کد خبر: 62094 A

گزارشی که در ادامه می‌خوانید، شرحی است از برنامه فعالیت گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری در آخر هفته که امکان بازدید از آنان برای علاقه‌مندان وجود دارد.

ایران آرت: آرام‌تر شدن موج شیوع ویروس کرونا در کشور و تسریع روند واکسیناسیون عمومی منجر شده تا گالری‌ها و موزه‌ها فعالیت هنری خود را از سر بگیرند و نهایتا زمینه آشتی دوباره مردم با هنر را پس از دو سال شیوع ویروس کرونا فراهم کنند. گزارشی که در ادامه می‌خوانید، شرح ایسناست از برنامه فعالیت گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری در آخر هفته که امکان بازدید از آنان برای علاقه‌مندان وجود دارد.

گنج بازیافته

شاید هیجان انگیزترین نمایشگاهی که فردا افتتاح می شود گنج بازیافته باشد، روایت بهزاد حاتم از عکس های سید محمد احصائی در بازگشایی دوباره گالری گلستان در پسا کرونا.

عکس‌های ۵۰ ساله سید محمد احصایی، استاد خوشنویس و نقاش برجسته کشورمان از موزه‌های دنیا، به عنوان سومین دیدار هنرمند کاری از بهزاد حاتم عصر جمعه هفتم آبان در گالری گلستان افتتاح می‌شود.

«گنج بازیافته» عنوان این نمایشگاه است که هم زمان کتاب این مجموعه نیز رونمایی می‌شود. اسلاید‌های رنگی که استاد احصائی در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰، در روزگار دانشجویی خود گرفته است سرانجام به روی دیوار گالری می‌رود که بخش بزرگی از این عکس‌ها، نما‌هایی از موزه‌های جهان را به ثبت رسانده‌اند.

شماری از این عکس‌ها از جمعه هفتم آبان در گالری گلستان به نمایش در می‌آید و همان جا کتابی با تعداد بسیار بیشتری از عکس‌ها رونمایی می‌شود. نمایشگاه و کتاب گنج بازیافته، سومین نمایش و کتاب از رشته دیدار هنرمند از بهزاد حاتم است. در کتاب گنج بازیافته می‌خوانیم:

"عکس‌های موزه‌ها هنرمند جوانی را نشان می‌دهد که با نگاهی هنرشناس و ستایشگر، آمده است که بیشتر ببیند و بستاید و بیاموزد و هم زمان عکاسی کنجکاو و تیزبین و بازیگوش را که ولی دریچه دوربینش را بر هر چیزی نمی‌گشاید. او بسیار گزیده و سنجیده و شکیبا رفتار می‌کند...  یک گروه از عکس‌های احصائی از پیوند میان نگرنده و کار هنریست. برخی از این‌ها چیزی بیش از نگهداری یک دم درست از رو به رویی یک نگرنده با یک کار هنریست، احصائی با نگر درست و با شکیبایی توانسته است از بسیاری از این رو به رویی‌ها و در آمیختن کار هنری و تماشاگر، یک کار هنری دیگر بیافریند." 

در کتاب در کنار بعضی از عکس‌ها یادداشتی درباره آن به خط احصائی آمده است که خواندنی و شیرین است و به ارزش کتاب می‌افزاید.

کتاب "گنج بازیافته" را مانند دو کتاب پیشین دیدار هنرمند، نشر نظر در همکاری با گالری ۱۰ منتشر کرده است. همه کتاب‌های این رشته دو زبانه است و متن انگلیسی آن ترجمه متن فارسی نیست و نویسنده آن را برای خواننده غیر ایرانی نوشته و گاه در آن چیز‌هایی را توضیح داده که خواننده ایرانی خود بر آن آگاه است.

نمایشگاه عکس های سید محمد احصایی در سومین دیدار هنرمند بهزاد حاتم

نمایشگاه عکس‌های سید محمد احصایی، نخستین نمایشگاهی است که گالری گلستان پس از پاندمی کرونا به صورت حضوری برگزار می‌کند و بار دیگر این گالری قدیمی تهران در‌های خود را به روی مشتاقان هنر می‌گشاید.

گالری گلستان تا دوازدهم آبان در خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ عکس‌های گنج بازیافته را به تماشا خواهد داشت.

یادداشت های روزانه سروناز علم بیگی

گالری اعتماد همچنان میزبان نمایشگاه یادداشت های روزانه سروناز علم بیگی است .

بهزاد حاتم ، چهره شناخته شده هنرهای تجسمی، مجموعه دار و مدیر گالری ۱۰ دومین دیدار هنرمند را به سروناز علم بیگی، نقاش و فیلم ساز اختصاص داده است که گالری اعتماد میزبانی اش را به عهده دارد.

این سلسله نمایشگاه های بهزاد حاتم که ذیل عنوان کلی "دیدار هنرمند " شکل گرفته است از مهر ۹۸ آغاز شد اما به جهت پاندمی کرونا با وقفه طولانی روبرو شد و اکنون با نمایشگاه نقاشی های علم بیگی دومین دور خود را پی گرفته است.

نمایشگاه سروناز علم بیگی با کیوریتوری بهزاد حاتم در گالری اعتماد

یادداشت های روزانه عنوان این نمایشگاه و دومین برنامه دیدار هنرمند است؛ سروناز علم بیگی متولد ۱۳۵۷، کارشناسی ارشد نقاشی دارد و در دهه های ۷۰ و ۸۰ در همین زمینه فعال بود ، لیکن در دهه ۹۰ به فیلم سازی روی آورد و  فیلم های اتاق دوم، تومارو لند و " نقطه و شیر " را ساخت، او همچنین کتاب داستانی با نام آن جا میان دو جهان را منتشر کرده است.

بازنمایی اصالت در تکنیک

به گزارش ایسنا، «بازنمایی اصالت در تکنیک» نام نمایشگاه انفرادی جمیله پورنیا است که در گالری ایوان به نشانی الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن بست حمید، شماره ۱ در حال برگزاری است. در بیانیه این نمایشگاه چنین آمده است: «مروری بر آثار جمیله پورنیا، به آنی ما را از گرفتاری در رمزگشاییِ هنر امروزی بیرون می‌کشد و حضور ما را از اکنون به گستره ای خیال انگیز، فارغ از زمان پرتاب می کند. جایی پر از رنگ و بافت که حاصل زیست صادقانه و کاملا شخصیِ فردی است که زیبا می بیند و زیبا تصویر می کند و احوال و حضور شاعرانه اش با جادوی مداد رنگی هایش بر کاغذ نشسته و انعکاسش چشمان ما را می نوازد.

جمیله پورنیا سالهاست فارغ از پایبندی به سودمندی، مبتنی بر حقیقت و ذات زیبایی، نقاشی می کند تا یادمان بیاورد که ادراک ما از زیبایی نباید متاثر از شیوه زندگی نوین و وابسته به محیط محدودمان باشد، بلکه باید دریچه ای باشد برای نیل به کمال حقیقی و رهایی....»

این نمایشگاه که تا بیست و یکم آبان ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۲۲۶۱۲۱۴۲

 

 

آوای رمه

نمایشگاه انفرادی نقاشی «آوای رمه» که به نمایش آثار امیرحسین امیرجلالی اختصاص دارد، در گالری شیرین به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا تاریخ دوازدهم آبان ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۳۴۳۹۶۹

 

 

بیگم

«بیگم» نام نمایشگاه انفرادی نقاشی است که در گالری شیرین به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه‌ی سیزدهم در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا تاریخ دوازدهم آبان ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۳۴۳۹۶۹

پیر- آهن

نمایشگاه انفرادی «پیر- آهن» که به نمایش آثار محمد زحمتکش اختصاص دارد، در گالری او به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی۳، در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا تاریخ چهاردهم آبان ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۸۲۵۳۲۲

 

 

روزهای خاکستری

«روزهای خاکستری» نام نمایشگاه گروهی‌ای است که گردآوری آن به همت سعید لزرجانی انجام شده است. در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است:

این روزها که شبیه هیچ روز از روزهای هیچ روزگاری نیست، تو گویی غبار نشسته بر همه‌ی لحظه های ما، غبار که نه؛ دوده

‎این بار نه صرفن از سر آلودگی هوا - که آنهم هست - جان‌مان دوده گرفته . ذهن‌مان. قلب‌مان، روان‌مان . همه چیز این روزها، جوری‌ست که شبیه هیچ روزی پیش از این نیست. هنرمند امروز هم اگر درد بشناسد (که اگر نشناسد چه کارش به هنر و هنرمندی...) لاجرم آثارش جور دیگری‌ست از آنچه پیش از این می‌آفریده.

‎این روزهای خاکستری ماحصل ظلم انسان است بر انسان.

‎به این روزهای‌مان نگاه کنید.

‎تا پیش از این نقاب‌ها بر چهره هامان بود،

‎اکنون ماسک ها.

‎نه لب می‌بینیم نه لبخند.

‎بیماری دست ساز، همین‌طور از دست‌مان می‌برد عزیزان‌مان را.

‎و ما دست بر روی دست که نه،

‎دندان بر دندان می‌فشاریم.

‎و رنج را . اندوه را، خشم را، فریاد که نه،

‎با رنگ بر بوم می‌گذاریم‌.

‎ببینید؛

‎هیچ چیز این روزهای خاکستری شبیه هیچ روزی از روزگاران پیشین نیست.

این نمایشگاه در نگارخانه مورا به نشانی خیابان نجات اللهی، خیابان اراک در حال برگزاری است و تا تاریخ سیزدهم آبان ماه نیز ادامه دارد. «روزهای خاکستری» همه روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۶۰۳۶۶۴۹

 

 

انتروپسین

«انتروپسین» نام نمایشگاه انفرادی نقاشی است که به نمایش آثار عرفان بی باک اختصاص دارد. این نمایشگاه که در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، کوچه چهارم در حال برگزاری است، همه روزه به جز روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است و تا تاریخ دوازدهم آبان ماه نیز ادامه دارد.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۷۱۱۳۰۵

 

 

نبودن

نمایشگاه انفرادی «نبودن» که به نمایش آثار معصومه مظفری اختصاص دارد، در گالری طراحان آزاد به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس در حال برگزاری است و تا تاریخ یازدهم آبان ماه نیز ادامه دارد. این نمایشگاه همچنین همه روزه به جز روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۰۰۸۶۷۶

 

 

زیر و رو

«زیر و رو» نام نمایشگاه انفرادی پریسا داودی است که در گالری پروژه‌های ۰۰۹۸۲۱ به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند، کوچه هجدهم در حال برگزاری است و تا تاریخ دوازدهم آبان ماه نیز ادامه دارد. این نمایشگاه همچنین همه روزه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۸۳۱۳۸۳

 

 

پرتره در نگاه معاصر

نمایشگاه گروهی «پرتره در نگاه معاصر» که به نمایش آثار هنرمندانی مثل محمدعلی بنی اسدی، قاسم حاجی زاده، سیما شاهمرادی و سایر هنرمندان اختصاص دارد، در گالری ژاله به نشانی خیابان سمیه، بعد از خیابان مفتح، بن بست پروانه در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا تاریخ دهم آبان ماه ادامه دارد، همه روزه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۴۹۱۱۰۸

 

 

مسخ تاریخ۲

«مسخ تاریخ۲» نام نمایشگاه انفرادی کیومرث کیاست است که در گالری دنا به نشانی خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن در حال برگزاری است و تا تاریخ چهاردهم آبان ماه نیز ادامه دارد. این نمایشگاه همچنین همه روزه به جز روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۵ الی ۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۹۳۱۷۴۴

 

 

 

مناظر دوردست

«مناظر دوردست» نام نمایشگاه انفرادی نقاشی سعید غلامی است که در گالری شریف به نشانی میدان قدس، خیابان شریعتی، کوچه ماهروزاده در حال برگزاری است و تا تاریخ چهاردهم آبان ماه نیز ادامه دارد. این نمایشگاه همچنین همه روزه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

شماره تلفن هماهنگی: ۲۲۷۲۴۹۳۰

 

 

چوب خط

«چوب خط» نام نمایشگاه انفرادی‌ای است که در نگارخانه نگر به نشانی زیر پل کریم خان زند، بعد از تقاطع ایرانشهر، پلاک ۱۵۴ در حال برگزاری است. این نمایشگاه که تا یازدهم آبان ماه ادامه داد، همه روزه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۱ امکان بازدید از آن برای علاقه‌مندان وجود دارد.

شماره تلفن هماهنگی: ۸۸۳۱۵۰۶۱

 

 

 

پیوستار نامحدود

یوشا بشیر هنرمند نقاشی است که آثار او بر روی دیوارهای گالری مدار موازی به نشانی خیابان حافظ، نرسیده به چهار راه کالج، نبش کوچه بامشاد به نمایش گذاشته شده‌اند.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: مدار موازی تازه‌ترین مجموعه‌ی آثار یوشا بشیر با عنوان «پیوستار نا محدود» را نمایش می‌دهد. یوشا بشیر در ششمین نمایش انفرادی‌اش در مدار موازی سه مجموعه از نقاشی‌هایش با تکنیک اکرلیک که در طول چند سال گذشته روی آن‌ها کار کرده را به نمایش گذاشته است.

یوشا بشیر در «پیوستار نامحدود» به دنبال ساخت مناظری انتزاعی با استفاده از فناوری دیجیتال می‌رود تا از طریق آن‌ها امکانات فضا و القای عمق را بررسی کند. این نمایش از سه مجموعه‌ی کوچک‌تر تشکیل شده: «شکست فضای محصور» ،«شکست یک شکست» و «فضای دوم/فضای سوم». هرکدام از این مجموعه‌ها یک حضور مستقل و درعین‌حال وابسته با مجموعه‌های دیگر می‌سازند.

این نمایشگاه انفرادی که تا تاریخ بیست و یکم آبان ماه دایر است، همه روزه به جز روزهای یکشنبه از ساعت ۱۳ الی ۲۰ امکان بازدید از آن برای عموم مردم وجود دارد.

 

 

 

 

نمایشگاه گروهی پاییزه

نمایشگاه گروهی پاییزه یکی دیگر از نمایشگاه‌هایی است که امکان بازدید از آن برای علاقه‌مندان در آخر این هفته وجود دارد. این نمایشگاه که در گالری ماه به نشانی خیابان آفریقا، بلوار گلستان در حال برگزاری است، تا تاریخ بیست و ششم آذر ماه ادامه دارد و همه روزه به جز روزهای یکشنبه از ساعت ۱۴ الی ۱۸ امکان بازدید از آن وجود دارد.

شماره تلفن هماهنگی: ۲۲۰۴۵۸۷۹

 

 

 

آلودگی هوا خشم زیبایی قلب واکسیناسیون
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین