کد خبر: 50631 A

شمس لنگرودی می‌گوید تنهایی، عشق و مرگ المان‌هایی هستند که همیشه در شعرهایش وجود دارند و در کتاب "قطار سفید" هم دیده می‌شود

ایران آرت: شمس لنگرودی را باید یکی از هدفمندترین هنرمندان معاصر بدانیم؛ ‌هنرمند و اهل قلمی که برای ثانیه به ثانیه زندگی‌اش برنامه دارد و به عقیده خودش اگر وارد حوزه جدیدی می‌شود،‌سعی می‌کند در آن حوزه هدف داشته باشد و کار را به نحو احسن انجام دهد. او طی روزهای گذشته اقدام به انتشار مجموعه‌شعر «قطار سفید» کرد که این مجموعه در 222صفحه از سوی انتشارات نگاه راهی بازار نشر شد.

او می‌گوید تنهایی، عشق و مرگ المان‌هایی هستند که همیشه در شعرهایش وجود دارند و در کتاب قطار سفید هم دیده می‌شود،اما با تاکید می‌گوید آن امیدی که در کتاب‌های قبلی من وجود داشته در شعرهای این کتاب کمتر دیده می‌شود.

او در گفت‌و‌گویی که با ایبنا درباره کتاب تازه‌اش انجام داده، شعرهای این کتاب را جزو سروده هایش در دهه 90 دانسته است. این شاعر درباره انتشار کتابش در شرایط کرونا گفت: ترسی نداشتم کتابم در دوران کرونا منتشر شود و برای آن نیز دلیل داشتم. نخست این‌که نیاز به صبر کردن ندارم؛ زیرا یک عده مخاطب دارم که وقتی می‌فهمند من کتاب منتشر کردم ،تهیه می‌کنند و خیلی با این چیزها کاری ندارند.

از طرفی یک عده هم هستند که شعرهای مرا دوست ندارند و هر زمانی هم که کتاب را منتشر کنم،آن را تهیه نمی‌کنند، بنابراین برای من یکی زیاد فرقی ندارد. به نظرم ما کرونا کم نداشتیم و حالا فقط یکی به آنها اضافه شده است.

یکی از نکات متفاوت کتاب تازه شمس لنگرودی نسبت به دیگر آثارش این است که  بر خلاف گذشته هر شعر در یک صفحه منتشر نشده است. او در این باره توضیح می‌دهد: مدت‌هاست اصراری ندارم که حتما از شیوه‌های گذشته برای چاپ کتاب استفاده کنم و هر شعر را در یک صفحه بیاوریم، چراکه باتوجه به وضعیت گرانی کاغذ دلیلی ندارد یک صفحه را به یک شعر اختصاص دهیم و این مسخره است و می‌توان چند شعر را در یک صفحه آورد. البته این‌که در گذشته چنین کاری انجام می‌شد، کار غلطی نبود و تصور بر این بود که هر شعر کتابی است؛ بنابراین هر شعر را باید در یک صفحه مستقل چاپ کرد، اما الان با این گرانی ضرورتی ندارد و به نظرم پشت سرهم چاپ شود، بهتر است.

 

شمس لنگرودی قطار سفید
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین