کد خبر: 59504 A

لوبنا سراج، نویسنده اهل مراکش به عنوان برنده سومین دوره جایزه کتاب اورنج افریقا در سال 2021 معرفی شد.

ایران آرت: هیئت داوران جایزه کتاب اورنج افریقا، لوبنا سراج، نویسنده اهل مراکش را برای نگارش رمان «به شرط آن‌که خلقش خوب باشد» به عنوان برنده سومین دوره جایزه کتاب اورنج قاره افریقا که به نویسندگان فرانسوی‌زبان قاره سیاه تعلق دارد معرفی کردند.

لوبنا سراج، ویراستار و ستون‌نویس روزنامه و نیز وبلاگ‌نویس اهل مراکش است. «به شرط آن‌که خلقش خوب باشد» اولین رمان چندصدایی اوست که به موضوع  خشونت‌های خانگی و آزادی زنان می‌پردازد.

به گزارش ایبنا، ورونیک تاجدو، رئیس هیئت داوران درباره اثر برگزیده گفت: «نویسنده در این اثر از طریق روایت زندگی دو شخصیت ما را به سفری در گذشته می‌برد و مسائلی را در جامعه خود و همه جوامعی که زنان هنوز مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند، آشکار می‌کند.»

در سومین دوره جایزه کتاب اورنج قاره افریقا  74 نویسنده از 16 کشور که آثار خود را در این رقابت شرکت داده بودند از سوی 5 کمیته خواندن مستقر در تونس، کارون، گینه، ساحل عاج و مالی معرفی شدند.

5 اثر دیگری که به مرحله نهایی دریافت این جایزه رسیده بودند، عبارتند از: «مردم آسمان» نوشته احمد گاسیما، انتشارات فرانتس فانون از الجزایر، «کف زمان»، نوشته ابراهیما هانه، انتشارات هارماتان از سنگال، «تقاطع بیوه‌ها»، نوشته مونیک ایلبودو، انتشارات لتر موچته از کنگو، «بیچارگی»، نوشته دوینا ایتوو، انتشارات آتلیه د نوماد از موریس و «راز بارسیدها»، نوشته سامی مکدم، انتشارات پاپ لیبری از تونس بودند.

سال گذشته یوسف امین العلمی، نویسنده اهل مراکش برای انتشار «‌جنگ زیباست» موفق به دریافت دومین دوره جایزه اورنج قاره افریقا شد.

 

 جایزه کتاب اورنج قاره افریقا که از سوی بنیاد خیریه اورنج در 18 کشور مختلف قاره سیاه شعبه دارد، با هدف حمایت از استعداد‌های ادبی قاره افریقا و موسسات انتشاراتی آن‌ها تاسیس شده و به اثر داستانی که به زبان فرانسه نوشته شده و از سوی یک انتشارات افریقایی منتشر شده جایزه می‌دهد. این بنیاد پیش از این در سال 2009 جایزه اورنج را در فرانسه برای تقدیر از نویسندگان فرانسوی‌زبان ایجاد کرده بود.

ارزش مالی این جایزه ده هزار یورو بوده و اثر برگزیده نیز در کشورهای غیرافریقایی معرفی و تبلیغ خواهد شد.

 

جایزه ادبی جایزه کتاب اورنج آفریقا لوبنا سر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین