کد خبر: 51937 A

پس از ممنوعیت تقریباً ۵۰۰۰ کتاب در هفت سال گذشته، دولت کویت قوانین سانسور کتاب خود را در حرکتی آرام کرد که مورد استقبال نویسندگان و فعالان گفتار آزاد قرار گرفت.

ایران آرت: کویت از این پس قانون ممیزی و سانسور کتاب‌ها را تخفیف داده و با تساهل بیشتری مجوز چاپ و نشر کتب را صادر می کند.

یک کمیته ۱۲ نفره قبلاً دو بار در ماه برای تأیید یا اعمال لیست سیاه بر همه کتابهای منتشر شده در کشور برای جرائمی از جمله بی اخلاقی یا توهین به اسلام جلساتی برگزار می‌کرد.

به گزارش فارس، پس از ممنوعیت تقریباً ۵۰۰۰ کتاب در هفت سال گذشته، دولت کویت قوانین سانسور کتاب خود را در حرکتی آرام کرد که مورد استقبال نویسندگان و فعالان گفتار آزاد قرار گرفت.

رسانه‌های دولتی کویت گزارش دادند که پارلمان این کشور به نفع برداشته شدن کنترل وزارت اطلاعات بر کتاب های وارداتی به این کشور، ۴۰ رای موافق در مقابل ۹ رای مخالف، داده است.

پیش از این، این وزارتخانه از سال ۲۰۱۴ بیش از ۴۰۰۰ کتاب را در لیست سیاه قرار داده بود با عناوینی از جمله «گوژپشت نوتردام» از ویکتور هوگو و «یک صد سال تنهایی» از گابریل گارسیا مارکز که در کمیته سانسور ممیزی شده بودند.

تمام کتابهای منتشر شده در این کشور ملزم به تأیید اولیه کمیته ۱۲ نفره بودند که دو بار در ماه قبل از انتشار آنها تشکیل جلسه می دادند، جرائمی از توهین به اسلام گرفته تا تحریک ناآرامی و ارتکاب اعمال غیراخلاقی.

قوانین جدید به این معنی است که واردکنندگان و ناشران فقط باید عناوین کتاب و نام نویسندگان را به وزارت اطلاعات ارائه دهند مادامیکه که وارد کننده به تنهایی مسئولیت محتوای کتاب را بر عهده دارد.

به گفته نشنال، فقط یک شکایت رسمی از طرف مردم، اقدام به طرح دعوی حقوقی علیه یک کتاب خواهد کرد و این ممنوعیت فقط باید توسط دادگاه ها اجرا شود و نه وزارت اطلاعات.

انجمن بین المللی ناشران گفت این حکم پایان دادن به حاکمیت کمیته سانسور کتاب کویت به عنوان تعیین کننده است.

 

گابریل گارسیا مارکز ویکتور هوگو سانسور کتاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین