌اش His Dark Materials نوشت و قصد نداشت آن را منتشر کند. با این وجود این داستان پاییز امسال منتشر می‌شود. 

سرپنتین یا مارپیچ، که ماه اکتبر منتشر می‌شود، داستان بازگشت لایرا سیلورتانگ به ترولسند شهری در سرزمین‌های شمالی و دوردست است که نخستین بار در اولین ماجراجویی‌ها برای دیدن نورهای شمالی، با خرس زرهی به نام لورک برنیسن و هوانوردی به نام لی اسکورسبی به آن‌جا سفر کرده بود. این داستان بلند، بعد از پایان سه‌گانه نیروی اهریمنی‌اش و پیش از سه‌گانه جدید او نوشته شده است. در این داستان لایرا و تجلی حیوانی یا دیمونش Demon با نام پنتالایمون بزرگتر و کمی عاقلترند و به دنبال پاسخی برای موقعیت شوک‌آور و تکان‌دهنده -امکان جدا شدن افراد و تجلی‌شان از هم- به کمک جادوگری به نام دکتر لانسلیوس هستند.

"نیروی اهریمنی‌اش"‌ و ماجراجویی در جهان‌های موازی | در جهان پولمن غوطه‌ور شوید

به گزارش همشهری آنلاین، پولمن این داستان را برای حراج خیریه‌ای در سال ۲۰۰۴ به سفارش تئاتر ملی نوشت و از نمایش آن مبلغ قابل توجهی برای خیریه جمع‌آوری شد. پولمن در جواب اینکه چرا داستان را الان منتشر می‌کند می‌گوید: به دلیل  جلو رفتن ماجراهای سه‌گانه جدید به نام کتاب غبار The Book Of Dust به خصوص بعد از داستان Secret Commonwealth جلد دوم این سه‌گانه، ما می‌بینیم که لایرا بزرگ شده و تغییراتی در رابطه‌ او و تجلی‌اش را شاهد هستیم که در کتاب سپیده شمالی مقدمه این رابطه شرح داده شد.

او ادامه می‌دهد: وقتی این داستان را می‌نوشتم، تصوری از اینکه سه‌گانه دیگری هم قرار است بنویسم نداشتم. سه‌گانه‌ای که در آن لایرا را به عنوان یک بزرگسال به تصویر بکشم. اما لایرا و دنیای او هرگز من را تنها نگذاشتند. وقتی صحبت از روابط انسانی است، میلیون‌ها رشته نامرئی ما را به گذشته‌مان و چیزهایی که نمی‌توانیم تصور کنیم وصل می‌کند. و جدا از این‌ها امیدوارم این کتاب‌ها انسان بودن و زنده بودن را به یاد بیاورد.

فیلیپ پولمن

سه‌گانه نیروی اهریمنی‌اش سپیده شمالی، خنجر ظریف و دوربین کهربایی که جلد اولش ۲۵ سال پیش نوشته شد، بیش از ۱۷.۵ میلیون نسخه در جهان فروخته شده و به ۴۰ زبان ترجمه شده است. کتاب اول این مجموعه به عنوان بهترین رمان کودک در بریتانیا برنده مدال کارنگی در سال ۱۹۹۵ شده است. کتاب دوم، خنجر ظریف، دو جایزه Whitbread Prize را از آن خود کرد. همچنین این مجموعه برنده جایزه کتاب کودکان گاردین شده است.

۱۷ سال بعد از سه‌گانه نیروی اهریمنی‌اش، پولمن ماجراهای لایرا را در سه‌گانه کتاب غبار دنبال کرد. در جلد اول این سه‌گانه لایرا کودک است و در جلد دوم، ما داستان لایرای بزرگسال را می‌خوانیم. جزئیات جلد سوم که منتشر نشده، هنوز فاش نشده است. 

 

نویسنده فیلیپ پولمن نویسنده مشهور نیروی اهریمنی اش نیروی اهریمنی او
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین