کد خبر: 62430 A

بر اساس اسناد ارمنی، پذیرفتن مسیحیت، مربوط به بیماری سخت تیرداد و شفا یافتن وی توسط گریگور روشنگر (اولین رهبر دینی ارامنه و از نسل سورنا سردار ایرانی) است.

ایران آرات: مرتضی رضوانفر  (زبانشناس) گفت: ارمنستان در کتیبه‌ی سه‌زبانه‌ی داریوش هخامنشی در بیستون با نام ارمینه (به زبان پارسی و عیلامی) و اورارتو (به زبان اکدی) بعنوان یک ساتراپی یا استان ایران معرفی شده است

به گزارش ایلنا، این زبان‌شناس، ارمنستان را نخستین کشور جهان دانست که مسیحیت را بعنوان دین رسمی و توسط تیرداد سوم اشکانی در سال ۳۰۱م پذیرفته و ۱۳سال بعد روم باستان مسیحیت را به رسمیت شناخت.

او افزود: بر اساس اسناد ارمنی، پذیرفتن مسیحیت، مربوط به بیماری سخت تیرداد و شفا یافتن وی توسط گریگور روشنگر (اولین رهبر دینی ارامنه و از نسل سورنا سردار ایرانی) است لذا شمایل این دو ایرانی بر ورودی کلیسای اچمیادزین که مهمترین کلیسای ارامنه‌ی جهان است نقش بسته است.

به گفته رضوانفر، شهر مذهبی اچمیادزین، تا سال ۱۹۴۵م به نام ولاش‌آباد نامیده می‌شد و به دست ولاش‌شاه (۱۱۷-۱۴۰م) از دودمان پارتیان ایران بنا شد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، کلیسای جامع اچمیادزین که در اسناد ایرانی به نام سه کلیسا نامیده شده، محل استقرار جاثلیق (پیشوای جامع) ارامنه است.

 

مسیحیت ازمنستان شمایل
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین