کد خبر: 63538 A

پنج کتاب برتر ۱۲۵ سال اخیر دنیا را کتابخوانانی از ۶۷ کشور جهان برگزیدند.

ایران آرت : خوانندگان روزنامه نیویورک تایمز، رمان «کشتن مرغ مینا (مرغ مقلد)» را به عنوان بهترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته انتخاب کردند.

این روزنامه اکتبر 2021 (مهر- آبان ۱۴۰۰) به مناسبت صدوبیست وپنج سالگی پیوست هفتگی بوک ریویو (Book Review) از خوانندگانش خواست نامزدهای بهترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته را انتخاب کنند. کتابخوانانی از ۶۷ کشور جهان از این دعوت استقبال و انتخاب های خود را ارائه دادند.

در ماه نوامبر (آبان- آذر) فهرستی از ۲۵ نامزد نهایی اعلام شد و پس از آن که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در رای گیری شرکت کردند، کتاب کشتن مرغ مینا نوشته هارپر لی، نویسنده معروف آمریکایی، به عنوان برترین کتاب ۱۲۵ سال گذشته انتخاب شد.

نل هارپر لی (Nelle Harper Lee) (زاده ۲۸ آوریل ۱۹۲۶ – درگذشته ۱۹ فوریه ۲۰۱۶) رمان‌نویس اهل ایالات متحده آمریکا بود که در سال ۱۹۶۰ به خاطر نگارش کتاب کشتن مرغ مقلد برنده جایزه پولیتزر برای رمان شد.

کشتن مرغ مینا درباره مردی رنگین پوست به نام تام رابینسون است که به ناروا به جرم تعدی به یک زن سفیدپوست متهم می شود و مردی سفیدپوست به نام اتیکاس فینچ وکالت وی را برعهده می گیرد. این رمان بلافاصله پس از انتشار در سال ۱۹۶۰ میلادی به یکی از پرفروش ترین کتاب ها تبدیل شد و نظر مساعد منتقدان را به خود جلب کرد. این کتاب تأثیرگذار به اصل و ریشه های رفتارهای انسان از جمله معصومیت و تجربه، مهربانی و بی رحمی، عشق و نفرت و شوخ طبعی و ترحم می پردازد. شاهکار لی در سال ۱۹۶۴ میلادی جایزه پولیتزر را تصاحب کرد.

رمان کشتن مرغ مینا تاکنون به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رسیده است.

در فهرست نیویورک تایمز از بهترین کتاب های ۱۲۵ سال گذشته، کتاب های ارباب حلقه ها: یاران حلقه نوشته جی. آر.آر. تالکین، ۱۹۸۴ اثر جورج اورول، صد سال تنهایی به قلم گابریل گارسیا مارکز و محبوب یا دلبند نوشته تونی موریسون، پس از کشتن مرغ مینا، به ترتیب دوم تا پنجم شدند.

هارپر لی گابریل گارسیا مارکز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین