کد خبر: 54064 A

جایزه ادبی گیلر کتابی با موضوع مهاجرت را به عنوان برنده نهایی این جایزه معرفی کرد.

ایران آرت: سوونهگام تاماونگسا برای خلق نخستین مجموعه داستان‌ کوتاه خود با عنوان "چطور چاقو را تلفظ کنیم" به عنوان برنده جایزه "گیلر" در سال ۲۰۲۰ معرفی شد.

"تاماونگسا" برای کسب این جایزه ۱۰۰هزار دلاری با آثاری همچون "ریج رانر" به قلم "گیل آدامسون"، "قطب‌نمای گردبادی" نوشته "شانی موتو" و "هتل شیشه‌ای" نوشته "امیلی سنت جان مندل" و "این‌جا تاریکی" اثر "دیوید برگن" به رقابت پرداخت.

به هر یک از نویسندگان راه‌یافته به فهرست نهایی این جایزه ادبی مبلغ ۱۰هزار دلار اهدا خواهد شد.

برنده این جایزه شب گذشته و در جریان یک مراسم معرفی شد.

به گزارش ایسنا هیات داوران در وصف کتاب منتخب این دوره نوشته‌ است: "کتاب "چطور چاقو را تلفظ کنیم یک مجموعه داستان فوق‌العاده است که تجربه مهاجرت را در نثری دردناک و در عین‌ حال زیبا منتقل می‌کند."

"سوونهگام تاماونگسا" نویسنده چند کتاب شعر نیز هست که از جمله آن‌ها به "نور"، "پیداشده" و "خوشه" می‌توان اشاره کرد.

جایزه ادبی "‌گیلر" که در سال ۱۹۹۴ پایه‌گذاری شد، از معتبرترین جایزه‌های کتاب‌های داستانی کانادا شناخته می‌شود و هرساله به بهترین رمان، کتاب مصور و یا مجموعه داستان‌ کوتاه کانادایی تعلق می‌گیرد که به زبان انگلیسی منتشر شده باشد. به برنده این جایزه ادبی ۱۰۰ هزار دلار اهدا می‌شود. این جایزه از سال ۲۰۰۵ تاکنون با حمایت بانک کانادایی "اسکاتیا بانک" برگزار شده است. از چهره‌های سرشناسی که پیش‌تر جایزه "گیلر" را از آن خود کرده‌اند، می‌توان به "مارگارت اتوود"، "اسی ادوگیان"، "آلیس مونرو" و "مایکل اونداجی" اشاره کرد.

 

ادبیات جایزه گیلر سوونگهام تاماونگسا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین