کد خبر: 50369 A

این روزها که ویروس کرونا روی دیگری از خود را نشان داده و تنها را مقابله با آن رعایت فاصله اجتماعی است، کارهای خلاقانه‌ای در سراسر دنیا انجام می‌شود تا رعایت این فاصله در عرصه مد حفظ شود.

ایران آرت: چون تاکنون راهکاری به غیر از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای همه‌گیری ویروس کرونا مطرح نشده است، کارهای خلاقانه‌ای در سراسر دنیا انجام می‌شود تا رعایت این فاصله در عرصه مد و لباس حفظ شود.

در یکی از این اقدامات، دانش‌آموزان مدارس چینی با استفاده از بادکنک، نوار مقوا و سایر مواد عجیب و غریب که در دسترس همه است، کلاه‌های خانگی را تهیه کرده‌اند که آنها را ترغیب می‌کند که از یکدیگر فاصله داشته باشند.

این کلاه‌ها که در فضای مجازی تحسین جهانیان را به خود جلب کرده‌اند و به عنوان یک طرح خلاقانه مطرح شده؛ اما یک سبک قدیمی است که سابقه تاریخی آن به هزار سال پیش در کشور چین باز می‌گردد.

 آیلین چنگین چو، استاد دانشگاه دوک، درباره این کلاه‌ها گفته است: "کلاه‌های بچه‌ها شباهت چشمگیری به لباس‌های رسمی سلسله سونگ در چین دارد که با دو بال سیاه از هر طرف مشخص می‌شدند."

وی در توییتر خود نوشت: "این ستون‌های افقی در کلاه‌های رسمی سلسله سونگ به معنای ایجاد فاصله برای جلوگیری از توطئه مقامات در حین حضور در مکان‌های رسمی بود."

Shenzong-666x1024

اما این فقط یک نمونه از چیزی است که نشان می‌دهد عرصه مد و لباس توانسته در زمینه ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی نقش داشته باشد؛ زیرا در طول قرون متمادی، سبک‌های مختلفی برای پوشش ایجاد شده تا از آنها برای رسیدن به اهداف اجتماعی، سیاسی و البته بهداشتی استفاده شود.

در حین شیوع طاعون بوبونیک، پزشکان از ماسک‌های منقاردار و پوشش سرتاسری برای جلوگیری از بیماری استفاده کردند. این لباس چنان معروف شد که تا امروز هم یک لباس در کارناوال‌های ونیزی است.

اگر چند قرن جلوتر بیایم در عصر ویکتوریا، نوعی اخلاق‌مداری مُد شد که با پارچه‌‌های آهاردار زمخت، دامن‌هایی حجیم طراحی می‌کردند. این دامن‌ها برای ایجاد فاصله مودبانه بین زن و مرد در محیط‌های اجتماعی طراحی ‌شد و موضوع مد در اواسط قرن نوزدهم را تعریف کرد. گرچه این دامن‌ها زمینه اخلاقی داشتند اما ناخواسته مراقبت‌های بهداشتی را برای بیماری‌های همچون وبا و آبله ایجاد کردند. به همین ترتیب،  کلاه‌های پر پیچ و خم در جوامع قرن 18 و 19 که با زمینه اخلاقی شرایطی را برای رعایت فاصله اجتماعی بازی کردند.

Thomas_Gainsborough_Lady_Georgiana_Cavendish-653x1024

از همین روز می‌توان با مراجعه به گذشته زمینه‌ای برای تولید لباس‌هایی که بتوانند در رعایت فاصله اجتماعی به ویژه برای کودکان که بیشتر در محیط‌های اجتماعی همچون مهد کودک و مدارس حضور دارند، طراحی کرد. در ادامه چند مورد از گزینه‌های مُد را از دل تاریخ هنر انتخاب کردیم.

main-image-1024x775

دامن‌هایی حجیم، نقاش ناشناس، سال خلق اثر 1859، موزه هنر متروپولیتن

DP808237-1024x736

آستین‌هایی با برش حجیم، اثر ویلیام هیت سال 1829، موزه هنر متروپولیتن

Albrecht-Durer-Three-Mighty-Ladies-from-Livonia-1521

سه زن از لیوونی اثر آلبرشت دورر، سال 1521

Young_Woman_with_a_Pink_MET_DT200206-448x1024

زن جوان اثر هانس مملینگ سال 90-1485، موزه هنر متروپولیتن

portrait-of-a-young-woman-in-a-pinned-hat-1435.jpgLarge

پرتره یک زن جوان در یک کلاه قلاب‌دار اثر روخیر فان در ویدن، سال 1435، گمالده‌گالری برلین

Jan_Verspronck_-_Portret_van_Adriana_Croes_1644-820x1024

پرتره آدریانا کروز اثر یان ورسپرونک، سال 1644، موزه ملی آمستردام

1_gsaVfxcO7wmTXFcSbrkcuA

اینفانتا مارگاریتا ترزا اثر دیگو ولاسکوئز، سال 1660، موزه پرادو

Hyacinthe-Rigaud-Portrait-of-Philippe-de-Courcillon-1702

پرتره فیلیپ دو کورسیلون، اثر هیاسینته ریگود، سال 1702

EWsXs2MWsAEx3o7

کوئنتین دلا تور مخفی اثر ولکر هرمس، سال 2019

موزه متروپولیتن هانس مملینگ موزه پرادو آلبرشت دورر یان ورسپرونک دیگو ولاسکوئز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین