کد خبر: 62361 A

تپه چاله خندق شاهجوق مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۲ با شماره ۸۶۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «وضعیت بنای شیشه‌ای در کنار تپه تاریخی چال خندق (دژ چرمنه) زیبنده یک تپه تاریخی نیست و نیاز به سامان‌دهی دارد.»

 به‌ گزارش ایلنا، سید عزت‌الله ضرغامی (وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی( در بازید از تپه چال خندق خواستار سامان‌دهی حریم این تپه تاریخی با مشارکت شهرداری شد. ‎

او بیان کرد: «تلاش می‌کنیم با اعتبارات محدودی که در سفر‌های استانی وجود دارد به این موضوع کمک کنیم و باید برای برنامه‌های توسعه‌ای که در دست اجرا است، اعتبار فراهم شود.»

تپه چاله خندق شاهجوق مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۲ با شماره ۸۶۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. استان سمنان بیش از هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی شناسایی شده دارد که ۸۳۷ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت است.

آیین گل غلتان نوزاد در دامغان، نذر سمنوپزان در سمنان، آیین‌های مرتبط با ازدواج و نخل‌گردانی در مهدیشهر و شهمیرزاد از جمله میراث معنوی، جنگل‌های هیرکانی در اقیانوسی از ابر، درختان چنار چندصدساله، غار پنیر، آبشارهای بلند و چشمه‌های آبگرم از جمله میراث طبیعی و بناها و محوطه‌های تاریخی چند صد ساله، از جمله ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان است.

 

تپه تاریخی چال خندق دژ چرمنه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین