کد خبر: 58646 A

"خوشه‌های خشم" داستانی است درباره رکود اقتصادی آمریکا و کشاورزانی که به‌دنبال کار در حال مهاجرتند و با تبعات آن دست به گریبانند.

ایران آرت: سال‌ها پیش از آنکه جان استاین‌بک (اشتاین‌بک) به نویسنده مشهوری بدل شود، رمانی رازآلوده و گرگینه‌ای نوشت و نام آن را "قتل در‌ ماه کامل" (Murder at Full Moon) گذاشت. این رمان توسط ناشر رد و در آرشیو پنهان شد و تا امروز دیده‌نشده باقی ماند.

به گزارش گاردین، اکنون گروهی در حال مذاکره‌اند تا بتوانند امتیاز چاپ این رمان را از بنیاد جان استاین‌بک دریافت کنند. این رمان حدود یک‌دهه پیش از شاهکارهایی چون "خوشه‌های خشم" نوشته شده است. خوشه‌های خشم، داستانی است درباره رکود اقتصادی آمریکا و کشاورزانی که به‌دنبال کار در حال مهاجرتند و با تبعات آن دست به گریبانند.

پروفسور گوین جونز، استاد ادبیات آمریکا در دانشگاه استنفورد معتقد است انتشار داستان گرگینه‌ای دیده نشده جان استاین‌بک، با استقبال عمومی همراه خواهد بود: "حقیقتا کسی از وجود این رمان خبر نداشت. این یک رمان کامل از استاین‌بک و شگفت‌انگیز است."

رمان ماشین‌نویسی شده در ۲۳۳صفحه پس از تلاش برای انتشار و رد شدن از سوی ناشر در حدود ۹۰ سال پیش، در آرشیو بزرگ هری رنسوم در دانشگاه تگزاس در استین نگهداری می‌شود. یافتن ناشر در آن زمان برای نویسنده یک چالش بزرگ محسوب می‌شد، کسی که بعدها در سال ۱۹۶۲ جایزه نوبل ادبیات دریافت کرد. او مدتی از پدرش کمک مالی دریافت می‌کرد و بعدها خودش به‌عنوان کارگر مشغول به‌کار شد، پیش از آنکه رمان "موش‌ها و آدم‌ها (۱۹۳۷)" و "شرق بهشت (۱۹۵۲)" را بنویسد.

ماجرای رمان "قتل در ماه کامل"  در یک شهر ساحلی خیالی در کالیفرنیا می‌گذرد؛ زمانی که مردم شهر به‌خاطر چند قتل که در زمان‌ماه کامل اتفاق افتاده، دچار وحشت شده‌اند. مسئولان بررسی این جنایت‌ها، نگرانند که یک هیولای ماوراء‌الطبیعه از مرداب‌های اطراف سربرآورده باشد. شخصیت‌های این رمان شامل یک خبرنگار تازه‌کار و یک کارآگاه آماتور مرموز است که سعی دارد معمای جنایت را با استفاده از تکنیک‌های کارآگاهی داستان‌های عامه‌پسند حل کند.

نسخه ماشین‌شده رمان دارای 2تصویرسازی از جان استاین‌بک است. این تصویرسازی‌ها نقشه ساختمان‌هایی است که قتل‌ها در آن اتفاق افتاده‌اند، البته به اضافه اجساد قربانیان. در کتاب، این نقاشی‌ها توسط یکی از شخصیت‌ها کشیده شده است که سعی دارد معمای قتل‌ها را حل کند.

جونز می‌گوید که این رمان با آثار رئالیستی استاین‌بک که در آنها سعی دارد تصویری از دوران رکود اقتصادی آمریکا نشان دهد، یک دنیا فاصله دارد. این مسئله توضیح می‌دهد که چرا نویسنده می‌خواست این اثر را با نام مستعار پیتر پیم منتشر کند.

به‌گفته جونز، اگرچه این رمان کاملا با آثار دیگر استاین بک متفاوت و حتی در ژانر متفاوتی نوشته شده است، اما در واقع ما علاقه‌مندی او به تغییر شکل خشونت‌آمیز انسان را می‌بینیم؛ نوعی ارتباط انسان و حیوان که در تمام آثار او پیدا می‌شود: علاقه‌مندی او به مسئله خشونت اجتماع و اینکه چطور انسان‌ها در موقعیت‌هایی به‌خصوص می‌توانند به جنایتکارانی خشن تبدیل شوند.

جونز معتقد است که در این رمان مطمئنا خبری از استاین‌بک رئالیست نیست، اما ما استاین‌بک ناتورالیست را می‌بینیم و علاقه‌مندی‌اش را به طبیعت و ذات انسان. جونز می‌گوید: "این اثر، یک رمان ترسناک عامه‌پسند است و به همین دلیل است که می‌گویم مخاطبان از خواندن آن به نسبت خواندن آثار متداول نویسنده، لذت بیشتری خواهند برد. این یک استاین‌بک کاملا جدید است؛ کسی که داستان نوآر کارآگاهی کالیفرنیایی ارائه می‌دهد". به‌گفته جونز این اثر، داستانی پرآشوب است که فضایی مه‌آلود، پر‌رمز‌و‌راز و تیره دارد.

جونز درباره علت منتشر نشدن کتاب و رد شدن آن از سوی ناشر در آن زمان می گوید که احتمالا ناشر آن را اثری بسیار ترسناک برای آن زمان دیده و البته اینکه استاین‌بک آن سال ها نویسنده‌ای ناشناخته بوده است.

اما "مکینتاشند اوتیس"کارگزار ادبی جان استاین‌بک به آبزرور اعلام کرده‌ است که این اثر نویسنده را منتشر نمی‌کند؛ "همانطور که نویسنده این رمان را با نام مستعار نوشت و در طول حیات خود آن را منتشر نکرد، ما نیز از خواسته او پیروی می‌کنیم. به‌عنوان کارگزار میراث ادبی استاین‌بک، ما فراتر از آنچه خواست نویسنده و وارثان او بوده، عمل نمی‌کنیم."

جونز در جواب این اعلامیه کارگزار ادبی استاین‌بک می‌گوید: "استاین‌بک در اوایل کار خود سعی در انتشار این رمان داشت و آن را مانند بقیه کارهای منتشرنشده‌اش نابود نکرد. بسیاری نویسندگان با نام مستعار می‌نویسند و بعضی آثارشان بعد از مرگشان منتشر می‌شود".

ویلیام سودر نویسنده زندگینامه جان‌ استاین‌بک با عنوان (دیوانه در جهان: زندگی جان استاین بک)نیز از بنیاد نویسنده خواست که اجازه انتشار این رمان را بدهند؛ "چرا یک رمان کامل از نویسنده‌ای مشهور نباید منتشر و دیده شود؟ من امیدوارم که این اتفاق بیفتد."

 

جان اشتاین بک نویسنده مشهور جان استاین بک قتل در ماه کامل
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین