کد خبر: 62692 A

در اوج پاییز برگریزان که خش‌خش برگ‌های خشک زیر پای عابران، موسیقی دلنوازی را در هوای مطبوع شهر جاری می‌کند، در جای‌جای شهر ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب، علاقه‌مندان به مطالعه و کتابخوانی را به یک جشن بزرگ فرهنگی دعوت می‌کند.

ایران آرت: علی الله سلیمی در همشهری نوشت: 
در اوج پاییز برگریزان که خش‌خش برگ‌های خشک زیر پای عابران، موسیقی دلنوازی را در هوای مطبوع شهر جاری می‌کند، در جای‌جای شهر ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب، علاقه‌مندان به مطالعه و کتابخوانی را به یک جشن بزرگ فرهنگی دعوت می‌کند. این روزها فرقی نمی‌کند در کدام شهر یا روستای کشور باشید، کافی است اراده کنید به نزدیک‌ترین کتابخانه یا مرکز فرهنگی در همسایگی خود مراجعه کنید و از خدمات ویژه این مراکز در هفته کتاب و برنامه‌های ویژه‌ای که این مراکز تدارک دیده‌اند، بهره‌مند شوید. برای ساکنان پایتخت هم ویژه‌برنامه‌های متعددی در ایام هفته کتاب تدارک دیده شده که بخش قابل‌توجهی از آن، این روزها در باغ کتاب در حال برگزاری است و دست‌اندرکاران این برنامه‌های ویژه با دست پر میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هستند.

برنامه‌های خانواده‌محور

فضای عمومی باغ‌کتاب در این روزهای پاییزی هزار رنگ شده و بیش از هر زمان دیگری چشم‌نواز است و از گزینه‌های اصلی بسیاری از خانواده‌ها برای بهره‌مندی از نشانه‌های طبیعت پاییزی در دل پایتخت به شمار می‌رود. شاید برای همین است که نمایشگاه‌های ویژه هفته کتاب در این مکان اغلب خانواده‌محور است و دست‌اندرکاران این برنامه‌ها گروه‌های سنی پرمخاطب ازجمله کودکان و نوجوانان را بیشتر مورد توجه قرار داده‌اند.

فعالیت غرفه‌های ویژه کودکان و نوجوانان با صدها عنوان کتاب‌های تازه و متنوع از بخش‌های اصلی این مکان فرهنگی در هفته کتاب است که مورد توجه خانواده‌ها به‌ویژه کودکان و نوجوانان قرار گرفته و در هر ساعت از روز می‌توان حضور پررنگ این مخاطبان پر و پاقرص را دید.

جشن‌های رونمایی و امضای کتاب


جشن‌های رونمایی و امضای کتاب از بخش‌های اصلی ویژه‌برنامه‌های باغ کتاب در هفته کتاب است که با مشارکت و همکاری ناشران و همچنین حضور شاعران، نویسندگان، تصویرگران کتاب در بخش‌های مختلف باغ‌کتاب برگزار می‌شود. قدرت‌الله نیکبخت، مسئول سازماندهی و چیدمان کتاب‌های کودک و نوجوان در باغ‌کتاب با اشاره به این موضوع به همشهری می‌گوید: «برنامه‌های رونمایی و جشن کتاب معمولا با درخواست ناشران و پدیدآورندگان کتاب برگزار می‌شود و ما هم در بخش «بوکتاب» سعی می‌کنیم موقعیت لازم برای این کار را در حد بضاعتی که داریم، فراهم کنیم. البته یکی از شرایط اصلی در این روزها، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری برنامه‌های جشن امضا و رونمایی کتاب است که برای حفظ سلامتی مراجعه‌کنندگان به باغ‌کتاب به افراد و برگزار‌کنندگان این برنامه‌ها یادآوری می‌شود.»

یک هفته با ناشر
بخشی از فضای عمومی باغ‌کتاب در طول سال و هر هفته میزبان یکی از ناشران کودک و نوجوان است و آنها می‌توانند با عرضه کتاب‌های خود، ارتباط دوسویه‌ای با مخاطبانشان برقرار کنند. نیکبخت با یادآوری این موضوع می‌افزاید: «در این هفته بخش«بوکتاب» باغ‌کتاب درراستای حمایت از ناشران و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی به برگزاری برنامه‌ای در قالب «یک هفته با ناشر» پرداخته تا فضایی را در اختیار ناشران فعال کودک و نوجوان قرار دهد که به معرفی بیشتر و بهتر کارهای منتشر شده خود بپردازند؛ بنابراین ناشرانی که با بخش بوکتاب همکاری دارند و حداقل 200عنوان کتاب منتشر کرده‌اند می‌توانند به‌مدت یک هفته کتاب‌های خود را با 10‌درصد تخفیف به مخاطبان ارائه کنند. ناشرانی هم که کمتر از 200عنوان کتاب دارند می‌توانند با یک یا 2ناشر دیگر و به‌صورت مشارکتی به ارائه کارهایشان بپردازند.»

تا یلدا بخوانیم
یکی از برنامه‌های ویژه باغ‌کتاب در این ایام که امسال سومین دوره آن همزمان با آغاز هفته کتاب شروع شده، جشنواره «تا یلدا بخوانیم» است که مورد توجه خانواده‌ها قرار گرفته و جزو برنامه‌های پرمخاطب در این ایام به‌حساب می‌آید. نیکبخت درباره این جشنواره ویژه با موضوع کتاب می‌گوید: «امسال هم مانند 2سال گذشته و همزمان با هفته کتاب، بخش بوکتاب باغ‌کتاب به برگزاری جشنواره «تا یلدا بخوانیم» می‌پردازد و بر آن است این جشنواره را به یک حرکت مستمر فرهنگی تبدیل کند.» به‌گفته وی، جشنواره «تا یلدا بخوانیم» می‌کوشد تا افراد بیشتری را به خواندن کتاب تشویق و فرهنگ کتابخوانی را در کودکان و نوجوانان نهادینه کند؛ از این‌رو علاقه‌مندان به کتاب تا 30آذر فرصت دارند کتاب‌های موردعلاقه خود را از این مجموعه تهیه و در برنامه‌های مرتبط با آن شرکت کنند. از برگزیدگان این جشنواره همزمان با شب چله با اهدای جوایزی قدردانی خواهد شد.

جشنواره کتاب‌های ارزان‌قیمت
این روزها یکی از موضوعات مطرح در حوزه کتاب به قیمت بالای این محصول فرهنگی برمی‌گردد که همانند سایر اقلام مصرفی خانوارها افزایش یافته و عملا برای بسیاری از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی که دوست دارند تازه‌های این بازار را همواره در سبد خرید خود داشته باشند، محدودیت ایجاد می‌کند. برای تسهیل در این زمینه، باغ‌کتاب به برگزاری جشنواره کتاب‌های ارزان‌قیمت در هفته کتاب اقدام کرده تا امکانی را فراهم آورد که دوستداران کتاب با سهولت بیشتری به تهیه کتاب‌های موردعلاقه خود بپردازند. قدرت‌الله نیکبخت که مسئولیت تعیین گروه سنی و موضوعی کتاب‌های کودکان و نوجوانان در باغ‌کتاب را هم بر‌عهده دارد، در این‌باره می‌گوید: «با همکاری و مشارکت ناشران فعال در بخش کودک و نوجوان، بیش از 3هزار عنوان کتاب با قیمت زیر 5هزار تومان و همچنین بین 5 تا 10هزار تومان انتخاب و در غرفه‌های ویژه به مناسبت هفته کتاب عرضه شده است.»

ویژه‌‌برنامه «متولد ماه» 

وقتی پای هفته کتاب به میان می‌آید معمولا پدیدآورندگان کتــاب در بخــش‌های مختلف هم پای ثابت اغلب ویژه‌برنامه‌های این ایام هستند و باغ‌کتاب هم برای این منظور برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است. در این بخش، برنامه «متولد ماه» در راستای معرفی بیشتر و بهتر پدیدآورندگان کودک و نوجوان از نویسنده، شاعر، تصویرگر و مترجم برگزار می‌شود. زهره نیلی، مسئول روابط عمومی بخش کودک و نوجوان باغ‌کتاب، با یادآوری این موضوع به همشهری می‌گوید: «البته این برنامه در طول سال هم برگزار می‌شود و هر‌ ماه یکی از پدیدآورندگان که متولد همان‌ ماه است به بخش «بوکتاب» باغ‌کتاب می‌آید یا به‌صورت پخش مستقیم با مخاطبان درباره خود و آثارش صحبت می‌کند. در قالب این برنامه که از اردیبهشت‌ماه امسال شروع شده، تاکنون از نویسندگانی چون بیتا ابراهیمی، تهمینه حدادی، لیدا معتمد، حدیث لزرغلامی، هادی خورشاهیان و اعظم مهدوی دعوت شده است. همچنین در راستای بومی کردن برنامه «متولد ماه» و توجه و اهمیت به فعالانی که پایتخت‌نشین نیستند، مقرر شده تا این برنامه در مشهد هم اجرا شود؛ مهمان مهر‌ماه بوکتاب مشهد، محمدباقر کلاهی‌اهری بوده و مهمان آبان‌ماه هم رضا یاوری در بخش بزرگسال است

 

باغ کتاب هفته کتاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین