کد خبر: 46454 A

گرچه این لباس دیگر به عنوان یک لباس مردانه استفاده نمی‌شود ولی در نقاط مختلف دنیا زنان نمونه‌های مشابه آن را به‌عنوان لباس‌های شیک رسمی استفاده می‌کنند.

ایران آرت: لباس مردانه سنتی "خفتان" نوعی لباس سنتی است که مدل آن را می‌توان به لباس‌های تونیک و یا رب دو شامبرهای امروزی توصیف کرد و از جمله لباس‌هایی است که در فرهنگ بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص آسیایی به شکل های مختلف وجود داشته و قدمت هزاران ساله دارد. در زیر با یکی از محبوب ترین مدل لباس ملکه اردن که در اصل نوعی لباس مردانه قدیمی است بیشتر آشنا خواهید شد.

مدل لباس ملکه اردن

به گزارش پرشین وی، این نوع لباس که در بسیاری از گروه های قومی در آسیای میانه استفاده می شد اصالتا به بین النهرین (عراق امروزی) بازمی گردد و به گزارش پرشین وی معمولا جنس آن از پشم، کرک کشمیری، ابریشم و پنبه است.

نوع استایل، کاربرد و نام آن از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است ولی معمولا مثل کت های امروزی روی لباس های دیگر می پوشیدند و دارای آستین های بلند بود و قد تا مچ پاها می‌رسید. در برخی فرهنگ ها این نوع لباس سمبل سلطنت و ثروت نیز محسوب می‌شد.

2

از جمله این لباس در بین سلاطین امپراطوری عثمانی رایج بود و با طرح ها، روبان ها، دکمه ها و رنگ های مختلف تزیین و استفاده می شد. مثلا از قرن ۱۴ام تا ۱۷ام طرح های درشت و در اواخر قرن ۱۶ام تا اوایل قرن ۱۷ام با طرح های کوچکتر محبوب بود.

بیشتر پارچه های آن در ترکیه و در  شهرهای استانبول و بورسا تهیه می شد ولی برخی دیگر از انواع آن از سرزمین های دورتر مثل ونیز، جنوآ، پرشیا (ایران)، هند و حتی چین وارد می شد.

6

خفتان های معروفی که از ایران وارد می شد مدل های مختلفی داشت که با نام های سراسر، زربافت و تافته شناخته می شد و رنگ های محبوب آن نیز آبی تیره، قرمز، بنفش و زرد بود. خفتان ایرانی که نوعی لباس افتخاری نیز محسوب می شد، در ایران با نام "خلعت" شناخته می شد. در حال حاضر کلکسیون وسیعی از خفتان های عثمانی در موزه کاخ توپ قاپی در استانبول نگهداری می‌شود.

در مراکش نیز این نوع لباس هم در موقعیت های رسمی و غیررسمی در بین مردان رواج پیدا کرده بود. امروزه در مراکش بیشتر زنان از این نوع لباس استفاده می کنند و آن را لباس یک تکه می‌نامند.

3

قفطان محبوب‌ترین مدل لباس ملکه زیبای اردن

گرچه این لباس دیگر به عنوان یک لباس مردانه استفاده نمی‌شود ولی در نقاط مختلف دنیا زنان نمونه‌های مشابه آن را به‌عنوان لباس‌های شیک رسمی استفاده می‌کنند.

نمونه برجسته آن ملکه رانیا، ملکه اردن است که اغلب در شمار متعددی از مناسبت های رسمی با خفتان و یا با لفظ عربی قفطان دیده می شود و از آنها به عنوان لباس رسمی و مجلسی استفاده می‌کند.

5
 

پوشش لباس مدل لباس فشن ملکه اردن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین