کد خبر: 60518 A

خانه پوشکین در لندن فهرست کوتاه نامزدهای راه‌یافته به جایزه ادبی خانه کتاب پوشکین در سال ۲۰۲۱ را معرفی کرد.

ایران آرت: هرساله هیئت داوران جایزه ادبی خانه کتاب پوشکین، فهرستی از بهترین آثار غیرداستانی را که به زبان انگلیسی درباره روسیه نوشته شده باشند، منتشر می‌کنند.

 گفتنی است این جایزه -که در سال 2013 تاسیس شد- نه تنها از بهترین آثار نوشته شده درباره ادبیات، تاریخ فرهنگ و هنر روسی قدرانی می‌کند، بلکه در تلاش است تا به درک غنی و عمیق‌تر از جهان روسی‌زبان دست یابد.

به گزارش ایبنا، 6 کتابی که به فهرست نهایی این جایزه راه یافته‌اند شامل موضوع‌ها و ژانرهای مختلفی می‌شوند. به گفته دوگلاس اسمیت، برگزیده اولین دوره جایزه پوشکین و  یکی از حامیان مالی این جایزه، فهرست کوتاه امسال از جاسوسی انقلاب تا نظام‌های دزدسالار معاصر، از کلاسیک‌های ادبی تا پایان جنگ سرد، از برنامه‌ریزی شهری تا آخرین نفس‌های استبداد استالینی برای هر سلیقه چیزی برای عرضه دارد که نشانگر گستردگی هیجان‌انگیز بهترین آثار نوشته شده درباره روسیه است.

فهرست کوتاه این جایزه عبارت است از:

«مردم پوتین» نوشته کاترین بلتون- داستانی درباره نحوه دستیبای پوتین و اعضای ک‌گ‌ب به قدرت در روسیه و ایجاد یک حکومت الیگارشی جدید در این کشور.

«عامل انسانی» نوشته آرچی براون- تحلیلی درباره اینکه چطور  شخصیت‌ها و روابط شخصی افرادی چون گورباچف، مارگارت تاچر و رونالد ریگان بر افول جنگ سرد تاثیر گذاشتند.

«استالینیسم دیرهنگام» نوشته اوگنی دوبرنکو. نگاهی به هشت سال پایانی زندگی استالین و نقش آن بر آگاهی امپریالیستی در روسیه که هنوز هم زیربنای سیاست امروز در این کشور را شکل می‌دهند.

«توطئه لاکهارت» نوشته جاناتان اشنیر-  درباره نقشه‌ای که توسط نیروهای انگلیسی، فرانسوی و آلمانی برای نابودی دولت لنین در سال 1918 از درون پایه‌گذاری شد و به طرز فاجعه‌باری به شکست انجامید.
 
«لئو تولستوی» نوشته آندری زورین- یک بیوگرافی جدید و مهم از نویسنده روس و مطالعه آثارش.

«یادبود مسکو» نوشته کاترین زوبویچ. داستانی جذاب از آسمان‌خراش‌هایی که در زمان استالین ساخته شدند و نقش آن‌ها در تغییر روند زندگی در مسکو

گفتنی است که برنده نهایی این جایزه در ماه اکتبر و در طی مراسمی ویژه اعلام خواهد شد.

 

جایزه ادبی جایزه ادبی پوشکین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین