کد خبر: 57895 A

روزنامه نشنال به مناسبت روز جهانی کتاب فهرستی از ده کتاب پرفروش تاریخ منتشر کرد که پیشتازی آثار فانتزی در آن به خوبی مشهود است.

ایران آرت: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) از سال ۱۹۹۵ میلادی ۲۳ آوریل هر سال را به عنوان روز جهانی کتاب نامگذاری کرد تا مردم را ترغیب کند برای پرکردن اوقات فراغت خود کتاب بخوانند.

دیروز جمعه (۳ اردیبهشت) جهان برای بیست‌وششمین بار این روز را گرامی داشت آن هم در شرایطی که با شیوع کرونا و حذف تفریحاتی چون رستوران و کافه‌گردی و فیلم دیدن در سینماها، مردم جهان برای پر کردن اوقات فراغت خود به کتابفروشی‌های آنلاین (برخط) یا کتابخانه‌هاشان روی آورده و آمار مطالعه در بسیاری از کشورها بالا رفته است.

به گزارش ایرنا، روزنامه نشنال روز گذشته به مناسبت روز جهانی کتاب فهرستی از ده کتاب پرفروش تاریخ منتشر کرد که پیشتازی آثار فانتزی در آن به خوبی مشهود است. در ادامه این فهرست را با هم مرور می‌کنیم:

۱. دن کیشوت

رمان کلاسیک دن‌کیشوت به قلم میگوئل د سروانتس در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب های تاریخ جای می‌گیرد که البته با روز جهانی کتاب مناسبت دارد چون این روز در اصل برای بزرگداشت سالمرگ این نویسنده شهیر اسپانیایی به این نام انتخاب شد.

این رمان که در سال ۱۶۰۵ برای اولین بار منتشر شد به عنوان اولین رمان مدرن شناخته می‌شود و تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رفته است.

۲. داستان دو شهر

داستان دو شهر به قلم چارلز دیکنز، نویسنده برجسته انگلیسی، با بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروش، در رتبه دوم این فهرست قرار می‌گیرد. ماجراهای این رمان تاریخی که در سال ۱۸۵۹ میلادی منتشر شد، در لندن و پاریس قبل و بعد از انقلاب فرانسه اتفاق می‌افتد. این رمان بین مردم محبوبیتی بی چون و چرا دارد و تاکنون چند فیلم، سریال، برنامه رادیویی و نمایش تئاتر با اقتباس از آن ساخته شده است.

۳. ارباب حلقه‌ها

ارباب حلقه ها از جی. آر. آر. تالکین در سال ۱۹۵۴ منتشر شد و دروازه‌ای به روی یک دنیای کاملا جدید به نام سرزمین میانی باز کرد. اُرک‌ها، الف‌ها، کوتوله‌ها و هابیت‌ها هر کدام با فرهنگ، زبان و شیوه زندگی خاص خود در این دنیای تخیلی زندگی می‌کردند و همه‌چیز به طرز اعجاب آوری واقعی به نظر می‌رسید. این سه گانه یکی از پرجزئیات‌ترین رمان‌های تاریخ است و تاکنون بیش از ۱۵۰ نسخه آن به فروش رفته است.

۴. شازده کوچولو

رمان شازده کوچولو که در سال ۱۹۴۳ از آنتوان دوسنت اگزوپری نویسنده و خلبان فرانسوی منتشر شد، با کاراکترهای خارق العاده از خود شازده کوچولو گرفته تا پادشاه بدون رعیت، تاجری که در سودای مالکیت ستاره هاست، یک روباه سخنگو و گلش، خواننده را در یک ماجراجویی از جنس عشق و فقدان با خود همراه می‌کند. این رمان ماندگار تاکنون بیش از  ۱۴۰ میلیون نسخه فروش کرده است.

۵. هری پاتر و سنگ جادو

رمان هری پاتر و سنگ جادو که آغازگر یک جریان فرهنگی مدرن بود و خالقش را به یکی از ثروتمندترین زنان جهان تبدیل کرد، از سال ۱۹۹۷ که چاپ شد تاکنون بیش از ۱۲۰ نسخه فروش کرده است. البته این حقیقت که این کتاب به ۸۰ زبان ترجمه شد هم چندان در این فروش بالا بی‌تاثیر نبود. مجموعه ۱۳ جلدی هری‌پاتر یکی از پرفروش‌ترین مجموعه رمان‌های تاریخ است و تاکنون در مجموع ۵۰۰ میلیون نسخه از آن در جهان خریداری شده است.

۶. هابیت

رمان هابیت از جی. آر. آر تالکین که پیش‌درآمدی بر مجموعه ارباب حلقه‌ها بود در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. این کتاب به عنوان یکی از بهترین آثار فانتزی تاریخ شناخته می‌شود و تاکنون بیش از ۱۰۰ نسخه از آن به فروش رفته است.

۷. سپس هیچ‌کدام باقی نماندند

سپس هیچ‌کدام باقی نماندند آگاتا کریستی، پرفروش‌ترین کتاب معمایی جهان است. تاکنون چند فیلم، سریال، برنامه رادیویی و نمایش تئاتر براساس این رمان ساخته شده است. بازی ویدئویی خانه مرموز (Mystery House) محصول سال ۱۹۸۰ نیز براساس همین رمان ساخته شد. تاکنون بیش از ۱۰۰ نسخه از زمان سپس هیچکدام باقی نماندند کریستی به فروش رفته است.

۸. رویای تالار سرخ

رویای تالار سرخ (Dream of the Red Chamber) اثر سائو شچین نویسنده قرن هجدهمی چینی، یکی از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین به شمار می‌رود. دو فرضیه درباره این کتاب وجود دارد اول این داستان آن زندگینامه خود نویسنده است و دوم این که داستان زندگی شاعر قرن هفدهمی نالان هیسنگ ته را روایت می‌کند. رویای تالار سرخ برای توصیفات دقیقی که درباره ساختارهای اجتماعی و زندگی در چین تحت حکمرانی سلسله چینگ ارائه داده، تحسین می‌شود. تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از این کتاب فروش رفته است.

۹. شیر، ساحره و کمد لباس (جلد دوم ماجراهای نارنیا)

رمان شیر، ساحره و کمد لباس نوشته سی. اس. لوییس هم برای خوانندگان بزرگسال و هم مخاطبان جوان، چیز زیادی برای ارائه دارد. این رمان روایتگر داستان چهار خواهر و برادر است که از طریق یک کمد لباس قدیمی به دنیای دیگری قدم می‌گذارند. شیر، ساحره و کمد لباس در سال ۱۹۵۰ منتشر شد و تاکنون بیش از ۱۰۰ نسخه از آن به فروش رسیده است.

۱۰. کد داوینچی

رمان هیجانی کد داوینچی اثر دن براون وقتی در سال ۲۰۰۳ برای اولین بار منتشر شد در جهان حسابی محبوب شد و روحیه نمادشناسی را در همه ما بیدار کرد. این رمان با عرضه یک تاریخ دینی جایگزین، توجه مخاطبان را به داستان جام مقدس و نقش مریم مجدلیه در زندگی عیسی مسیح جلب کرد. کد داوینچی به ۴۴ زبان ترجمه شده و تاکنون بیش از ۸۰ نسخه آن به فروش رفته است.

کتاب ادبیات هری پاتر شازده کوچولو ارباب حلقه ها چارلز دیکنز دن کیشوت داستان دو شهر روز جهانی کتاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین