کد خبر: 57228 A

نوال السعداوی نویسنده، پزشک و فعال اجتماعی مصری در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

ایران آرت: نوال السعداوی نویسنده عرب‌زبان در روز یکشنبه، ۲۱ مارس ۲۰۲۰ (یکم فروردین‌ماه ۱۴۰۰) پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری در بیمارستانی در قاهره از دنیا رفت.

ایناس عبدالدیم، وزیر فرهنگ مصر درگذشت نوال السعداوی را تسلیت گفته و اظهار کرده است که "نوشته‌های او باعث ایجاد یک جنبش فکری بزرگ شده است".

به گزارش ایسنا نوال السعداوی در ۲۷ اکتبر ۱۹۳۱ در شمال قاهره متولد شد. او در دانشگاه قاهره و دانشگاه کلمبیای نیویورک پزشکی خواند. این داستان‌نویس که به‌طور منظم برای روزنامه‌های مصر می‌نوشت، به‌عنوان روانپزشک و مدرس دانشگاه نیز مشغول به فعالیت بود. السعداوی در سال ۲۰۰۵، یک سال پس از دریافت جایزه شمال-جنوب (North–South Prize) از شورای اروپا، جایزه بین‌المللی اینانا (Inana) را نیز در بلژیک دریافت کرد. در سال ۲۰۲۰، مجله تایم او را در لیست ۱۰۰ زن سال خود قرار داد.

از آثار این نویسنده فمینیست می‌توان به "خاطرات یک زن پزشک"، "چهره پنهان حوا: زنان در جهان عرب"، "عشق در زمان نفت"، "زن و جنسیت"، "مرد و جنسیت"، "زنی در نقطه صفر"، "مسئله زن مصری سیاسی و جنسی"، "چالش روانی زن"، "چهره عریان زن عرب"، "زن، دین و اخلاق"، "نزاعی نو در مسئله زن" و ... اشاره کرد.

از میان آثار السعداوی "چهره عریان زن عرب" با ترجمه مجید فروتن و رحیم مرادی و "زن، دین، اخلاق از دو نظرگاه مختلف" (دکتر نوال السعداوی و دکتر هبه رئوف عزت) با ترجمه زاهد ویسی در ایران منتشر شده است. همچنین "نیمه دیگر؛ نابرابری حقوقی زن در بوته نقد" نوشته مهدی سرحدی (نقدی بر هر دو دیدگاه فمینیستی و اسلام‌گرای نوین نوال سعداوی و هبه رئوف عزت) و "تحلیل داستان‌های کوتاه نوال سعداوی همراه با ترجمه داستان‌ها" توسط عایشه زارعی از دیگر کتاب‌های منتشرشده مربوط به او در ایران است.

 

نویسنده زن نوال السعداوی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین