کد خبر: 51926 A

"زنان ناقص" قصه سه زن است که از دانشگاه با هم دوست هستند و زندگی‌شان ایده‌ال نیست و هر کدام در زندگی خطاهایی کرده‌اند.

ایران آرت: الیزابت ماس، نویسنده انگلیسی اعلام کرد در اولین پروژه اقتباسی خود به سراغ "زنان ناقص" نوشته آرامینتا هال خواهد رفت.

نویسنده انگلیسی برای علاقه‌مندان به دنیای سریال و کتاب نام آشنایی است. ماسِ انگلیسی یکی از بازیگران اصلی سریال موفق "سرگذست ندیمه" بود که اقتباسی تلویزیونی از کتابی به همین نام نوشته نویسنده کانادایی، مارگارت آتوود است.

ماس پیش از این برای بازی در "سرگذیت ندیمه" جوایز مختلفی چون جایزه بهترین بازیگر زن درام گلدن گلوب، اِمی، و جایزه منتقدان تلویزیون را از آن خود کرده است و حالا به سراغ داستان دیگری درباره زنان رفته است.

به گزارش ایبنا، "زنان ناقص" قصه سه زن است که از دانشگاه با هم دوست هستند و زندگی‌شان ایده‌ال نیست و هر کدام در زندگی خطاهایی کرده‌اند. داستان با قتل یکی از این سه زن به نام نانسی شروع می‌شود. نانسی دو دوست صمیمی، یک دختر، همسری مهربان، و معشوقه‌ای داشت که نامش را با خود به گور می‌برد. با ادامه داستان گره‌هایی از دوستی ناقص این زنان به خواننده ارائه می‌شود و رازهای تاریکی برملا می‌شود که این داستان را به قصه‌ای معمایی تبدیل کرده است.

"سرگذشت ندیمه" با بازی ماس هم داستانی درباره زنان بود. قصه "سرگذشت ندیمه" پس از ترور رئیس‌جمهور "ایالات متحده آمریکا" به ضرب گلوله و به قتل رساندن همه اعضای کنگره انقلابی در کشور رخ می‌دهد. قانون اساسی رسمی کشور لغو می‌شود و حکومتی تمامیت‌خواه و مسیحی به نام "گیلیاد" شکل می‌گیرد. مرزهای کشور بسته می‌شود. راه فراری وجود ندارد. زنان هدف اصلی ظلم حکومت محسوب می‌شوند و حقوق و آزادی‌های فردی آنان به شدت نقض می‌شود. آنها اجازه کار در خارج از خانه، مالکیت دارایی‌های خود، و ارتباط با دیگران را طبق قانون جدید از دست می‌دهند و بر اساس وضعیت تأهل و باروری خود مورد سنجش قرار می‌گیرند.

در این وضعیت دیکتاتوری است که خواننده ناگهان با شخصیتی جدید آشنا می‌شود. این شخصیت اصلی یک ندیمه است و طبق روال معمول یکی از دارایی‌های ارباب خانه محسوب می‌شود. "آفرد"، شخصیت اصلی داستان با بازی الیزابت ماس چیز زیادی درباره زندگی خود به دیگران نمی‌گوید. تنها چیزی که از او می‌دانیم این است که قبلاً با یک مرد مطلقه ازدواج کرده بود اما ازدواجش توسط حکومت لغو شده است. به همین دلیل کودک وی از او ستانده و به یک خانواده دیگر بخشیده و خود وی نیز دستگیر می‌شود.

در این کتاب با زندگی روزانه این شخصیت آشنا خواهیم شد و او دریچه‌ای برای ورود به زندگی در "گیلیاد" است. بازی ماس در این سریال مورد توجه منتقدین قرار گرفت و جایزه گلدن گلوب را چند سال متوالی برایش به ارمغان آورد و چنین تجربه خوبی سبب شد سراغ داستان دیگری درباره زنان برود.

"زنان ناقص" در تاریخ چهارم آگوست یعنی حدود سه هفته پیش در کانادا، آمریکا، و بریتانیا منتشر شد. نیویورک‌تایمز به تمجید از این داستان پرداخت و آن را "داستان معماییِ جذابِ فصل تابستان معرفی کرد که ممکن است حتی به بهترین داستان معمایی سال تبدیل شود. تعلیق داستان به صورت حرفه‌ای علاقه خواننده به داستان را حفظ می‌کند اما ارائه تصویری تاریک از زنانگی و زن بودن در دوره معاصر سبب می‌شود که داستان تا مدت‌ها در اذهان باقی بماند و به لطف اقتباس سینمایی خانم ماس این ماندگاری طولانی‌تر هم خواهد بود."

آرامینتا هال، نویسنده کتاب "زنان ناقص" علاوه بر نویسندگی در دانشگاه تدریس می‌کند و روزنامه‌نگار است. اولین داستانش تحت عنان "همه چیز و هیچ چیز" در سال 2011 منتشر شد. دومین رمانش به نام "نقطه" در سال 2013، و "نوع ظلم ما" در سال 2018 وارد بازار کتاب شد. هال در شهر برایتون زندگی و در دانشگاه برایتون "نگارش داستان" تدریس می‌کند.

 

نویسنده الیزابت ماس زنان ناقص
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین