کد خبر: 29130 A

فرودگاه‌هایی در دنیا وجود دارد که فراتر از یک ترمینال مسافربری هستند و هنر و تلاش زیادی صرف طراحی منحصربه‌فرد آنها شده است.

ایران آرت: درست است که فرودگاه ها در اصل جایی برای پرواز و فرود هواپیماها و نقل و انتقال مسافران هستند، اما یک فرودگاه زیبا می تواند اولین دقایق حضورمان در یک شهر یا کشور، یا زمان انتظار برای پروازمان را تبدیل به تجربه ای خوشایند و به یاد ماندنی کند. در بسیاری از کشورها، فرودگاه هایی وجود دارد که فراتر از یک ترمینال مسافربری صرف هستند و هنر و تلاش زیادی صرف طراحی منحصر به فرد آن ها شده است. به گزارش روزیاتو، در ادامه به 10 مورد از زیباترین فرودگاه های دنیا می پردازیم.

۱- ترکمنستان- فرودگاه بین المللی عشق آباد

1

1

فرودگاه جدید شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، به شکل یک شاهین در حال پرواز طراحی شده است. این فرودگاه نه تنها به یکی از بناهای معروف ترکمنستان تبدیل شده، بلکه در کتاب رکوردهای جهانی گینس تحت عنوان وسیع ترین تصویر تزئینی به شکل فرش، روی سقف ساختمان اصلی ترمینال مسافربری ثبت شده است.

۲- امارات متحده ی عربی- فرودگاه بین المللی ابوظبی

2

2

این فرودگاه که شکلی مواج دارد، بین شهرهای ابوظبی و دبی واقع شده است. طراحی این فرودگاه کاملا با فضای لوکس این شهرها همخوانی دارد.

۳- فرانسه- فرودگاه بین المللی لیون-سنت اگزوپری

3

3

فرودگاه شهر لیون فرانسه را به افتخار آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده ی مشهور فرانسوی به اسم او نامگذاری کردند. اگزوپری، نویسنده ی کتاب مشهور «شازده کوچولو» متولد همین شهر و یک خلبان حرفه ای بود.

۴- مراکش- فرودگاه منارا

4

4

فرودگاه منارا یکی از زیباترین فرودگاه های دنیا است و از آن برای پروازهای داخلی، بین قاره ای و بین المللی استفاده می شود. این فرودگاه با به کارگیری تکنولوژی های اروپایی و با الهام از عناصر فرهنگ مراکشی ساخته شده.

۵- کره ی جنوبی- فرودگاه بین المللی اینچئون

5

5

فرودگاه اینچئون یکی از بزرگ ترین فرودگاه های دنیا بوده و از سال ۲۰۰۵، هر ساله به انتخاب اتحادیه ی بین المللی فرودگاه ها، عنوان بهترین فرودگاه دنیا را دریافت کرده است.

۶- چین- فرودگاه بین المللی شنزن بائن

6

6

فرودگاه شهر شنزن در جلگه ی ساحلی سواحل شرقی منطقه ی دلتای رود مروارید واقع شده است. این فرودگاه، تنها فرودگاه بین المللی کشور چین است که به بنادر دریایی ای متصل است و از آن برای نقل و انتقال مسافران و محموله های دریایی استفاده می شود.

۷- امریکا- فرودگاه بین المللی دالس

7

این فرودگاه در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده ی امریکا واقع شده و به افتخار جان فاستر دالس به اسم او نامگذاری شده است. دالس وزیر امور خارجه ی امریکا در زمان ریاست جمهوری آیزنهاور بود. فرودگاه دالس یکی از سه فرودگاه شهر واشنگتن و شلوغ ترین آن ها است.

7

۸- امریکا- فرودگاه بین المللی جان اف. کندی (ساختمان قدیمی ترمینال TWA)

8

8

این فرودگاه در شهر نیویورک واقع شده و طراحی آن شکلی انتزاعی از پرواز را به تصویر می کشد. ساختمان این فرودگاه یکی از قدیمی ترین فرودگاه های دنیا است. طراحی فضای داخلی فرودگاه از بیرون آن هم شگفت انگیزتر است. ساختمان هیچ دیوار مشخصی ندارد. به علاوه، در فضای داخل همه چیز انگار شناور و در حرکت است که تصویری نمادین از حرکت مداوم ایجاد کرده است.

۹- چین- فرودگاه بین المللی پکن (ترمینال سه)

9

9

این فرودگاه اولین فرودگاه ساخته شده در کشور چین است. طرح کلی ساختمان فرودگاه شبیه به یک اژدها است و سالن انتظار آن به یک باغ زمستانی آراسته شده است (طراحی فرودگاه به سبک سنتی چینی انجام شده است). این فرودگاه یکی از افتخارات کشور چین است و به نوعی موزه ی فرهنگ چین محسوب می شود.

۱۰- امریکا- فرودگاه بین المللی دنور

10

10

فقط طراحی منحصر به فرد این فرودگاه نیست که توجه ها را به خود جلب می کند، بلکه شایعات زیادی هم که در مورد آن وجود دارد به فرودگاه دنور جذابیت بخشیده است. در جریان ساخت این فرودگاه، خاکبرداری عظیمی انجام شد (به همان اندازه خاکبرداری ای که برای ساخت کانال پاناما شد). این مسأله باعث شده بسیاری از مردم تصور کنند تأسیسات دیگری زیر فرودگاه وجود دارد و داستان ها و افسانه های زیادی برای فرودگاه دنور بسازند.

فرودگاه معماری طراحی معماری مدرن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین