کد خبر: 57202 A

اسکولاستیک موکاسونگه، نویسنده فرانسوی-افریقایی برنده جایزه سیمون دوبووار در سال 2021 شد.

ایران آرت: اسکولاستیک موکاسونگه، نویسنده فرانسوی متولد رواندا افریقا موفق شد جایزه سیمون دوبووار را به پاس تلاش خود‌ برای آزادی زنان در سال 2021 برنده شود.

این نویسنده که در سال 2006 و با انتشار اثر "سوسک‌ها" قدم به دنیای ادبیات گذاشت، پیش از این موفق شده بود جایزه رنودو را در سال 2012 و چندین جایزه معتبر دیگر را برای انتشار شاهکار خود تحت عنوان "بانوی ما نیل" که از سوی انتشارات گالیمار منتشر شده بود به خود اختصاص دهد. عتیق رحیمی، کارگردان اهل افغانستان فیلمی از روی این رمان ساخت. این فیلم برنده جایزه بهترین فیلم بخش نسل‌ها در جشنواره برلین شد.

به گزارش ایبنا خانم موکاسونگه متولد سال 1956 رواندا افریقا است که در سال 1992 به فرانسه مهاجرت کرده است. او که مادرش را به همراه سی تن از اعضای خانواده‌اش در نسل‌کشی سال 1994 از دست داده  در سال 2008 رمانی را با عنوان "زن پابرهنه" به یاد و خاطره مادرش منتشر کرد.

 مراسم اعطای این جایزه به سبب همه‌گیری کرونا قرار است در تاریخ 31 ماه می سال جاری و در خانه امریکای لاتین در پاریس برگزار شود.

جایزه سیمون دوبووار توسط ژولیا کریستووا، فیلسوف فرانسوی در سال 2008 در صدمین سالروز تولد سیمون دوبوار، نویسنده فرانسوی آثاری چون "جنس دوم" بنیاد نهاده شد. این جایزه به شخصیت برجسته‌ای اهدا می‌شود که برای آزادی زنان و کمک به پیشرفت آن‌ها اقدامی موثر انجام داده باشد.

 

ادبیات نویسنده اسکولاستیک موکاسونگه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین