کد خبر: 57354 A

فهرست کوتاه نامزدها ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) اعلام می‌شود و برنده نهایی دوم ژوئن (۱۲ خرداد) در یک مراسم مجازی معرفی خواهد شد.

ایران آرت: جایزه بوکر بین‌المللی ۲۰۲۱ روز گذشته (سه‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰) نامزدهای اولیه خود را شناخت. در بین ۱۳ اثری که امسال به رقابت برای این جایزه ۶۹ هزار دلاری راه یافتند، نام کان ژو (Can Xue) نویسنده چینی و نگوگی وا تیونگو (Ngugi wa Thiong’o) نویسنده کنیایی که مدت‌هاست از آنها به عنوان برندگان احتمالی نوبل ادبیات یاد می‌شود نیز به چشم می‌خورد.

فهرست کوتاه نامزدهای جایزه بوکر بین‌المللی امسال شامل آثاری از چهار قاره است که از آن جمله می‌توان به جنگ فقرا (The War of the Poor) از اریک ویلار نویسنده فرانسوی، به یادِ خاطره (In Memory of Memory) اثر ماریا استپانووا نویسنده روس، مضرات سیگار کشیدن در تختخواب (The Dangers of Smoking in Bed) اثر ماریانا انریکز از آرژانتین و جزئیات فرعی (Minor Detail) نوشته آدانیا شیبلی نویسنده فلسطینی اشاره کرد.  

به گفته لوسی هیو هلت (Lucy Hughes-Hallett)، رئیس هیات داوران این دوره از جایزه بوکر بین‌المللی، پیرنگ غالب در بین آثار منتخب، موضوع مهاجرت و رنج ناشی از آن و همچنین بهم‌پیوستگی مفید در دنیای مدرن بود.

به گزارش ایرنا بیشتر نویسندگان و مترجمان حاضر در این فهرست، برای اولین بار است که شانس رقابت برای جایزه بوکر بین‌المللی را به دست می‌آورند، از بین نامزدها فقط مگان مک دوول مترجم و کان ژو نویسنده پیش‌تر نیز نامزد دریافت این جایزه شده بودند.

امسال همچنین برای اولین بار در تاریخ جایزه بوکر، یکی از کتابهای منتخب به دست خود نویسنده ترجمه شده است؛ نگونی وا تیونگو کتاب ۹ مطلق (The Perfect Nine: The Epic Gikuyu and Mumbi) را خود به زبان کنیایی نوشته و سپس به انگلیسی ترجمه کرد.  

فهرست کوتاه نامزدها ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) اعلام می‌شود و برنده نهایی دوم ژوئن (۱۲ خرداد) در یک مراسم مجازی معرفی خواهد شد.

جایزه بوکر بین‌المللی هر ساله به یک رمان ترجمه شده به زبان انگلیسی اهدا می‌شود که در انگلستان یا ایرلند منتشر شده باشد. هدف از اهدای این جایزه، تشویق ناشر و خواننده به نشر و مطالعه کتابهای داستانی از سراسر جهان و معرفی و تبلیغ کار مترجمان است. هم رمان‌ها و هم مجموعه داستان‌های کوتاه واجد شرایط رقابت برای دریافت این جایزه هستند. به نویسنده و مترجم اثر برگزیده مشترکا یک جایزه نقدی ۵۰ هزار پوندی (۶۹ هزار دلاری) اهدا می ‌شود و نویسندگانی که به فهرست کوتاه این جایزه راه پیدا کنند نیز هرکدام یک هزار پوند دریافت می‌کنند.

 

جایزه بوکر نویسنده زن بوکر بوکر بین المللی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین