کد خبر: 55596 A

شفیعی کدکنی معتقد است شعر عارف از عاطفه‌ای خالص به وطن سرشار است و او را شاعر ملی ایران می‌نامد.

ایران آرت: کتاب "سراینده رهایی مردم" که به تازگی از نشر نگاه منتشر شده است، نگاهی دارد به زندگی عارف قزوینی، تصنیف‌ساز نامدار معاصر، و آثار او از نظر منتقدان و کارشناسان.

کتاب که در واقع یادنامه عارف است، به کوشش مهدی به‌خیال تدوین شده است. بخش نخست این اثر به سیری در زندگی و آثار عارف اختصاص دارد که شامل مقالات و یادداشت‌هایی در این رابطه است. محمدرضا شفیعی کدکنی در یادداشتی در این بخش عارف را شاعر ملی ایران می‌نامد. شفیعی معتقد است شعر عارف از عاطفه‌ای خالص به وطن سرشار است. به گفته او در آثارش؛ عارف عارف تصنیف را تاحد ِشعر تعالی داده است و یک مقایسه میان تصنیف‌­های او و تصنیف­‌های رایج زبان فارسی ِقبل از او، این حقیقت را روشن می­‌کند که عارف چه سهم عظیمی در شکل دادن به ادبیات ملی عصر خویش و به ویژه در نوع تصنیف­‌ها دارد.

 در ادامه، یادداشت‌هایی از یحیی آرین‌پور، غلامحسین یوسفی، شاهرخ مسکوب، محمدابراهیم باستانی پاریزی، محمدجعفر محجوب، محمد قائد و ... منتشر شده است.

به نوشته تسنیم، "از تصنیف‌سازی تا برپایی کنسرت" عنوان بخش دیگر این کتاب است که موضوع محوری آن- همانطور که از عنوان برمی‌آید، به تصنیف‌های عارف و کارکرد اجتماعی و سیاسی آنها در جامعه ایران از گذشته تا امروز اختصاص دارد. در این بخش یادداشت‌هایی از محمد گلبن، علینقی وزیری، ساسان سپنتا، محمدعلی جمالزاده، روح‌الله خالقی، محمدحسین شهریار، بنان، داوود پیرنیا و ... ارائه شده است.

بخش دیگر کتاب به سفر پرماجرای عارف در بحبوحه قیام خراسان و قتل کلنل پسیان اختصاص دارد و در نهایت رابطه عارف با ایرج میرزا و جوابیه‌هایی که بین این دو رد و بدل شده در بخشی با عنوان "شازده قاجار و شاعر ملی" بررسی شده ست. بیان خاطراتی از روزهای پایان حیات عارف و حوادث و ماجراهای پس از درگذشت او، بخش‌های دیگر این کتاب را تشکیل می‌دهد.

نشر نگاه کتاب "سراینده رهایی ایران" را در 200 نسخه و در 748 صفحه در دسترس علاقه‌مندان به زبان فارسی و ادبیات معاصر قرار داده است.

 

شفیعی کدکنی عارف قزوینی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین