کد خبر: 45357 A

طراحان یک دفتر کار آزمایشی ایجاد کرده‌اند که کارمندان را به حرکت، ایستادن و حتی دراز کشیدن در حین کار تشویق می‌کند.

ایران آرت: تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که نشستن بیش از حد می‌تواند برای سلامتی و کارایی بدن مضر باشد، بنابراین گروه طراحی RAAAF و باربارا ویسر یک دفتر کار آزمایشی را ایجاد کرده‌اند که کارمندان را به حرکت، ایستادن و حتی دراز کشیدن در حین کار تشویق می‌کند.

محققانی از سوئد، استرالیا و انگلیس به این نتیجه رسیدند که گذراندن زمان روزانه کاری پشت میز  دون تحرک، طیف وسیعی از مشکلات جسمانی، از بیماری‌های قلبی گرفته تا سرطان، دیابت و چاقی را افزایش می‌دهد به این دلیل این فضای کاری با مفهوم – دفتر کاری برای پایان نشستن- به عنوان فضایی تلقی می‌شود که نشستن تنها یکی از گزینه های موجود در آن است.

به گزارش دکوبوم، استودیوی هلندی RAAAF  و هنرمند باربارا ویسر اولین بار در اوایل سال جاری شروع به کار روی این کانسپت کردند و از آنها دعوت شد تا نخستین نمونه اولیه کار را در  یک نمایشگاه جدید در آمستردام به نمایش بگذارند.

2

صندلی‌ها و میزها بیش از یک میلیون بار مجدداً طراحی شده‌اند. این فضا پر از شکل های سه بعدی بزرگ است که از ارتفاع کمر تا ارتفاع شانه متفاوت هستند و از قاب های تخته سه لا که با یک پوشش سخت برای آن استفاده شده است.

مجموعه‌ای از سطوح زاویه‌ای، فرورفتگی‌ها و بیرون زدگی‌ها کاربران را به تعامل دعوت می‌کند بعضی از کاربران به طور طبیعی به فرم های به وجود آمده تکیه می دهند یا به عنوان استراحت با رایانه یا نوت بوک خود کار می کنند بعضی دیگر نیز به کارهای تعاملی و گروهی مشغول می شوند و حتی در حین خستگی می توانند دراز کشیده و در حالت خوابیده به ادامه کار بپردازند.

3

معماران معتقدند ما مجبور به ساختن موقعیت‌های راحتی برای خودمان هستیم مهمتر از همه اعلام کرده‌اند ما نمی‌خواهیم مبلمانی به این منظور ارائه دهیم، بلکه بر مفهومی در مقیاس کل محیط کاری تاکید دارند.

طراحان این فضا را تنها در ۱۰ روز مورد آزمایش قرار داده اند. این ایده قبلاً توسط محققان دانشگاه گرونینگن برای آزمایش تأثیرات کار در موقعیتهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و  یافته های رسمی به صورت گزارشی در بهار منتشر می شود.

4

اگرچه ممکن است این ایده برای طراحی داخلی تمامی فضاهای کاری قابل استفاده نباشد و کمی تمرکز کاری را کاهش دهد اما می‌تواند در تمامی فضاهای کاری در قسمتی برای کارمندان قرار گیرد تا زمان‌هایی را در آن بگذرانند ضمن اینکه جدا از قابلیت و کارایی این ایده ، موضوع مطرح شده موضوعی بسیار مهم و دارای اولویت برای سلامتی روحی و جسمی افراد در طول زمان کاری می باشد و پرداختن به مفهوم  -پایان نشستن- بسیار مهم، قابل احترام و ارزشمند می‌باشد.

5

6

7

معماری طراحی داخلی طراحی معماری مدرن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین