کد خبر: 62229 A

اهدای منابع مازاد افراد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تکمیل منابع این سازمان برای بهره مندی دانشجویان، پژوهشگران و دیگر اهالی علم و دانش موثر است.

ایران آرت: معاون اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: از فروردین ماه ۱۳۹۷ تا ۶ ماهه نخست سال جاری یک میلیون و ۸۱۴ هزار و ۴۵۲ نسخه منبع کتابی و غیرکتابی توسط افراد حقیقی و ناشرین خصوصی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.

به گزارش ایرنا فرناز محمدی گفت: یک میلیون و ۲۰۸ هزار و ۶ مورد منابع کتابی و تعداد ۲۶۴ هزار و ۸۰۴ مورد منابع غیرکتابی و ۳۴۱ هزار و ۶۴۲ مورد نشریه از فروردین ماه ۱۳۹۷ تا ۶ ماهه نخست سالجاری به این سازمان اهدا شد.

وی یادآور شد: اهدای منابع مازاد افراد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران علاوه بر اینکه در تکمیل منابع این سازمان جهت بهره مندی دانشجویان، پژوهشگران و دیگر اهالی علم و دانش موثر است، شرایطی را فراهم می کند تا منابع تکراری و مازاد این سازمان به جامعه هدف از جمله کتابخانه ها و مدارس مناطق کم برخوردار، روستایی، مرزی و جنوبی کشور ارسال شود که به واسطه این اهدا همه اقشار جامعه در اقصی نقاط کشور به منابع مطالعاتی دسترسی خواهند داشت.

محمدی ادامه داد: فعالیت بانک کتابشناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در راستای تامین کسری منابعی است که در سال‌های گذشته به هر دلیلی به دست کتابخانه ملی نرسیده است و این سازمان برای تکمیل این گنجینه ملی نیاز به همراهی همه ایرانیان علاقه مند به حوزه کتاب و کتابخوانی به خصوص نویسندگان و ناشران دارد.

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: اگر نویسنده ای، کتاب و یا دانشجویی، پایان نامه ای دارد که به دست کتابخانه ملی نرسیده می‌تواند با در اختیار قرار دادن حداقل یک نسخه از این منابع به بخش مبادله و اهدای کتابخانه ملی، اطلاعات مربوط به کتاب و پدیدآورنده آن را در کتابخانه ملی ایران ثبت و وارد بانک کتابشناسی ملی کند.

محمدی گفت: هر یک از صاحبان اثر که در حوزه های مختلف، تولید محتوا کرده اند با اهدای یک تا دو نسخه از اثر خود به این سازمان، علاوه بر اینکه موفق می شوند اطلاعات مربوط به خود و اثر خود را در بانک کتابشناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای همیشه به ثبت برسانند، کمک می کنند مجموعه منابع این سازمان نیز غنی تر شود.

وی یادآور شد: و به این ترتیب  یک نسخه از اثر این نخبگان برای همیشه در کتابخانه ملی ایران نگهداری، حفاظت و اطلاعات صاحبان اثر اعم از نویسندگان و نخبگان در بانک کتابشناسی سازمان مستند می شود.

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: اهدای این نسخ کمک می‌کند تا در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی؛ دسترسی جامعه علمی و کتاب دوست در داخل و خارج از کشور به آنچه توسط نویسندگان ایرانی خلق شده، تسهیل و تسریع شود.

 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کتابشناسی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین