کد خبر: 52292 A

این یادداشت روزانه توسط آقای دانایی (خواهرزاده جلال) در سالروز خاموشی‌اش برای نخستین‌بار نشر یافته است.

ایران آرت: روزنامه اعتماد به مناسبت سالمرگ خالق غربزدگی، روزنوشتی منتشر نشده‌ از جلال آل‌احمد را در شماره روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور منتشر کرد.

اعتماد نوشت: از یادداشت‌های روزانه جلال آل‌احمد که به مهر آقای دانایی (خواهرزاده جلال) در سالروز خاموشی‌اش برای نخستین‌بار نشر می‌یابد:

"یکشنبه 25 دی‌ماه 1345- 5/7 بعدازظهر- خرمشهر: دیگر اینکه دیشب فکر می‌کردم درباره این اطلاق محمد مسعود شدن که گلستان و پیش از او، مدیر خواندنی‌ها گفت و می‌دیدم که راست می‌گویند و از نو به کله‌ام زد که رها کنم و توی لاک خودم بروم و الخ...

 ولی مگر می‌شود؟ تصمیم گرفته بودم که اینجا هیچکس را خبردار نکنم، ولی از طرفی، عصری پورکریم را فرستادم سراغ امامی (غلامرضا) که در تهران آمده بود سراغم و اخیرا هم کاغذی نوشته بود و جوابش داده بودم و بعد جوانک مهماندار این هتل آناهیتا... .

 عصری آمده است که سلام و علیک و از ارادتمندان و از فرهنگیان شنیده است که ما اینجاییم و اسم‌مان را در دفتر خوانده است و الخ....

مرده این حرف‌ها هستم. راست می‌گویند حضرات که Father image و الخ... مرد باشم و از این ارضای از شلوغ بودن دور و بر خویش فرار کنم و بتوانم با خلوت اجباری- اختیاری‌ام بسازم و کارم را بکنم.

این بی‌فرزند ماندن و احتیاج به جوان‌هایی داشتن امثال امامی و پورکریم را آخر چه می‌شود کرد؟ این است دیگر و اینجوری می‌شود که درِ دلت را برای هر کدام‌شان که از راه می‌رسند باز می‌کنی و چه عیب دارد؟ جز اینکه می‌روی سر منبر و آن وقت محمد مسعود در‌می‌آیی به قول حضرات...."

 

جلال آل احمد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین