کد خبر: 62273 A

خواکین رودریگز در نخستین همایش دوسالانه بین‌المللی ایران‌شناسان جهان در دانشگاه گیلان به عنوان ایران‌شناس برگزیده جهان شناخته شد.

ایران آرت: خواکین رودریگز (کارشناس ارشد رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسپانیا) به عنوان ایران‌شناس برگزیده جهان معرفی و از طرف معاون بین‌الملل وزارت علوم و تحقیقات لوح تقدیر به او اهدا شد.

به گزارش ایسنا خواکین رودریگز در نخستین همایش دوسالانه بین‌المللی ایران‌شناسان جهان در دانشگاه گیلان به عنوان ایران‌شناس برگزیده جهان شناخته شد.

خواکین رودریگز وارگاس، ایران‌شناس برجسته اسپانیایی و بنیان‌گذار دوره‌های آموزش زبان فارسی در این کشور است.

او متولد سال ۱۹۶۵ در شهر سویل در منطقه آندالوسیا است و زبان فارسی را به صورت خودآموز و از بیست‌سالگی فراگرفته. رودریگز دوره کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید به پایان رسانده است. رساله دکترای او که نخستین رساله دکترای نوشته‌شده درباره ادبیات فارسی در اسپانیا به شمار می‌رود، درباره کتاب جوامع‌الحکایات محمد عوفی است.

از آثار او درباره ایران پیش از اسلام می‌توان به ترجمه دو کتاب «ارداویرافنامه» و «مینوی خرد» اشاره کرد. «اسرار التوحید» اثر ابوسعید ابوالخیر، «گلستان» سعدی، «جوامع الحکایات» عوفی و «قابوسنامه» کیکاوس بن وشمگیر (زیر چاپ) از ترجمه‌های او در ادبیات کلاسیک فارسی به شمار می‌رود.

 

اسپانیا بنیاد سعدی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین