کد خبر: 56349 A

نویسنده 70 ساله آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر سال 1992 در این مطلب از آثاری سخن می‌گوید که در زندگی‌اش تأثیرگذار بوده‌اند.

ایران آرت: جین اسمایلی، نویسنده آمریکایی برنده جایزه پولیترز داستان برای کتاب "هزاران هکتار" در سال 1992 است.
 
علاوه بر این در سال 2006 برنده جایزه فیتزجرالد برای یک عمر دستاورد ادبی شد.
 
اینبا به نقل از گاردین نوشت از او درباره آثاری که می‌خواند، دوست دارد، هدیه می‌دهد و ..... سؤال کردیم. خواندن پاسخ‌های این نویسنده‌یِ آمریکایی خالی از لطف نیست:
 
کتابی که در حال حاضر می‌خوانم:
"امنیت در برابر دریا" نوشته نوشته پیتر گای که در مینستوتا واقع شده اما صحنه‌های زیبای دریاچه سوپریور در این کتاب بسیار زیبا توصیف شده است. پدر و پسری تلاش می‌کنند پیش از مرگ پدر با هم آشتی می‌کنند. فراز و نشیب‌های این دو شخصیت و همچنین توصیف شخصیت‌ها به خوبی توسط نویسنده به خواننده ارائه شده است.
 
کتابی که زندگی‌ام را تغییر داد:
آثا‌ر زیادی سبب شدند که من به نویسندگی علاقه داشته باشم اما کتاب آشپزی گورموت نوشته روث ریچل سبب شد به آشپزی علاقه‌مند شوم  و حتی بیشتر از نویسندگی آشپزی می‌کنم. هر روز یک طرز تهیه جدید را امتحان می‌کنم و لذت می‌برم. آشپزی خودم با این کتاب را به غذاهای رستوران ترجیح می‌دهم.
 
کتابی که ای کاش من نوشته بودم:
"من، تیتوبا، ساحره‌یِ سیلِم" نوشته ماریا کنده. سال‌ها این کتاب را دارم و بالاخره پارسال خواندمش. تحت تأثیر دیدگاه کنده به زندگی تیبوتا قرار گرفتم. تیبوتا در زندگی دچار دوراهی ذهنی قرار می‌گیرد. دانش او درباره گیاهان و استفاده از آنان در جادو او را در قرن هفدهم دچار دردسر می‌کند.
 
کتابی که قدرش را ندانستند:
به نظرم به کتاب‌های جغرافیایی به اندازه کافی اهمیت داده نمی‌شود. خیلی از کتاب‌های غیرانگلیسی خوب هستند که هیچ‌وقت خوانده نمی‌شوند. به عنوان نمونه "خانه دست‌نخورده" نوشته ویلم فردریک هرمانز کتاب قدیمی و مهمی در هلند است اما برای من جدید بود.
 
کتابی که بیش از حد مشهور شد:
"تاوان" نوشته ایان مک‌ایوان. اصلاً درک نمی‌کنم. وقتی به پایان رسیدم نمی‌فهمیدم که چه اتفاقی رخ داده است.
 
کتابی که نتوانستم تا پایان بخوانم:
درست در لحظه‌ای که در "نغمه آمریکایی" نوشته فیلیپ راث پدر رفتاری نامتعارف با دختر از خود بروز می‌دهد کتاب را به گوشه‌ای پرت کردم. دوست ندارم بخوانمش.
 
کتابی که به دیگران هدیه می‌دهید:
به نظر من کتابی که هدیه می‌دهید باید لذت‌بخش باشد. به همین دلیل من بیشتر رمان‌های تصویری را به عنوان هدیه انتخاب می‌کنم.
 
اولین تجربه‌های کتابخوانی من:
عاشق سری کتاب‌های "دوقلوهای بابزی در مدرسه" نوشته لورا لی هوپ بودم. آن زمان فکر می‌کردم اگر خواهر یا برادر دوقلویی داشته باشم زندگی بی‌نظیر خواهد بود.
 
کتاب‌های لذت‌بخش من:
هر اثری از آنتونی ترولوپ را دوست دارم. اصلاً مهم نیست چه کتابی باشد. در حال حاضر کتاب "آیا او را می‌بخشی؟" را می‌خوانم. ترولوپ خیلی خوب ذهن زنان و مردان را می‌شناسد و اطلاعات خوبی به خواننده می‌دهد.  با خواندن ترولوپ درس‌های زیادی می‌گیرید.

 

نویسنده زن فیلیپ راث جین اسمایلی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین