کد خبر: 51609 A

علیرغم اینکه استایل رترو در دهه‌ ۶۰ میلادی به وجود آمد و در دهه ۷۰ اوج گرفت، بسیاری از اینفلوئنسرها و طراحان امروزی با ترکیب آیتم‌های جدید در کنار قطعات کلاسیک، ترکیب مناسبی از استایل رترو را به نمایش گذاشته‌اند.

ایران آرت: به طور خلاصه استایل رترو مجموعه‌ای است از ترندها در عرصه‌های مختلف هنری مانند موسیقی، سینما، مد، معماری و… در دهه‌های مختلف تاریخی. سبک رترو به نام "چرخه نوستالژی" نیز شناخته می‌شود.

اکثر آیتم‌هایی که در دسته رترو قرار می‌گیرند، سبک و استایلی ساده دارند. واژه "رترو" از ریشه لاتین، به معنای گذشته است.

شلوارهای جین مام و رنگ‌های پاستلی و نئونی از ترندهای دهه‌های گذشته با ریشه رترو هستند که هردوی آن‌ها از دهه ۸۰ میلادی الهام گرفته‌اند.

آغاز استایل رترو 

مهشاد فریدونی در تهران مدا نوشت: جایی که سبک رترو برای اولین بار مشاهده شد در صنعت مبلمان و وسایل خانگی بود. در دهه ۶۰ بیشتر مبلمان‌ها به رنگ‌های بژ، قرمز و نارنجی دیده می‌شدند. با گذر زمان بر محبوبیت این سه رنگ گرم افزوده شد. همین موضوع باعث شد تا این رنگها در لباس‌ها هم مشاهده شود.

bd216d24-771f-4bae-a90b-d897ea314daa

با فرا رسیدن دهه ۷۰، سبک رترو بیشتر در دیزاین های خانگی دیده می‌شد. سه رنگ اصلی در این دهه آبی، زرد و نارنجی بود. بخش عمده ی صنعت مد دهه ۷۰ الهام گرفته از دیسکو و هیپی ها بود. دامن‌های کوتاه، کفش‌های پاشنه بلند، لباس‌های دکمه دار و هر قطعه‌ای که دارای اکلیل فراوان و به یادآورنده دیسکو باشد، از آیتم‌های محبوب در این سبک بود.

رترو در اوج

و اما در دهه کنونی بسیاری از اینفلوئنسرها و طراحان با ترکیب آیتم‌های امروزی در کنار قطعات کلاسیک، ترکیب مناسبی از استایل رترو را به نمایش گذاشته‌اند.

با وجود گذشت دهه‌های مختلف و تغییرات بسیار رترو هم چنان ماهیت اصلی خود را حفظ می‌کند. رترو نمایانگر ترندها و طراحی‌های گذشته اما ساده و مدرن است.

unnamed-2

یکی از مثال‌های محبوب رترو، تیشرت های ورزشی است که با لوگوهای قدیمی باشگاه های فوتبال چاپ می‌شوند. این لباس‌ها عموما با طراحی جدید اما رنگ و لوگوی لباس های قدیمی، یادآور گذشته باشگاه هاست و در بین هواداران فوتبال بسیار محبوبیت دارد.

یک مثال معروف جام جهانی ۱۹۷۰ است که در مکزیک برگزار شد. فونت اسم‌ها بر روی لباس ها و طراحی‌های آن‌ها برگرفته از استایل رترو بود.

برندهایی همچون آدیداس، نایکی و پوما به علت فعالیت طولانی مدت، هر یک استایل رترو مخصوص به خود و برگرفته از گذشته برند خود را دارند. همین موضوع باعث جذابیت بیشتر در لباس های این جام جهانی شده بود.

محبوبیت لباس‌های ورزشی رترو به قدری زیاد است که برخی از باشگاه‌های فوتبال، بسکتبال و بیسبال برای افزایش درآمد، هرساله دست به چاپ مجدد این لباسها می‌زنند.

3ac8dc87a8e097258a9f1ed15386719c

تفاوت وینتیج و رترو

اغلب سبک رترو با سبک وینتیج اشتباه گرفته می‌شود. رترو شامل لباس‌ها، کفش‌ها و اکسسوری‌های جدیدی می‌شود که با الهام از دهه های گذشته (حداقل ۱۳ سال گذشته) طراحی شده‌اند.

اما وینتیج شامل لباس هایی می‌شود که متعلق به زمان گذشته هستند. یعنی لباس‌هایی که در زمان قدیم توسط افراد دیگری استفاده می شدند و مدت زمان زیادی از عمر انتشار آن ها می‌گذرد و اکنون دوباره مورد مصرف قرار گرفته‌اند.


15a0a0bf0f0e3778d564bd0a1bff5c42

مدل مانکن فشن استایل رترو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین