کد خبر: 60357 A

در میان این دست‌نوشته‌ها رمانی انتشار نیافته و ناشناخته به قلم لویی فردینان سلین به نام "لندن" به چشم می‌خورد که داستان آن در دوران جنگ جهانی اول می‌گذرد.

ایران آرت: 8دهه پس از ربوده شدن هزاران صفحه از دست‌نوشته‌های لویی فردینان سلین، پزشک و نویسنده مطرح فرانسوی، ضد‌یهود و علاقه‌مند به نازی‌ها و نویسنده کتاب تحسین‌شده و جاودان "سفر به انتهای شب"، این نسخ دست‌نویس دوباره به طرز شگفت‌آوری کشف شدند. این دست‌نوشته‌ها که در زمان فرار لویی فردینان سلین از پاریس به آلمان از آپارتمانش در محله مونمار ربوده شده بودند، حاوی نوشته‌های انتشار نیافته وی بود.

این دست‌نوشته‌ها همچنین شامل نسخه‌ کامل رمان "مهلکه" است که با آن رمان‌های "مرگ قسطی" و "سفر به انتهای شب" تکمیل می‌شود. تا به امروز، تنها صفحاتی از این اثر به‌عنوان رمانی نیمه‌تمام انتشار یافته بود که با عنوان رمان "معرکه" توسط سمیه نوروزی به فارسی برگردانده شده و در نشر چشمه انتشار یافته بود. پس از یافتن هزاران نسخه‌ دست‌نویس از رمان‌های لویی فردینان سلین به‌احتمال زیاد انتشاراتی مشهور گالیمار در قالب چند کتاب آنها را انتشار خواهد داد. ارزش مادی دست‌نوشته‌های مشکوفه سلین چندین میلیون یورو برآورد شده است، اما ارزش ادبی و تاریخی آنها را نمی‌توان با معیار مادی سنجید. در میان این دست‌نوشته‌ها، اسناد ادبی و زندگینامه‌ای جدید از لویی فردینان سلین دیده می‌شود که می‌تواند روایات متفاوت‌تری از زندگی این غول ادبی فرانسه در قرن بیستم، ارائه دهد.

به گزارش همشهری، خبر پیدا شدن دست‌نوشته‌های سلین برای نخستین‌بار در روزنامه لوموند انتشار یافت. اصالت این دست‌نوشته‌ها توسط کتابخانه ملی فرانسه تأیید شده است. بخشی از این دست‌نوشته‌ها به‌خواسته وراث لویی فردینان سلین برای همیشه در مخزن کتابخانه ملی فرانسه نگهداری خواهند شد.

اهمیت کشف دست‌نوشته‌های جدید پس از بررسی‌های انجام شده بیش از پیش برملا شده است. در میان این دست‌نوشته‌ها رمانی انتشار نیافته و ناشناخته به قلم لویی فردینان سلین به نام "لندن" به چشم می‌خورد که داستان آن در دوران جنگ جهانی اول می‌گذرد. رمانی دیگر از این نویسنده در میان دست‌نوشته‌های مکشوفه تحت عنوان "انبار علوفه" به چشم می‌خورد که فصل اول آن در یکی از مجلاتی که در دهه1940 در فرانسه چاپ می‌شد، انتشار یافته است.

آخرین رمانی که در میان این دست‌نوشته‌ها یافته شده رمان "مهلکه" نام دارد که این اثر نیز به نوعی می‌تواند تکمیل‌کننده آثار سه‌گانه زندگینامه‌ای و جاودان لویی فردینان سلین باشد. 2اثر اول از این مجموعه با عناوین"سفر به انتهای شب" در سال 1932و "مرگ قسطی" در 1936انتشار یافته بودند. این دو اثر درواقع مهم‌ترین آثار این نویسنده اسطوره‌ای اهل فرانسه هستند.

در میان این دست‌نوشته‌ها همچنین نسخه‌هایی از کتاب‌های "مرگ قسطی" و "گروه گوینول" به چشم می‌خورد که دارای محتوای داستانی متفاوتی از نسخه‌های چاپ‌شده هستند.

 

سلین نویسنده مشهور لویی فردینان سلین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین