کد خبر: 53802 A

شهردار منطقه ۶ تهران از راه‌ اندازی موزه استاد شهریار در قلب فرهنگی پایتخت و در محل بوستان بهجت‌آباد خبر داد.

ایران آرت: به نقل از  شهرداری منطقه ۶، «تورج فرهادی» روز شنبه از پیگیری ثبت بوستان بهجت‌آباد به نام استاد شهریار خبر داد و اظهار داشت: این موضوع به عنوان یک رویداد - مکان در وزارت میراث فرهنگی  نیز در حال پیگیری  است.

به گفته وی موزه استاد شهریار پیرو مصوبه کمیسیون بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری در ساختمان واقع در ضلع شمالی بوستان بهجت‌آباد راه‌اندازی خواهد شد.

فرهادی همچنین  با اشاره به اعلام آمادگی بنیاد استاد شهریار برای مشارکت در تامین هزینه‌های بازسازی و تجهیز ساختمان در نظر گرفته شده برای این موزه، بیان کرد: بخشی از آثار و دست‌نوشته‌های استاد شهریار هم‌اکنون گردآوری شده و آماده ارائه به علاقه‌مندان در این موزه است. 

به گزارش ایرنا بهجت‌آباد محله‌ای در مرکز تهران و در محدوده خیابان ولی‌عصر و بلوار کریمخان زند بوده که بوستانی به همین نام در آن واقع است و به لحاظ اهمیت فرهنگی جایگاه ارزشمندی در میان پارک‌های تهران دارد.

غزل معروف «بهجت‌آباد خاطره‌سی» در دیوان استاد شهریار نشان‌دهنده تأثیر عمیق اتفاق‌هایی است که در محل این بوستان در زندگی این شاعر پرآوازه رخ داده و همین است که دوستداران استاد، همه ساله در سالروز درگذشتش در این مکان به یاد شهریار اجتماع می‌کنند.

علی‌اصغر شعردوست از دوستداران استاد شهریار و  سفیر اسبق ایران در تاجیکستان با اشاره به ابیاتی از شعر «بهجت‌آباد» می‌گوید: عشق معنوی شهریار از عشق زمینی شروع شده است؛ شهریار وقتی می‌خواست در عنفوان جوانی از دختر مورد علاقه‌اش جدا شود، مادر دختر شهریار را مجبور کرد که به وی بگوید هیچ‌گاه به وصال هم نخواهند رسید و از این‌رو از وی خواست که با دخترش در پارک بهجت‌آباد قرار بگذارند و این موضوع را بیان کند؛ نقطه عطف زندگی «محمدحسین بهجت تبریزی» که در پارک بهجت‌آباد رقم می‌خورد و او درس پزشکی را رها می‌کند و راهی دیگر پی می‌گیرد.

گفته می‌شود در شب حادثه شهریار از ساعت‌ها پیش در محل قرار حاضر شد، زمان قرار گذشت اما خبری از معشوقه‌اش نشد؛ در همان شب تحول بزرگ روحی در مسیر رشد و تعالی شهریار اتفاق می‌افتد که بعدها خودش آن را اینگونه بیان می‌کند که «اگر آن شب به وقوع نمی‌پیوست الان من پزشک بودم ولی وقوع آن شب مرا تاریخی کرد و من در تاریخ ماندگار شدم».

 

شهریار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین